Chełstowski: udało nam się stworzyć największy budżet w historii samorządu wojewódzkiego

Samorząd wojewódzki podsumował pierwszą połowę kadencji. Pomimo wielkich przeciwności, jakie stwarzała pandemia koronawirusa, to Śląskie może pochwalić się rekordowym budżetem zarówno pod względem wydatków, jak i przychodów.

Byt polmetek chelstowski

Minęło już dwa i pół roku od ostatnich wyborów samorządowych. Do kolejnych pozostało drugie tyle. Z tej okazji zarząd województwa spotkał się w piątek z dziennikarzami, by podsumować, jak upłynęła pierwsza połowa kadencji.

- Cieszę, że pomimo tych wszystkich trudności i tej sytuacji, która w lutym 2020 nas zastała, czyli COVID-19, potrafiliśmy współpracować. Myślę, że najlepszym takim podsumowaniem są liczby: udało nam się stworzyć największy budżet w historii samorządu wojewódzkiego – prawie 2 miliardy złotych – mówił podczas konferencji prasowej Jakub Chełstowski.

https://www.youtube.com/watch?v=PVLrzkgl8fk

Województwo walczy z covidem

- Oczywiście naszą kadencję dominowała pandemia i wszystkie te działania były w pierwszej kolejności jej podporządkowane – przyznaje Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego. - 300 mln na wsparcie wszystkich szpitali na terenie Śląska, nie tylko szpitali z sieci marszałkowskich, ale również sieci powiatowych. Dodatkowo cała nasza grupa mocno walczyła z covidem. 1600 miejsc covidowych, 4 szpitale marszałkowskie całkowicie przekształcone na szpitale covidowe. To 25 tys. pacjentów covidowych, którzy przeszli przez łóżka szpitalne naszych szpitali marszałkowskich. Niestety ponad 2 tys. z tych osób nie wygrało walki z tą ciężką chorobą – dodaje.

„Dla nas nie był to czas walki tylko z pandemią”

- Przede wszystkim wydatkowaliśmy ogromne środki na przygotowanie projektów społecznych i projektów związanych z usługami społecznymi i usługami zdrowotnymi, edukacyjnymi. Potężne pieniądze zostały zainwestowane jako stypendia dla młodych mieszkańców Śląska – mówi Izabela Domogała. - Dla nas nie był to tylko czas walki z pandemią, to był tez czas przygotowywania nowych strategii, nowych projektów, szczególnie innowacyjnych, nowych projektów, które zdominują kolejne kilka lat nowej perspektywy i przede wszystkim skupiamy się na projektach związanych z zieloną, niebieską infrastrukturą, z OZE – dodaje.

Na ratunek przedsiębiorcom

Podczas konferencji Zarząd Województwa Śląskiego podsumował także działania związane z Tarczą Antykryzysową.

- W uzupełnieniu tej pomocy, która oferował polski rząd, stworzyliśmy bardzo szybko, bo już w kwietniu zeszłego roku nasz Śląski Pakiet dla Gospodarki, oczywiście oparty w dużej mierze na środkach pochodzących z naszego regionalnego programu operacyjnego, natomiast kwota ponad miliarda zł udzielona w formie pomocy w różnym wydaniu, czy to w formie dotacyjnej, czy to w formie pożyczkowej, czy tez na utrzymanie miejsc pracy, czy też pomoc bezpośrednio pracodawcom, realizowana przez wojewódzki urząd pracy to kwestie, które myślę, że pomogły przejść ten trudny okres dla przedsiębiorców. To tak naprawdę oni wytwarzają największe PKB w woj. śląskim i to dla nich ta pomoc była kierowania, żeby utrzymać ta dynamikę, która w woj. śląskim była przed pandemią na bardzo wysokim poziomie – mówi Wojciech Kałuża, wicemarszałek woj. śląskiego.

fot. Tomasz Żak / UMWŚ

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Damian Bartyla

Radni wygasili mandat Damiana Bartyli. ""

Bartkow ksiazka tajny zamek niedzica

Radny-historyk napisał książkę o skarbie Inków

Byt protest kobiet w bytomiu 17

Wielkie tłumy na proteście w Bytomiu: "Rząd nie...

Byt wizyta dudy w bytomiu 22

Godzina Andrzeja Dudy w Bytomiu [ZDJĘCIA]

Byt damian bartyla z lancuchem

Ani do Sejmu, ani do Senatu... Bartyla nie...

Byt odpady bytom

Wygaszono kolejne zezwolenia na składowanie i...

Byt janas debata

Kogo (nie) popiera PiS?