Na osiedlach Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej będzie więcej kolorowych krzewów i drzew

Nieruchomości będące w zarządzaniu Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej to budynki powstałe w czasach PRL-u. Kiedyś, mieszkając w tzw. wielkiej płycie, narzekaliśmy na to, że beton, że ściany krzywe, że uciążliwa akustyka, a latem żar nie do wytrzymania i mieszkania niczym klitki. Mając takie argumenty, trudno było spojrzeć na bloki z PRL-u łaskawym okiem.

Ludzie wybierają osiedla z wielkiej płyty celowo

Czasy się na szczęście zmieniły i obraz szarych (dosłownie) blokowisk odszedł w niepamięć. Dzisiaj osiedla, te budowane w latach 70. i 80. w niczym już nie przypominają „szarych czasów”, a coraz więcej ludzi wybiera i kupuje mieszkanie na osiedlach z tego okresu – celowo. Po pierwsze, dostrzegają w ich architekturze coś pociągającego – modny ostatnio, surowy beton, spokojny kształt, duże okna i balkony, a po drugie – przestrzeń z dużą ilością zieleni. Tego często brakuje w nowych osiedlach na przedmieściach, gdzie deweloperzy, tworząc nowe miejsca zamieszkania, wykorzystują działki maksymalnie pod zabudowę, a w zieleni, choć zaplanowanej już na etapie projektu, stosują minimalizm.

Faktycznie, zieleni jest w przestrzeni osiedli Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej bardzo dużo, ale niestety, powstałej bardzo przypadkowo. Wiele drzew to niepilnowane „samosiejki”, z którymi dzisiaj jest wielki problem, lub drzewa sadzone bez konkretnego planu. Na etapie budowy osiedli nikt nie zastanawiał się nad efektem, jaki będzie za kilkanaście lat. Skutkiem braku kontroli w obszarze właściwego zagospodarowania zieleni są licznie występujące, wysokie, przerośnięte, gęste drzewa. Problematyczne dla mieszkańców, ponieważ zacieniają mieszkania, i dla zarządcy, bo stanowią zagrożenie dla nieruchomości i infrastruktury. Przerośnięte i strzeliste w czasie wiatrów i burz, niszczą dachy i elewację budynku, a rozbudowany, ekspansywny układ korzeniowy degraduje chodniki, studzienki, przewody biegnące w ziemi.

Znikną problematyczne topole, pojawią się inne drzewa

Choć pielęgnacja drzew i krzewów w zasobach Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej prowadzona jest regularnie, to czynności te nie zawsze były realizowane na podstawie konkretnych planów zagospodarowania. Taki stan rzeczy właśnie ulega zmianie. W kwestii zagospodarowania zieleni do zrobienia jest jeszcze wiele. Spółdzielnia pielęgnuje całe szeregi klonów i jesionów, kasztanowce, wierzby i topole. Tych ostatnich jest jeszcze bardzo dużo i choć nie wszystkie gatunki są przeznaczone do wycinki, to jednak spora ich liczba zniknie z pejzażu bytomskich osiedli. Wszystko w oparciu o stosowne zezwolenia, uzyskane w Urzędzie Miasta, w Wydziale Inżynierii Środowiska. Każde usunięte drzewo to nasadzone co najmniej dwa nowe. Zarządca wybiera takie rodzaje drzew, które nawet przy maksymalnym wzroście nie sięgają wyższych pięter, a będą cieszyć oko kolorem lub kwiatostanem. Ponadto nie zacieniają one mieszkań i nie są zagrożeniem dla nieruchomości. Co ważne, gatunki, o których mowa, charakteryzują się odpornością na zanieczyszczenia i niekorzystne warunki miejskie, ich pielęgnacja i utrzymanie nie będzie zbyt wymagające. Istotną sprawą jest także dobieranie takich gatunków, które w przyszłości dadzą schronienie i pożywienie owadom i ptakom. Spółdzielnia stawia na:

  • lipy,
  • czeremchy,
  • piękne głogi,
  • całą gamę wiśni kwitnących.

Nie zabraknie czerwonych dębów, górskich wiązów i kolumnowych grabów. Drzewka, które się nie przyjmą, bo i tak bywa, będą wymieniane.

Krzewy to nie tylko żywopłoty

W obszarze niższej roślinności także jest planowanych dużo zmian. Odchodzi się od licznie sadzonych żywopłotów z ligustrów, będą usuwane przerośnięte, stare krzewy, zastępowane nowymi, ładnymi odmianami. Pojawią się w przestrzeni barwne:

  • berberysy,
  • tawuły,
  • irgi,
  • śnieguliczki,
  • śliczne tamaryszki,
  • koralowe kaliny.

Dużo będzie się działo.

- Mamy nadzieję, że nasza praca zostanie zauważona, choćby w postaci pięknie przebarwiających się roślin i nie zostanie zniszczona, co niestety nadal często się zdarza. Zapraszamy na naszą stronę na Facebooku, gdzie o ogrodowych poczynaniach w obrębie konkretnej administracji będziemy informować na bieżąco – zachęcają przedstawiciele Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Smacznie i zdrowo pod Twoje drzwi. Najlepsze diety pudełkowe. Sprawdź te oferty

Smacznie i zdrowo pod Twoje drzwi. Najlepsze diety pudełkowe

Ferie Last Minute zdjęcie główne do artykułu

Ferie zimowe 2023 last minute. Fajne oferty

Zdjęcie Główne

Nowe, atrakcyjne oferty w Kolejach Śląskich! Sprawdź i jedź

AG fot2

Początkiem czerwca GWSH stała się Akademią Górnośląską

Fotowoltaika oferro

Czy fotowoltaika jeszcze się opłaca?

Piekarnik do pizzy zdjęcie główne

Jaki piekarnik do pizzy wybrać? Ranking 2022

Osiedle Kościuszki JWC 1 zdjęcie główne

Osiedle Kościuszki - wysoki standard przy Parku Śląskim