Jak godnie pożegnać ukochane zwierzę?

Pies uważany jest za najlepszego przyjaciela człowieka i nic w tym złego. Dla jednych jest to właśnie pies, dla innych kot, a jeszcze dla innych chomik. Rasa, wielkość, waga nie ma znaczenia – każdego pupila, traktujemy jak członka rodziny i darzymy go bezgraniczną miłością. Zwierzęta doskonale wyczuwają emocje, zawsze są obok. Właśnie dlatego wielu z Was nie wyobraża sobie bez nich życia. Niestety, kiedy życie pupila dobiega końca jest to ogromny cios dla właściciela. Nie chcecie przedłużać jego agonii, a kiedy odejdzie za Tęczowy most, godnie go pożegnać. Tu z pomocą może przyjść ośrodek Esthima z Rudy Śląskiej.

Jak wygląda pochówek zwierząt?

Każde zwierze powinno być odpowiednio traktowane za życia jak i po śmierci. Właściciele pupila mają prawo pożegnać go godnie i z należytym szacunkiem. Niestety, w świetle przepisów polskiego prawa ciało ukochanego zwierzęcia musi zostać oddane do kremacji, utylizacji czy pogrzebane na cmentarzu dla zwierząt, a takich miejsc na Śląsku jest naprawdę mało. Pochówek ciała we własnym ogródku czy działce, również nie jest możliwy, a wręcz jest karalny. Tu z pomocą przychodzi Esthima - ośrodek zajmujący się kremacją zwierząt towarzyszących, z siedzibą w Rudzie Śląskiej.

Czym jest Esthima?

Esthima to miejsce, w którym możecie godnie pożegnać się ze swoim pupilem na kilka sposobów. W ich ofercie znajdują się trzy rodzaje kremacji: indywidualna z ceremonią pożegnania, rozłączna oraz łączna. Zapytaliśmy, dyrektor zarządzającą Esthima – Annę Winter na czym polega taka usługa:

„(…) W przypadku dwóch pierwszych kremacji istnieje możliwość odzyskania prochów zwierzęcia. Przy wyborze kremacji indywidualnej właściciel może wziąć udział w ceremonii pożegnalnej, co oznacza, że w jej trakcie można pożegnać swojego pupila, wspomnieć go w księdze pamiątkowej, a także dzięki specjalnemu systemowi video śledzić początek ostatniej drogi ukochanego przyjaciela. (…)”

W ceremonii pożegnania mogą brać udział również dzieci. Nie należy ich okłamywać, a wytłumaczyć co dzieje się z ich przyjacielem. Zwykle, jest to dla nich pierwszy kontakt ze śmiercią. Dzieci mogą pożegnać czworonoga tworząc dla niego wyjątkowy rysunek w kąciku dla najmłodszych. Wielu rodziców decyduje się również na zakup biżuterii pamiątkowej czy bransoletek (do których dołączony jest specjalny kartonik). Właśnie na tej kartce, dzieci mogą napisać kilka ciepłych słów do swojego pupila. Karteczka będzie towarzyszyć ich przyjacielowi w drodze „na drugą stronę tęczy”. Ciekawą alternatywą jest również maskotka – Osiołka Esthima, która ułatwi ceremonię pożegnania i może stać się pięknym i namacalnym wspomnieniem ukochanego zwierzęcia. Jeżeli ceremonia okaże się dla dzieci zbyt trudna, mogą z niej zrezygnować w dowolnym momencie. Ważne, aby podczas pożegnania była obecna dwójka osób dorosłych.

bransoletka esthima damska

Czym jest Animorial?

Animorial to wirtualna księga pamiątkowa znajdująca się na stronie internetowej Esthima. Została stworzona z myślą o właścicielach, którzy tęsknią i nie radzą sobie z żałobą po ukochanym pupilu. Animorial jest to miejsce, w którym możecie dać upust swoim emocjom, napisać kilka słów o swoim zwierzęcym przyjacielu, podzielić się wspomnieniami. Jeżeli okaże się to dla Was nie wystarczające możecie rozważyć uczestnictwo w grupie wsparcia „Łąki Wspomnień” działającej na Facebook.com.

„Łąki Wspomnień” czyli grupa wsparcia Esthima

Moment pożegnania dla wielu z Was wiąże się z ogromnym smutkiem, cierpieniem. Co gorsza, czasami wasi przyjaciele, rodzina nie rozumie przez co przechodzicie. Pracownicy Esthima wiedzą, że ta rozłąka dla każdego jest ogromnie trudna i każdy radzi sobie z żałobą w inny sposób. Tak powstała grupa wsparcia Esthima – „Łąki Wspomnień”. W tym miejscu możecie liczyć na pomoc doświadczonego psychologa, zapewnionego przez Esthima. Poprosiliśmy Panią Magdalenę Siwecką, PR Managera Esthima Polska, aby opisała czym jest grupa wsparcia on-line. A oto odpowiedź:

„(…) Grupa wsparcia po stracie zwierzęcych przyjaciół stanowi wartościową formę pomocy dla osób w żałobie. Spotkania opiekunów, których łączy doświadczenie straty ukochanych zwierząt są okazją do podzielenia się własnymi przeżyciami, poznania historii pozostałych osób i nawiązania nowych relacji. Przynależność do grupy pozwala zobaczyć, że są inni, którzy czują się podobnie jak my – nie jesteśmy więc zdani tylko na siebie (…)”

„Łąki Wspomnień ” to azyl, w którym możecie swobodnie pisać o swoich emocjach, doświadczeniach, rozterkach i problemach. Co najważniejsze, nikt nie będzie Was osądzał.

www: https://esthima.pl/
FB: https://www.facebook.com/EsthimaPolska/
e-mail: rudaslaska@esthima.pl
Telefon: +48 501 346 395

Lokalizacja:

ul. Noworudzka 11
41-700 Ruda Śląska

Poniedziałek – Piątek 8:00 – 20:00
Sobota 8:00-14:00

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon