Przybędzie nowych kapłanów w diecezji gliwickiej. Jeden z nich jest z bytomskiej parafii!

Już w sobotę, 22 maja, sześciu diakonów z diecezji gliwickiej przyjmie święcenia kapłańskie. To kolejny etap duchowej wędrówki, którą wybrali chętni mężczyźni. Po uzyskaniu stopnia prezbitera, nowi księża będą mogli w pełni uczestniczyć w litrugicznym życiu kościoła i wypełniać odkryte w sobie powołanie.

Byt slugabozy

W wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego...

Życie Kościoła Powszechnego wyznacza nam czasy i zadania, którym musimy sprostać, a które jednocześnie są wyrazem naszego wzrastania pod czujnym okiem Dobrego Stwórcy. Jednym z przejawów dobroci Boga jest największy dar pozostawiony przez Jezusa Chrystusa w czasie Ostatniej Wieczerzy, a którym jest Eucharystia. Jak jednak miałaby się ona uobecniać przez wieki w życiu Kościoła, gdyby nie zastępy tych, którzy odpowiadali na Boże wezwanie do służby Kościołowi w kapłaństwie Chrystusa? To dzięki takim odważnym decyzjom wielu młodych ludzi, dziś możemy jeszcze się cieszyć korzystaniem z darów ołtarza, mimo że w wielu regionach świata brak kapłanów sprawia, iż Eucharystia staje się wydarzeniem rzadkim lub nawet niemożliwym - czytamy w Odezwie Biskupa Gliwickiego.

Święcenia kapłańskie odbędą się 22 maja, w Katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W związku z pandemicznymi ograniczeniami, dla chętnych, którzy chcą uczestniczyć w uroczystości, zostanie przeprowadzona transmisja online. Do grona księży diecezji gliwickiej dołączy sześciu mężczyzn. Wśród nich jest Adrian Kurzal z parafii Chrystusa Króla w Bytomiu-Stolarzowicach. To jedyny diakon z dekanatu bytomskiego!

Po wielu latach

- Po 27 latach, bo tyle minęło od czasu ostatnich święceń księdza stąd, to w naszej parafii wielki zaszczyt. Bardzo się cieszymy z wytrwałości Adriana. Ukończył studia w Opolu, odbył praktyki, ale to jest także rzecz wymodlona. Wsparcie duchowe parafii jest bardzo ważne. W pierwsze czwartki każdego miesiąca mamy nabożeństwa o nowe powołania w tych trudnych czasach, mamy także w parafii Margaretki, które otaczają modlitwą kapłanów. To naprawdę wielkie wyróżnienie, że wśród tych sześciu kandydatów jest nasz diakon - mówi ks. Stanisław Wierny, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Stolarzowicach.

Po przyjętych święceniach, Adrian Kurzal będzie mógł udzielać wszystkich sakramentów, łącznie z prowadzeniem Eucharystii i udzielaniem rozgrzeszeń podczas sakramentu spowiedzi. Pierwsza praktyka nowego księdza odbędzie się we wskazanym przez biskupa kościele na terenie diecezji.

A już 23 maja, w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, w parafii Chrystusa Króla odbędzie się uroczysta Msza Święta Prymicyjna. To pierwsza msza, którą odprawi neoprezbiter, zaledwie dzień po przyjęciu święceń.

Neoprezbiterzy w diecezji

W trudnych czasach, gdy bardzo wielu ludzi neguje kwestię wiary, dla wyznawców religii, czas, w którym diakoni stają się neoprezbiterami to szczególny powód do radości. Łącznie, z ponad 150 parafii obejmujących jedną z najmniejszych diecezji w Polsce, w święcenia przyjmą:

  • Diakon Michał Dielehner z parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku
  • Diakon Michał Jendrzok z parafii Matki Boskiej Matki Kościoła w Lisowie
  • Diakon Krystian Kitowski z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gliwicach-Bojkowie
  • Diakon Adrian Kurzal z parafii Chrystusa Króla w Bytomiu-Stolarzowicach
  • Diakon Emanuel Polok z parafii Miłosierdzia Bożego w Gliwicach
  • Diakon Dominik Swoboda z parafii Św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy w Pawonkowie

Całą wspólnotę Kościoła gliwickiego, Czcigodnych Kapłanów, osoby życia konsekrowanego i was drodzy Siostry i Bracia, gorąco proszę o modlitwę za waszych kapłanów, szczególnie naszych młodych kandydatów do święceń, by byli wierni Bogu i codziennym postępowaniem świadczyli o Jego posłannictwie. Proszę was także o wytrwałą modlitwę za nasze Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne w Opolu, jego kleryków i przełożonych oraz o nowe, święte powołania do służby kapłańskiej, zakonnej i misyjnej, aby Dobry Bóg trwał w swoim Kościele, także przez kolejne zastępy swoich wiernych sług, którzy sprawować będą święte tajemnice ołtarza i głosić swoim braciom Dobrą Nowinę o zbawieniu - oznajmił Biskup Jan Kopiec.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Oczyszczalnia bobrek

Oczyszczalnia do likwidacji. Zastąpi ją przepompownia

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Kontrola obowiązku noszenia maseczek w Katowicach

Bytomianin dziękuje policjantom i strażnikom miejskim

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony

Byt akukuotwarcie11

Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi rzut...