Średniowieczny charakter Bytomia. Plany rewitalizacji ulicy Zaułek w Śródmieściu

Ukryta wśród ogródków restauracyjnych, dokładnie między Rynkiem, a placem Kościuszki. Równolegle do ul. Gliwickiej, leży zapomniana i zaniedbana ulica Zaułek. Miasto stara się o pozyskanie środków unijnych na odnowę tego niezwykłego miejsca. Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu ogłosił już przetarg na zrealizowanie inwestycji. W kolejce jest także ulica Dworcowa.

- O tym, jak powinna wyglądać ul. Zaułek rozmawialiśmy z mieszkańcami podczas konsultacji społecznych. Teraz przyszła pora na realizację przygotowanej wraz z bytomianami koncepcji. Realizacja obydwu inwestycji - przebudowy ul. Dworcowej i rewitalizacji Zaułka będzie możliwa po pozyskaniu dofinansowania z Unii Europejskiej. Złożone przez nas wnioski do Urzędu Marszałkowskiego czekają na rozstrzygnięcie - podkreśla prezydent Mariusz Wołosz.

Jakie są plany na Zaułek?

Przede wszystkim przebudowa nawierzchni o długości 75 metrów, oczywiście przy wykorzystaniu istniejącej kostki kamiennej oraz kostki kamiennej rzędowej i kamiennej mozaikowej Ponadto odwodnienie powierzchniowe i wymiana wypustów, wykonanie oświetlenia, instalacja monitoringu oraz utworzenie elementów małej architektury i zagospodarowanie podwórek, z planowanym nasadzeniem nowych roślin i drzew. Mieszkańcy zadeklarowali także zmianę miejsc parkingowych z wewnętrznego podwórka, aby zostało one w całości przeznaczone na wypoczynek i rekreację. Niestety, elewacja kamienic przy Zaułku (od strony placu Kościuszki) również pozostaje wiele do życzenia...

Kiedy rozpoczną się prace?

Realizacja projektu jest uzależniona od pozyskania dofinansowania z Unii Europejskiej. Jeśli zostanie ono przyznane i pojawi się wykonawca, po podpisaniu umowy będzie miał 12 miesięcy na realizację zamówienia. Wykonawca musi miec na uwadze, że teren, na którym znajduje się ulica Zaułek leży w obszarze ochrony archeologicznej. Oznacza to, że przed podjęciem prac konieczne będzie pozyskanie stosownych zezwoleń archeologicznych wraz z nadzorem.

W planach także Dworcowa... i nie tylko

Oprócz rewitalizacji Zaułka, miasto chce pozyskać dofinansowanie także na odnowę ulicy Dworcowej, ale również budynków wokół Rynku oraz przy ulicach Jagiellońskiej, Szymanowskiego, Rycerskiej, Mickiewicza, Katowickiej, Matejki i Głębokiej.

- Wszystkie złożone wnioski oraz wysokość kosztów związanych z realizacją projektów zostały opracowane na podstawie dokumentacji technicznej, a także posiadają niezbędne decyzje i pozwolenia budowlane. Tym samym w przypadku przyznania dofinansowania z Unii Europejskiej oraz po rozstrzygnięciu przetargów, wykonawcy będą mogli przystąpić do realizacji projektów rewitalizacyjnych - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Plany na ulicę Dworcową są ambitne. To wymiana nawierzchni z kostki i płyt granitowych, nasadzenie roślinności w ogromnych donicach, nowe elementy małej architektury, przebudowa kanalizacji, nowe instalacje elektryczne, teletechniczne i sieci gazowej. Wyremontowane zostaną także elementy wspólne 11 kamienic. Głównie dachy, elewacje i klatki schodowe.

- Prace związane z wymianą sieci gazowej na odcinku ponad 700 metrów już trwają. Ze względu na stosowaną technologię i logistykę prowadzonych robót, prace związane z przebudową gazociągu muszą zostać zrealizowane przed rozpoczęciem prac drogowych w ramach projektu rewitalizacji ulicy Dworcowej - mówi wiceprezydent Michał Bieda.

„Rewitalizacja podobszaru 10 w Bytomiu - okolice ulicy Dworcowej i Rynku” obejmująca ulicę Zaułek, Dworcową oraz okolic Rynku to koszt ponad 30 milionów złotych. Miasto stara się o pozyskanie ponad połowy tej sumy. Resztę sfinansuje gmina z własnego budżetu we współpracy ze wspólnotami mieszkaniowymi.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Ulica Dworcowa przjedzie rewitalizację

Nowe oblicze ulicy Dworcowej w Bytomiu. Ogromny...

Ul. Dworcowa w Bytomiu

Przebudowa ul. Dworcowej. Co nas czeka? Niedługo konsultacje

Bytom ul Mickiewicza

Bytomskie kamienice pięknieją

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Sylwia Widzisz Pronobis

Dzięki kryzysowi uniknęliśmy pomników na miarę Areny Gliwice

Mapa S11

S11 polepszy komunikację Bytomia z miastami ościennymi