Noc Muzeów 2021, Bytom. Ta noc rozpoczyna się w samo południe! W dodatku za złotówkę

Ta noc rozpoczyna się w samo południe. Tak brzmi nazwa wydarzenia zorganizowanego przez Muzeum Górnośląskie w związku z przypadającą 15 maja Nocą Muzeów w całej Polsce. Instytucje kultury poczuły już pewną ulgę bo luzowanie obostrzeń oznacza możliwość powrotu zwiedzających. Wydarzenia nie muszą być już organizowane online. Noc Muzeów to dobra okazja, by na nowo oswoić się z otwartym dla wszystkich światem kultury.

Byt muzeum

Wystawy w gmachu głównym Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Drzwi muzeum przy placu Jana III Sobieskiego 2, będą otwarte już od godz. 12:00. Za symboliczną złotówkę będzie można zobaczyć kilka wystaw. Jedną z nich jest ekspozycja przygotowana z okazji 110. rocznicy istnenia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

NAJcenniejsze to zbiory gromadzonych przez ponad wiek, najcenniejszych eksponatów archeologicznych, takich jak broń, biżuteria, przedmioty z brązu, kości zwierząt, oraz multanki. To najstarszy dęty instrument muzyczny odkryty na terenie Polski. Składa się z dziewięciu piszczałek powiązanych ze sobą za pomocą łyka, tworząc w ten sposób wielocewkową fletnię spojoną. Znaleziony został na cmentarzysku w Przeczycach. To niewątpliwie unikatowy zabytek na skalę europejską. Oprócz tego, do zobaczenia także prace Stanisława Szukalskiego i jego uczniów.

Dla chętnych i sypatyków jego sztuki, Muzeum już w piątek 14 maja, w samo południe, organizuje oprowadzanie kuratorskie online po wystawie Stanisław Szukalski...

Dodatkowo, w budynku głównym zobaczyć można trzy stałe wystawy muzealne. To:

  • Galeria Malarstwa Polskiego, czyli jeden z cenniejszych zbiorów muzealnych w Polsce. Składają się na nią dzieła o wysokiej wartości artystycznej i symbolicznej. Zbiory od początku XIX wieku do połowy XX wieku.
  • Z życia ludu śląskiego XIX–XX wieku, czyli prezentacja najistotniejszych dziedzin życia społeczności zamieszkałych na wsiach i osiedlach przemysłowych różnych subregionów Górnego Śląska.
  • Przyroda Górnego Śląska, czyli przedstawienie świata przyrody, na co dzień niedostępnego i niemożliwego do podejrzenia w tak urozmaiconej formie. To między innymi życie rodzinne zwierząt oraz etapy łańcucha pokarmowego.

Atrakcje także w filii muzeum

Filia przy ul. Wojciecha Korfantego 34 zaprezentuje odwiedzającym wystawę Bojownikom Niepodległości, powstałą z okazji 100. rocznicy wybuchu powstania. Do zobaczenia także Pomiędzy magią, a religią. To zbiór obrazujący popularne zabobony i przesądy, w które niektórzy wierzą do dziś.

zdj. Facebook Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon