Budowa domu - poznaj wszystkie etapy, m.in. jak przekształcić działkę na budowlaną

Proces budowy domu jest dla nas jednocześnie ciekawy, ale też sprawia, że rodzi się w nas wiele obaw. Między innymi o to, czy dobrze wybierzemy działkę i projekt oraz jak przebiegnie finansowane całej inwestycji. Obawy te są jak najbardziej uzasadnione, można jednak już przed podjęciem wyzwania zminimalizować je, poprzez zasięgnięcie odpowiednich informacji.

Byt dom budowa

Poruszyliśmy najważniejsze tematy, które powinny rozwiać wszelkie wątpliwości.

  1. Jak zaczyna się budowę domu?
  2. Kupiłem działkę i co dalej?
  3. Przekształcenie działki rolnej na budowlaną

Jak zaczyna się budowę domu?

Tworzenie własnego domu jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu człowieka. Warto więc wiedzieć, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Często już na samym początku spotykamy się z nieudogodnieniami, takimi jak przekształcenie działki rolnej na budowlaną. Dlatego taka inwestycja jest sporym wyzwaniem i warto jeszcze przed rozpoczęciem poznać najważniejsze kwestie, które będą dla nas ważne podczas jej trwania.

Aby praca przy budowie domu przebiegła bez problemów i większych zaskoczeń, warto najpierw dobrze zorganizować sobie plan działania. Gdy będziemy konsekwentnie realizowali kolejne etapy projektu, całość będzie przebiegała sprawnie i unikniemy zbędnego chaosu. Budowa domu jest długim i wieloaspektowym procesem, dlatego najbardziej istotne decyzje należy podjąć jeszcze przed rozpoczęciem projektu. Każda decyzja powinna być skrupulatnie przemyślana, ponieważ może ona wpłynąć na późniejsze jego losy, a nawet samo użytkowanie obiektu. Dokładna analiza pozwoli nam uniknąć późniejszych błędów i niedociągnięć i wpłynie na zadowalające zakończenie całej inwestycji.

Kupiłem działkę, i co dalej?

Kluczem do sukcesu każdej inwestycji jest właściwie dobrana działka. Warto tu zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, dzięki któremu dowiemy się, jakie jest przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu wybranej przez nas działki. Często warunki te określają takie kwestie jak wysokość domu, a nawet liczbę kondygnacji, wybrany rodzaj dachu czy odpowiedni kolor elewacji. Wszystko to ma na celu estetyczne dopasowanie budowli do już istniejących budynków, w przypadku, gdy działka jest położona na terenach miejskich lub okołomiejskich. Bardzo ogranicza to nasz własny projekt, ale wymagań tych najczęściej nie da się obejść. Budując dom na wsi, możemy spotkać się z sytuacją, że działka, którą wybraliśmy, ma przeznaczenie typowo rolne.

Przekształcenie działki rolnej na budowlaną

Przekształcenie działki polega na formalnej zmianie jej przeznaczenia. W przypadku gdy jest ona rolna, zmienia ona swój charakter na budowlaną. Odrolnienie działki pozwala nam na rozpoczęcie budowy domu. Aby prawidłowo przekształcić taką działkę, należy dokonać zmian w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego oraz wyłączyć działkę z produkcji rolnej. Kroki te podjęte są w działaniach administracyjnych. Niestety proces ten nie zawsze może zostać zakończony sukcesem. Powodem jest fakt, że tereny rolnicze są istotnym punktem gospodarki kraju. Z tego tytułu istnieje szereg ograniczeń, które uniemożliwiają zakup takiej działki przez osoby niezajmujące się rolnictwem. Głównym ich celem jest zmniejszenie wykupu dobrych jakościowo działek przez inwestorów od nieruchomości i osób, które chcą przekształcić działkę. Także koszt zamiany działki na budowlaną jest bardzo wysoki. Jest to kolejny krok, który ma na celu ochronić tereny rolnicze. Jednak od 2019 r. zmieniono przepisy na takie, które znacznie wspomagają ten proces dla osób indywidualnych.

Artykuł sponsorowany

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon