Kolejna odsłona regrantingu w Bytomiu. Do rozdania 80 tys. zł na lokalne działania

Chętni, którzy mają pomysły na lokalne działania, od 10 maja, mogą składać wnioski na społeczne i inwestycyjne projekty w konkursie regrantingowym. Do podziału kwota 80 tys. zł. Środki na projekty trafią do wybranych organizacji pozarządowych z siedzibą lub oddziałem w mieście, oraz nieformalnych grup, w których zrzeszone są co najmniej 3 osoby pełnoletnie mieszkające w Bytomiu.

Byt 182978068 469599540917710 2260557187028840087 n

Czym jest regranting?

To nic innego jak dotacja, przekazywana przez konkretny podmiot (w tym wypadku chodzi o Centrum Organizacji Pozarządowych - lokal w Bytomiu) innemu wskazanemu podmiotowi. Grant jest bezzwrotną formą wsparcia finansowego, przeznaczonego na cele społeczne. Żeby złożyć wniosek, nie jest konieczny wkład własny. Ważne, żeby projekt mógł zostać zrealizowany na rewitalizowanym terenie.

Każda organizacja pozarządowa może złożyć aż 5 wniosków. W przypadku grup nieformalnych - istnieje możliwość tylko jedego zgłoszenia. Należy pamiętać, że grupa musi mieć swojego Patrona, którym jest wskazana organizacja pozarządowa z siedzibą lub oddziałem w Bytomiu.

Wysokość wsparcia

W przypadku działań społecznych, maksymalna kwota dotacji to aż 2,5 tys zł. Na działania inwestycyjne można dostać nawet 5 tys. zł.

Przykładowe projekty społeczne to wydarzenia sportowe, spektakle, koncerty czy spotkania sąsiedzkie. Projekty inwestycyjne dotyczą m.in. infrastruktury sportowej, stojaków na rowery czy nasadzeń zieleni.

Trwa pierwszy nabór

Projekty można składać do 31 maja. Dla ułatwienia działań, lokal w Bytomiu uruchomił specjalny punkt zdalny. Po wypełnieniu formularza, z chętnymi skontaktuje się ekspert, który udzieli niezbędnych informacji. Formularz zgłoszeniowy zawiera podstawowe informacje oraz uproszczony budżet projektu. Wnioski należy składać na adres lokal.wbytomiu@gmail.com, w temacie wpisując WNIOSEK W KONKURSIE LOKALNE DZIAŁANIA + tytuł projektu.

Jeśli w pierwszym naborze, cała pula środków nie zostanie rozdysponowana, o mikrodotację będzie można starać się w lipcu.

Kolejna edycja

Grantobiorcą, który przekaże środki kolejnym organizacjom jest kolektyw Stowarzyszenie Manuffaktura i Fundacja Inqubator Teatralny, prowadzony przez lokal w Bytomiu. Organizatorem konkursu na mikrodotacje w ramach Bytomskiego Funduszu Regrantingowego jest Miasto Bytom. Konkurs jest organizowany w celu utrzymania projektu Koncepcja projektu pilotażowego w zakresie rewitalizacji dla miasta Bytomia. Bytom Odnowa - innowacyjne projekty mieszkaniowe i rozwój inicjatyw społecznych.

W ramach zeszłorocznych działań, z inicjatywy Pięknej strony miasta, powstało 6 karmników literackich. Przeprowadzano akcje edukacyjne dla dzieci, spektakle, Ochotnicza Straż Pożarna uczyła o czadzie, a jedna z organizacji, ze środków grantowych, zakupiła specjalny rower dla niepełnosprawnych dzieci.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon