Górny Śląsk jako miejsce do zaplanowania urlopu. Dlaczego warto go odwiedzić?

Decydując się na wyjazd- czy to na weekend czy planując dłuższy wyjazd urlopowy zawsze szukamy miejsc ciekawych, które mogą nas zaskoczyć swoim pięknem, ale również są w stanie zapewnić atrakcje dla przybywających turystów. Śląsk od zawsze kojarzy nam się tylko z przemysłem, a przede wszystkim z wydobywaniem węgla. Oczywiście nie jest to stwierdzenie błędne, ale Górny Śląsk to również ciekawe i malownicze tereny, które warto odwiedzić. Kopalniane szyby są również jedną z atrakcji, bo choć już dawno niedziałające, dziś pełnią funkcję muzeum i przyciągają co roku sporą ilość turystów. Zastanawiasz się czy Śląsk jest dobrym miejscem na odpoczynek? Zapraszamy do krótkiego przewodnika po najciekawszych miejscach Śląska.

Byt bytom ul jozefa jainty 01

Śląsk- region przemysłu i górnictwa, ale czy tylko?

Wybierając się na Górny Śląsk nie możemy zapomnieć oczywiście o kopalniach, które są jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych. Obecnie już nieczynna kopalnia Guido w Zabrzu, która w 2007 roku została otwarta pełni rolę atrakcji dla turystów. W obecności przewodnika- oczywiście górnika zjeżdża się kilkaset metrów w dół i przechadzając się tunelami zwiedza się kopalnię. Dla urealnienia zwiedzania uruchamiane są nawet niektóre maszyny górnicze, aby móc jak najbardziej poznać pracę w podziemiach.

Niewątpliwie jedną z wielu atrakcji- szczególnie dla najmłodszych jest najstarszy polski lunapark, czyli Śląskie Wesołe Miasteczko dziś funkcjonujące pod nazwą "Legendia". Znajduje się ono w Katowicach i to właśnie tutaj co roku przyjeżdża ogromna ilość turystów, aby móc korzystać ze wszystkich dostępnych atrakcji. Niewątpliwie jest to jedna z głównych atrakcji dla najmłodszych, ale również i dorośli mają świetną okazję na to, by zabawnie spędzać czas. Dla osób, które natomiast poszukują ciszy i odpoczynku polecana jest Dolina Trzech Stawów, czyli jedno z najbardziej urokliwych miejsc na Górnym Śląsku. Oprócz nieocenionej ciszy i zieleni znaleźć tu można przede wszystkim ścieżki rowerowe oraz ścieżki do biegania. Fani muzyki szczególnie latem skorzystają z koncertów, które są tu organizowane. Choć pozornie Katowice kojarzone są z przemysłem znajdzie się tu również miejsce dla miłośników przyrody i relaksu.

Dlaczego warto odwiedzić Bytom?

Będąc na Śląsku nie można pominąć Bytomia, czyli najstarszego miasta historycznego Górnego Śląska. Jest to jedno z większych miast Polski, które niegdyś było ośrodkiem gospodarczym i administracyjnym lokalnego przemysłu. Niewątpliwie jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Bytomiu jest Pałac Wincklerów, który przez blisko 1,5 roku był odbudowywany i rewitalizowany. Jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej okazałych zabytków Bytomia, które trzeba odwiedzić. Jeszcze niedawno stały tu ruiny, a dziś można podziwiać uroki odbudowanej oficyny pałacu. Dodatkowo pałac pełni rolę kulturową, czyli jest miejscem wystaw i koncertów dlatego można również skorzystać z takich atrakcji.

Bytom jest również miejscem przyjaznym przyrodzie. Bez wątpienia można znaleźć tu miejsca zielone oraz takie, gdzie łatwo o kontakt ze zwierzętami. Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc są Żabie Doły. To miejsce, gdzie znajdują się pogórnicze zbiorniki wodne, które dziś pełnią rolę krajobrazowo-przyrodniczą. Jedną z naturalnych atrakcji są łabędzie, które można tu spotkać o niemalże każdej porze roku. To również miejsce idealne na spacery, gdy chce się odetchnąć od zgiełku i dużego miasta obcując z przyrodą.

Wybierając się w rejon Górnego Śląska warto pomyśleć przede wszystkim o noclegu. Jedną z najlepszych opcji noclegu jest tani apartament w Bytomiu, który przede wszystkim znajduje się blisko centrum miasta. Jest to największa dogodność, aby móc sprawnie poruszać się po nowych okolicach i poznawać uroki Bytomia. Zaletą jest również położenie apartamentów w Bytomiu blisko stacji PKP. To również spore ułatwienie dla podróżnych, którzy w okolice śląska przyjeżdżają pociągiem.

A może zwiedzanie Bielska-Białej?

Wybierając się w rejony Śląska można również wybrać się na jednodniową wycieczkę do Bielska-Białej i sprawdzić czym może nas zachwycić. W tym miejscu znaleźć można oczywiście urokliwy rynek, a także ratusz, ale jednym z najbardziej urokliwych miejsc tego miasta jest niewątpliwie chata, w której Tadeusz Modrzejewski od wielu lat zajmuje się ręcznym przepisywaniem dzieł Reymonta. Dodatkowo dzieła ozdabiane są przez własnoręcznie wykonane rysunki. Całość podkreśla niewątpliwie fakt, że w chacie nie ma ani ogrzewania ani prądu. Dziś mało jest takich miejsc, gdzie ludzie wykonują takie dzieła z oddaniem i pasją. W ten sposób można więc podziwiać zaangażowanie autora spisanych dzieł.

Górny Śląsk jest niewątpliwie miejscem, które warto choć raz w życiu odwiedzić. Szczególnie po to, aby móc zobaczyć chociażby na własne oczy prawdziwe kopalnie i mieć możliwość przejechania się szybem oraz zwiedzenia podziemi górniczych. Oprócz tego oczywiście Śląsk słynie również z lokalnej kuchni- warto więc mieć szansę spróbowania śląskich potraw- rolady czy żurku. Gwarantujemy, że warto odwiedzić ten region Polski i poznać prawdziwą śląską kulturę oraz odkryć nowe, urokliwe zakątki naszego kraju.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon