Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie. Miejsce pełne zieleni na wyciągnięcie ręki

W Radzionkowie, u południowego zbocza Księżej Góry, ponad 350 metrów nad poziomem morza, od 2015 roku działa Śląski Ogród Botaniczny. To jedno z najmłodszych w kraju tego typu miejsc. Chociaż jego teren to blisko 16 hektarów, nie każdy wie o jego istnieniu.

Dawniej, teren na którym znajduje się dzisiejszy ogród obejmował nieczynne kamieniołomy, fragmenty zadrzewień, muraw, nieużytków, pól uprawnych oraz zbiorników wodnych. Dzięki zawartym w 2009 roku porozumieniu między gminą a stowarzyszeniem, w kilka lat udało się stworzyć wyjątkową przestrzeń. Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie należy do Związku Stowarzyszeń - Śląski Ogród Botaniczny.

Co można zobaczyć w ogrodzie?

Kolekcje roślinne znajdujące się w Śląskim Ogrodzie Botanicznym podzielić można na dwie grupy: siedliskowe i tematyczne. To bogate, naturalne zbiory obejmujące roślinność naturalnie występującą na terenie Księżej Góry oraz tematyczne kolekcje roślin ozdobnych, łąka kwietna, ericarium rosarium, kolekcja dendrologiczna oraz kolekcja sadownicza.

- Ogród kwitnie!!! Szaleją mniszki lekarskie, a niektóre już nawet zamieniają się w dmuchawce. Jest coraz więcej i coraz większe liście na drzewach. Zieleń jest jasna i soczysta.
W tym roku jest nieco inaczej niż zwykle - spotykają się ze sobą kwiaty, które zwykle się rozmijały, np. szachownica kostkowata i mniszek lekarski. Nie zakwitły jeszcze kasztanowce zwyczajne (a wszak to czas maturalny). Ale co tam, cieszmy się WIOSNĄ – czytamy na fanpage’u Śląskiego Ogrodu Botanicznego

Oprócz walorów przyrodniczych, w miejscu odbywają się liczne atrakcje i wydarzenia tematyczne. Już 1 czerwca, odbędzie się tam Dzień Dziecka. W ramach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego, w wybrane niedziele roku, na terenie ogrodu oraz Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej odbywają się imprezy takie jak Dzień Drzewa, Dzień Ptaków, Dzień Geologa itp.

Godziny otwarcia

Ogród działa w czasie pandemii. Otwarty jest od świtu do zmierzchu 7 dni w tygodniu, przez cały rok. Nie ma ograniczeń wiekowych czy grupowych. Na teren może wejść każdy. Czworonogi również są mile widziane. Ważne, by poruszać się po wyznaczonych ścieżkach i mieć zwierzę pod kontrolą. Z uwagi na występowanie roślin trujących oraz ula, rodzice zobowiązani są do sprawowania opieki nad swoimi dziećmi, które nie powinny same zwiedzać miejsca.

Dojazd do ogrodu

Śląski Ogród Botaniczny oraz działająca obok RSEE znajdują się w sąsiedztwie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Główne wejście znajduje się przy ul. Zejera. Regionalna Stacja Edukacji Ekologicznej znajduje się przy ul. Księżogórskiej 90a Obok obiektów dostępny jest spory parking. Do ogrodu można dojechać również rowerem. Zarówno od strony Radzionkowa, jak i Piekar Śląskich, Orzecha czy nawet Tarnowskich Gór.
Do Radzionkowa dojechać można także komunikacją miejską! Z Bytomia oraz z Tarnowskich Gór linią nr 94, z centrum Bytomia liniami nr 608 i 708 oraz nr 73 ze Stroszka (autobus przejeżdża także przez Piekary), a z Bytomia oraz ze Świerklańca liniami nr 17 i 173.

Zwiedzanie Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie jest oczywiście bezpłatne. To wspaniała okazja do obcowania z naturą, poszerzenia swojej świadomości ekologicznej, czy odpoczynku w pięknych okolicznościach przyrody.

Fot. Weronika Marciniak

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon