Bytomscy architekci z nominacją do prestiżowej nagrody architektonicznej. Sprawdź, za co

W 10. edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI znalazło się 10 wyjątkowych w skali Polski obiektów, wybudowanych w 2020 roku. Wśród nominowanych jest też hotel Nobu w Warszawie, zaprojektowany przez architektów bytomskiej pracowni Medusa Group. Na te obiekty można głosować. Głosami internautów zostanie wybrany ulubiony budynek - Architektoniczna Realizacja 2020 r. Profesjonalne jury z kolei przyzna swoją nagrodę. Dzieło bytomskich architektów ma szansę aż na dwie nagrody w tym konkursie! Sprawdź, jak głosować.

Byt nobu hotel

Województwo śląskie jest szeroko reprezentowane w 10. edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI. Spośród 10 obiektów finałowych aż dwa są usytuowane w woj. śląskim:

 1. Centrum Aktywności Lokalnej, Rybnik Projekt: Marlena Wolnik MW Architekci,
 2. Przystań kajakarska MOSM, Tychy, Paprocany, Projekt: RS+ Robert Skitek

Dodatkowo jeden obiekt - pięciogwiazdkowy hotel Nobu w Warszawie, został zaprojektowany, wraz z wnętrzami, przez śląskich architektów z bytomskiej pracowni Medusa Group - Przemo Łukasika i Łukasza Zagałę.

Hotel Roberta De Niro zaprojektowany przez bytomską Medusa Group

Otwarciu tego hotelu w pandemicznej rzeczywistości towarzyszyła spora medialna wrzawa, bo jednym z właścicieli tej sieci jest słynny amerykański aktor Robert De Niro.

Piotr Sarzyński z POLITYKI chwali warszawski hotel Nobu: "Punkt wyjścia był trudny, ale stanowił też ciekawe wyzwanie – wąska, trójkątna działka w sąsiedztwie budynków o zróżnicowanej architekturze. Przemo Łukasik i architekci z jego biura za punkt odniesienia wybrali sąsiadujący z Nobu hotel Rialto. Uczynili to odważnie, na zasadzie kontrastu, przeciwstawiając klasyce i historycznej elegancji nowoczesność i minimalizm. Nie ma tu jednak mowy o estetycznym konkurowaniu, ale o wyśmienitym dopełnianiu się. Po prostu Nobu ma być świadectwem czasów, w których powstał (jak okoliczne budynki), i to zadanie świetnie spełnia".

Warunki konkursu mówią, że profesjonalne jury wybierze swojego zwycięzcę spośród pierwszych pięciu finałowych obiektów (Grad Prix), a internauci - spośród wszystkich 10 finalistów (ta część konkursu to Architektoniczna Realizacja 2020 r.)

Finaliści 10. edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI

 • 1. Centrum Aktywności Lokalnej, Rybnik Projekt: Marlena Wolnik MW Architekci.
 • 2. Hotel NOBU, Warszawa. Projekt: Medusa Group.
 • 3. Pawilon edukacyjny Kamień, Warszawa. Projekt: eM4. Pracownia Architektury. Brataniec.
 • 4. Przystań kajakarska MOSM, Tychy, Paprocany, Projekt: RS+ Robert Skitek
 • 5. Zespół biurowo-usługowo-mieszkalny Elektrownia Powiśle, Warszawa. Projekt: APA Wojciechowski.
 • Concordia Design we Wrocławiu (proj. MVRDV, współpraca autorska Q2studio)
 • Dworzec autobusowy w Kielcach (proj. Kamiński Bojarowicz Architekci).
 • Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (autorzy koncepcji: Krzysztof Jaraczewski, Radosław Kacprzak; generalny projektant PIG Architekci Michał Lah, Tomasz Grzesik).
 • Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie (proj. Nizio Design International Mirosław Nizio).
 • Sanatorium Abrama Gurewicza w Otwocku (proj. Grupa 5 Architekci, architektura wnętrz: Grupa 5 Architekci/MAMarchitekci/Urszula Brzozowska-Majdecka)

Głosować można do 25 kwietnia 2021 roku na stronie Architektoniczna Realizacja Roku 2020 POLITYKI. Głosować można tylko raz na dobę i tylko pierwszy głos w danej dobie będzie brany pod uwagę.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon