Przygrywka do Tryptyku Powstańczego. Cykl wydarzeń historyczno-kulturalnych w centrum miasta

W związku z obchodzoną 2 maja 100. rocznicą wybuchu III Powstania Śląskiego, Bytom we współpracy z Górnośląskim Towarzystwem Historycznym i Bytomskim Centrum Kultury przygotował cykl wydarzeń kulturalno-historycznych. Przygrywka do tryptyku Powstańczego rozpocznie się już w ten weekend!

Już w sobotę, 15 maja 2021, na mieszkańców Bytomia czeka wiele atrakcji. Hasło przewodnie wydarzeń zaplanowanych na wieczór to historia.

Co będzie się działo na Rynku w Bytomiu?

  • Aktywna lekcja historii, czyli seria spacerów z Wojciechem Korfantym po Bytomiu, oprowadzanie po wystawie „Powstania Śląskie 1919-1921”. Dla chętnych przewidziano zbiórki (Bytom, Rynek 7) o godz. 17:00, 18:00 i 19:00.
  • Powrót do przeszłości, za sprawą Monideł i foto budki pradziadka, w której będzie można wykonać serię zdjęć stylizowanych na lata 20. XX wieku. Budka będzie zlokalizowana na rynku, chętni mogą zrobić sobie zdjęcia od godz. 17:00 do godz 21:00.
  • Wielki powrót kina pod chmurką! Kino Gloria zaprezentuje „Sól ziemi czarnej” w reżyserii wybitnej śląskiej postaci Kazimierza Kutza. Film opowiada oczywiście o powstaniach. Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich, w ramach swojej serii, zaprezentuje film „Nastała piękna wolność”. Początek na rynku o godz. 21:00

Do zobaczenia online

Dla wszystkich tych, którzy nie będą mogli pojawić się na rynku, Teatr Rozbark przygotował etiudę tematyczną związana ze 100-leciem III Powstania Śląskiego. „Oczami przeszłości” w wykonaniu dziecięcych i młodzieżowych grup Teatry Intryga rozpocznie się o godz. 18:00.

Powstańczy cykl

Wydarzenia upamiętniające powstanie będą odbywały się cyklicznie, w soboty co dwa tygodnie. Już 29 maja odbędzie się spotkanie ze słowem i muzyką. Tego dnia, na rynku odbędą się m.in. warsztaty muzyczne prowadzone przez Górniczą Orkiestrę Dętą Bytom, blues w wersji śląskiej, warsztaty śpiewania i muzykowania, wspólne pieśni powstańcze pod okiem, a raczej uchem Grzegorza Płonki. Nie zabraknie także okazji do nauki tańca dla chętnych. Regionalnego Trojoka uczyć będzie Zespół Pieśni i Tańca Mały Śląsk. Chętni będą mogli spróbować sił w Trojoku na 100 par, który odtańczony zostanie punktualnie o godz. 19:00. Wieczór da także możliwość bliższego poznania śląskiej godki. Wszystko za sprawą Grażyny Bułki, Izoldy Czmok-Nowak oraz laureatów konkursów śląskiej godki. W ramach Kina Gloria pod chmurką odbędzie się pokaz filmu muzycznego „Powstańcze opowieści Śląskie”, spotkanie z reżyserem filmu Mirosławem Basajem oraz „Idą Powstańcy”, spektakl muzyczno-taneczny w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny, godz. 21.00.

2 czerwca mieszkańcy poznają najciekawsze śląskie tradycje. Opowieści o śląskich nakryciach głowy, warsztaty malowania węglem czy robienia galandy. To nie jedyne atrakcje. Chętni będą mogli zaprojektować własne pocztówki, zobaczyć jak zmieniły się śląskie place zabaw, poznać stare gry i zwyczaje, nauczyć się grać w skata. Dla fanów jednośladów prezentowane będą zabytkowe rowery i Rowerowa Poczta Powstańcza. Nie zabraknie także pokazu mody lat 20. ubiegłego wieku oraz warsztatów malarskich sztuki naiwnej. A już o godz. 21:00 w ramach Kina Gloria pod chmurką - pokaz filmu „Perła w koronie”, ukazującego bogactwo i piękno śląskiej kultury i tradycji.

Tytułowa przygrywka i realizowany w jej ramach cykl, to wprowadzenie do głównych obchodów związanych z 100. rocznicą wybuchu III Powstania Śląskiego. Już 25 czerwca, na rynku w Bytomiu, odbędzie się wielkie widowisko multimedialne z udziałem blisko pół tysiąca osób.

Takiego wydarzenia w Bytomiu jeszcze nie było

„Tryptyk Powstańczy - Pamięć ziemi” to połączenie muzyki, tańca i sztuki wizualnej. Niezwykła opowieśc o miłości do rodziny, śląskiej ziemi i niezwykłym poświęceniu. Motywem łączącym poszczególne części koncertu będzie narracja przedstawiająca historię regionu, która doprowadzi do wielkiego finału Metropolitalnych Obchodów 100-lecia III Powstania Śląskiego, gdzie zobaczymy najważniejsze dla Śląska i Polski historyczne momenty. W widowisko zaangażowane będą m.in. Filharmonia Śląska, Zespół Pieśni i Tańca „ Mały Śląsk”, Teatr Tańca i Ruchu Rozbark, a także regionalne chóry i orkiestry dęte

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt fotobudka dziesiec

Fotobudka. Noc Muzeów 2021 w Bytomiu. Zobacz...

Kościół Świętego Ducha oczami archeologa

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa”

Byt tryptyk

Wysokie ogrodzenie zasłonięte czarną folią. Co...

Byt muzeum

Noc Muzeów 2021, Bytom. Ta noc rozpoczyna się w...

Seria koncertów "Muzyczna dla Bytomia"

„Muzyczna dla Bytomia” w Muzeum Górnośląskim

Zespol slask

Występ artystów "Śląska" uświetni Piknik Cietrzewisko

Andrzej piaseczny

Kwiecień 2023 w Bytomskim Centrum Kultury