Przygrywka do Tryptyku Powstańczego. Cykl wydarzeń historyczno-kulturalnych w centrum miasta

W związku z obchodzoną 2 maja 100. rocznicą wybuchu III Powstania Śląskiego, Bytom we współpracy z Górnośląskim Towarzystwem Historycznym i Bytomskim Centrum Kultury przygotował cykl wydarzeń kulturalno-historycznych. Przygrywka do tryptyku Powstańczego rozpocznie się już w ten weekend!

Już w sobotę, 15 maja 2021, na mieszkańców Bytomia czeka wiele atrakcji. Hasło przewodnie wydarzeń zaplanowanych na wieczór to historia.

Co będzie się działo na Rynku w Bytomiu?

  • Aktywna lekcja historii, czyli seria spacerów z Wojciechem Korfantym po Bytomiu, oprowadzanie po wystawie „Powstania Śląskie 1919-1921”. Dla chętnych przewidziano zbiórki (Bytom, Rynek 7) o godz. 17:00, 18:00 i 19:00.
  • Powrót do przeszłości, za sprawą Monideł i foto budki pradziadka, w której będzie można wykonać serię zdjęć stylizowanych na lata 20. XX wieku. Budka będzie zlokalizowana na rynku, chętni mogą zrobić sobie zdjęcia od godz. 17:00 do godz 21:00.
  • Wielki powrót kina pod chmurką! Kino Gloria zaprezentuje „Sól ziemi czarnej” w reżyserii wybitnej śląskiej postaci Kazimierza Kutza. Film opowiada oczywiście o powstaniach. Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich, w ramach swojej serii, zaprezentuje film „Nastała piękna wolność”. Początek na rynku o godz. 21:00

Do zobaczenia online

Dla wszystkich tych, którzy nie będą mogli pojawić się na rynku, Teatr Rozbark przygotował etiudę tematyczną związana ze 100-leciem III Powstania Śląskiego. „Oczami przeszłości” w wykonaniu dziecięcych i młodzieżowych grup Teatry Intryga rozpocznie się o godz. 18:00.

Powstańczy cykl

Wydarzenia upamiętniające powstanie będą odbywały się cyklicznie, w soboty co dwa tygodnie. Już 29 maja odbędzie się spotkanie ze słowem i muzyką. Tego dnia, na rynku odbędą się m.in. warsztaty muzyczne prowadzone przez Górniczą Orkiestrę Dętą Bytom, blues w wersji śląskiej, warsztaty śpiewania i muzykowania, wspólne pieśni powstańcze pod okiem, a raczej uchem Grzegorza Płonki. Nie zabraknie także okazji do nauki tańca dla chętnych. Regionalnego Trojoka uczyć będzie Zespół Pieśni i Tańca Mały Śląsk. Chętni będą mogli spróbować sił w Trojoku na 100 par, który odtańczony zostanie punktualnie o godz. 19:00. Wieczór da także możliwość bliższego poznania śląskiej godki. Wszystko za sprawą Grażyny Bułki, Izoldy Czmok-Nowak oraz laureatów konkursów śląskiej godki. W ramach Kina Gloria pod chmurką odbędzie się pokaz filmu muzycznego „Powstańcze opowieści Śląskie”, spotkanie z reżyserem filmu Mirosławem Basajem oraz „Idą Powstańcy”, spektakl muzyczno-taneczny w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny, godz. 21.00.

2 czerwca mieszkańcy poznają najciekawsze śląskie tradycje. Opowieści o śląskich nakryciach głowy, warsztaty malowania węglem czy robienia galandy. To nie jedyne atrakcje. Chętni będą mogli zaprojektować własne pocztówki, zobaczyć jak zmieniły się śląskie place zabaw, poznać stare gry i zwyczaje, nauczyć się grać w skata. Dla fanów jednośladów prezentowane będą zabytkowe rowery i Rowerowa Poczta Powstańcza. Nie zabraknie także pokazu mody lat 20. ubiegłego wieku oraz warsztatów malarskich sztuki naiwnej. A już o godz. 21:00 w ramach Kina Gloria pod chmurką - pokaz filmu „Perła w koronie”, ukazującego bogactwo i piękno śląskiej kultury i tradycji.

Tytułowa przygrywka i realizowany w jej ramach cykl, to wprowadzenie do głównych obchodów związanych z 100. rocznicą wybuchu III Powstania Śląskiego. Już 25 czerwca, na rynku w Bytomiu, odbędzie się wielkie widowisko multimedialne z udziałem blisko pół tysiąca osób.

Takiego wydarzenia w Bytomiu jeszcze nie było

„Tryptyk Powstańczy - Pamięć ziemi” to połączenie muzyki, tańca i sztuki wizualnej. Niezwykła opowieśc o miłości do rodziny, śląskiej ziemi i niezwykłym poświęceniu. Motywem łączącym poszczególne części koncertu będzie narracja przedstawiająca historię regionu, która doprowadzi do wielkiego finału Metropolitalnych Obchodów 100-lecia III Powstania Śląskiego, gdzie zobaczymy najważniejsze dla Śląska i Polski historyczne momenty. W widowisko zaangażowane będą m.in. Filharmonia Śląska, Zespół Pieśni i Tańca „ Mały Śląsk”, Teatr Tańca i Ruchu Rozbark, a także regionalne chóry i orkiestry dęte

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon