Remont bytomskiego ULa zakończony! Będzie służył harcerzom. Wkrótce otwarcie

Bytomski „UL”, czyli Dom Polski, wkrótce zostanie otwarty. Właśnie zakończyły się prace remontowe tego historycznego budynku. Będzie służył harcerzom z naszego miasta, stając się siedzibą hufca.

Byt ul bytom

Co prawda prace remontowe zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku są już zakończone, bytomscy harcerze mają jeszcze wiele innych koncepcji, aby kultowy „UL” stał się nie tylko siedzibą hufca, ale także miejscem, którego historia jest nadal żywa. Chcą, żeby na terenie obok budynku stanęły tablice, które będą uwieczniały m.in. historyczne momenty powstań śląskich i bytomskich harcerzy.

Ruszyła zbiórka na historyczne tablice

Żeby tablice mogły powstać, harcerze potrzebują wsparcia. Z okazji otwarcia „ULa” postanowili zorganizować zrzutkę na portalu Zrzutka.pl. Uzyskane środki zostaną przeznaczone na tablice historyczne, zagospodarowanie przestrzeni przed „UL-em”, a także na potrzeby środowiskowe drużyn harcerskich i gromad zuchowych.

Akcja #bytomskiUL

Bytomscy harcerze zorganizowali także akcję #bytomskiUL. Żeby wziąć w niej udział, należy wykonać zdjęcia z jedną z przygotowanych grafik, a następnie udostępnić je na swoim profilu w mediach społecznościowym z dopiskiem @Wielkie Otwarcie Bytomskiego ULA - wesprzyj działalność bytomskich harcerzy! Harcerska zrzutka: https://zrzutka.pl/z73bc8 #bytomskiul #gryfniejakwulu #gwarno @HufiecZHPBytom.

Budynek „UL-a” ma ciekawą historię. W latach 1910 - 1919 wykorzystywały go głównie przez organizacje walczące o zachowanie polskości, między innymi: chór „Halka”, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” i - jak się niedawno okazało, także ZHP, gdzie w roku 1919 powstała pierwsza męska drużyna harcerska. Dom był wtedy pełen ludzi i życia, dlatego nazywano go „Ul-em”. Według przekazów w okresie powstań śląskich odbierano w nim przysięgę od powstańców.

fot. UM Bytom/ Hubert Klimek

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Zrzutka - Pomóż mi uratować Mamę

Bytomiankę czeka operacja za 150 tys. zł...

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Przywrócono połączenie Bytom-Gliwice

Ponad 4500 pasażerów połączenia kolejowego Bytom-Gliwice

Koci Gościniec w Bytomiu

Bytomski Koci Gościniec w tarapatach

Aula Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przed i po remoncie

Najpiękniejsza sala koncertowa Bytomia po renowacji

Bytom. Urząd Miejski

Bytom drugi od końca w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego

Ulica Miarki w Bytomiu

Zwężenie ulicy Miarki, ograniczenie prędkości