Przybędzie nowych kapłanów w diecezji gliwickiej. Jeden z nich jest z bytomskiej parafii!

Już w sobotę, 22 maja, sześciu diakonów z diecezji gliwickiej przyjmie święcenia kapłańskie. To kolejny etap duchowej wędrówki, którą wybrali chętni mężczyźni. Po uzyskaniu stopnia prezbitera, nowi księża będą mogli w pełni uczestniczyć w litrugicznym życiu kościoła i wypełniać odkryte w sobie powołanie.

Byt slugabozy

W wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego...

Życie Kościoła Powszechnego wyznacza nam czasy i zadania, którym musimy sprostać, a które jednocześnie są wyrazem naszego wzrastania pod czujnym okiem Dobrego Stwórcy. Jednym z przejawów dobroci Boga jest największy dar pozostawiony przez Jezusa Chrystusa w czasie Ostatniej Wieczerzy, a którym jest Eucharystia. Jak jednak miałaby się ona uobecniać przez wieki w życiu Kościoła, gdyby nie zastępy tych, którzy odpowiadali na Boże wezwanie do służby Kościołowi w kapłaństwie Chrystusa? To dzięki takim odważnym decyzjom wielu młodych ludzi, dziś możemy jeszcze się cieszyć korzystaniem z darów ołtarza, mimo że w wielu regionach świata brak kapłanów sprawia, iż Eucharystia staje się wydarzeniem rzadkim lub nawet niemożliwym - czytamy w Odezwie Biskupa Gliwickiego.

Święcenia kapłańskie odbędą się 22 maja, w Katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W związku z pandemicznymi ograniczeniami, dla chętnych, którzy chcą uczestniczyć w uroczystości, zostanie przeprowadzona transmisja online. Do grona księży diecezji gliwickiej dołączy sześciu mężczyzn. Wśród nich jest Adrian Kurzal z parafii Chrystusa Króla w Bytomiu-Stolarzowicach. To jedyny diakon z dekanatu bytomskiego!

Po wielu latach

- Po 27 latach, bo tyle minęło od czasu ostatnich święceń księdza stąd, to w naszej parafii wielki zaszczyt. Bardzo się cieszymy z wytrwałości Adriana. Ukończył studia w Opolu, odbył praktyki, ale to jest także rzecz wymodlona. Wsparcie duchowe parafii jest bardzo ważne. W pierwsze czwartki każdego miesiąca mamy nabożeństwa o nowe powołania w tych trudnych czasach, mamy także w parafii Margaretki, które otaczają modlitwą kapłanów. To naprawdę wielkie wyróżnienie, że wśród tych sześciu kandydatów jest nasz diakon - mówi ks. Stanisław Wierny, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Stolarzowicach.

Po przyjętych święceniach, Adrian Kurzal będzie mógł udzielać wszystkich sakramentów, łącznie z prowadzeniem Eucharystii i udzielaniem rozgrzeszeń podczas sakramentu spowiedzi. Pierwsza praktyka nowego księdza odbędzie się we wskazanym przez biskupa kościele na terenie diecezji.

A już 23 maja, w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, w parafii Chrystusa Króla odbędzie się uroczysta Msza Święta Prymicyjna. To pierwsza msza, którą odprawi neoprezbiter, zaledwie dzień po przyjęciu święceń.

Neoprezbiterzy w diecezji

W trudnych czasach, gdy bardzo wielu ludzi neguje kwestię wiary, dla wyznawców religii, czas, w którym diakoni stają się neoprezbiterami to szczególny powód do radości. Łącznie, z ponad 150 parafii obejmujących jedną z najmniejszych diecezji w Polsce, w święcenia przyjmą:

  • Diakon Michał Dielehner z parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku
  • Diakon Michał Jendrzok z parafii Matki Boskiej Matki Kościoła w Lisowie
  • Diakon Krystian Kitowski z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gliwicach-Bojkowie
  • Diakon Adrian Kurzal z parafii Chrystusa Króla w Bytomiu-Stolarzowicach
  • Diakon Emanuel Polok z parafii Miłosierdzia Bożego w Gliwicach
  • Diakon Dominik Swoboda z parafii Św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy w Pawonkowie

Całą wspólnotę Kościoła gliwickiego, Czcigodnych Kapłanów, osoby życia konsekrowanego i was drodzy Siostry i Bracia, gorąco proszę o modlitwę za waszych kapłanów, szczególnie naszych młodych kandydatów do święceń, by byli wierni Bogu i codziennym postępowaniem świadczyli o Jego posłannictwie. Proszę was także o wytrwałą modlitwę za nasze Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne w Opolu, jego kleryków i przełożonych oraz o nowe, święte powołania do służby kapłańskiej, zakonnej i misyjnej, aby Dobry Bóg trwał w swoim Kościele, także przez kolejne zastępy swoich wiernych sług, którzy sprawować będą święte tajemnice ołtarza i głosić swoim braciom Dobrą Nowinę o zbawieniu - oznajmił Biskup Jan Kopiec.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon