Kaufland może otworzyć sklepy w niedziele. Ale jeszcze tego nie zrobił

Śladem Intermarche podążyła niemiecka sieć Kaufland. Jej sklepy w Polsce stały się placówkami pocztowymi i w ten sposób mogą ominąć zakaz handlu w niedziele. Dziś jednak markety tej marki wciąż pozostają zamknięte.

Byt kaufland szombierki

Niedawno informowaliśmy, że market Intermarche w Szombierkach uzyskał status placówki pocztowej. W palecie świadczonych przez niego usług znalazło się nadawanie i odbieranie przesyłek. W efekcie jako pierwszy duży sklep w naszym mieście ominął zakaz handlu w niedzielę i jest czynny przez 7 dni w tygodniu.

Na reakcję konkurencji nie trzeba było długo czekać. W piątek sieć Kaufland ogłosiła, że zdecydowała się na podobny krok i wprowadza usługi pocztowe we wszystkich swoich sklepach w Polsce, w tym również w jedynym bytomskim sklepie w Szombierkach.

- Od wielu lat misją sieci Kaufland jest ułatwianie klientom codziennych zakupów. Konsekwentnie stawiamy na koncept one-stop-shopping, dając kupującym dostęp do szerokiego wachlarza usług i produktów najemców naszych pasaży. Mamy świadomość, że to właśnie możliwość zrobienia kompleksowych zakupów oraz załatwienia wielu innych spraw w jednym miejscu, znacznie zwiększa komfort klientów. Dotyczy to także usług pocztowych - mówi Marcin Łojewski, członek zarządu Kaufland Polska.

Sklepy Kaufland będą czynne przez cały tydzień?

Wdrożenie usług pocztowych pozwala sklepom na prowadzenie działalności również w niedziele niehandlowe, niezależnie od wielkości placówki – taką funkcję mogą pełnić zarówno sklepy osiedlowe, jak i duże dyskonty czy hipermarkety.

- Na rynku handlowym obserwujemy tendencję uruchamiania tego typu działalności, która jednocześnie stwarza możliwość prowadzenia sprzedaży w niedziele niehandlowe. Uważnie obserwujemy konkurencję oraz trendy i nie zamykamy się na żadne z rozwiązań, które będzie odpowiadać potrzebom naszych klientów - dodaje Marcin Łojewski.

Przypomnijmy, że w niedziele niehandlowe działają takie sieci sklepów (dzięki przekształceniu się w "placówki pocztowe") jak:

  • Żabka,
  • Intermarche (niektóre),
  • Bricomarche (niektóre),
  • Carrefour Express (gdy za ladą stoi właściciel)

Czy w takim razie sklepy Kaufland też będą czynne od najbliższej niedzieli w niedziele bez handlu?

- Na razie nie zmieniamy sposobu funkcjonowania sklepów Kaufland, jednak uważnie obserwujemy sytuację na rynku dotyczącą otwartych placówek konkurencji i rozważamy takie rozwiązanie również w naszej sieci - mówi Marcin Łojewski, członek zarządu Kaufland Polska.

Kaufland jest więc przygotowany do otwarcia swoich sklepów w niedziele niehandlowe, jednak klienci jeszcze nie mogą z nich korzystać w tych dniach. Póki co jedynym marketem w Bytomiu otwartym przez cały tydzień pozostaje Intermarche przy ul. Zabrzańskiej.

Klienci coraz częściej zamawiają produkty w internecie

W czasie pandemii wzrosła popularność zakupów online, a co za tym idzie miejsc, w których można skorzystać z usług pocztowych. Potwierdzeniem tego jest m.in. ponad 71 000 paczek, które klienci Kaufland nadali lub odebrali przy okazji zakupów od marca 2020 roku do 23 maja 2021 r.

Jeszcze do niedawna usługa była dostępna w ponad 100 marketach sieci, ale już teraz mogą cieszyć się nią kupujący we wszystkich sklepach Kaufland w całej Polsce.

W trakcie pandemii usługi e-commerce zyskały na znaczeniu. W 2020 r. sprzedaż produktów online w Polsce wzrosła o niemal 35%. Mimo otwarcia galerii handlowych Polacy nie planują zmniejszenia częstotliwości zakupów w tej formie. 74% konsumentów deklaruje, że nawet po zakończeniu pandemii utrzyma je na dotychczasowym poziomie, a 10% zamierza je zwiększyć. Usługi pocztowe będą więc cieszyć się coraz większą popularnością. Zwiększy się również popyt na punkty pocztowe, którymi coraz częściej stają się sklepy spożywcze.

Kaufland należy do tego samego holdingu co Lidl

Kaufland to międzynarodowa sieć sklepów oferująca artykuły spożywcze oraz produkty codziennego użytku. W całej Europie Kaufland posiada ponad 1300 sklepów i zatrudnia ok. 132 000 pracowników. W Polsce siećma aktualnie 227 marketów i zatrudnia ok. 16 000 pracowników.

Asortyment sklepów Kaufland liczy kilkanaście tysięcy produktów. Sieć koncentruje się przede wszystkim na ofercie produktów świeżych – owoców i warzyw, produktów mlecznych, a także mięsa, wędlin, serów i ryb.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Mapa S11

S11 polepszy komunikację Bytomia z miastami ościennymi

Projekt bez tytułu 6

Zmienia się właściciel elektrociepłowni Szombierki

Prof. Tomasz Pietrzykowski

„Bytomiu, patrz uważnie, co się stało w Nikiszowcu”

Polana w lesie

Nadleśnictwo chce mocno przerzedzić bytomski las

Tramwaj i choinka

Z Bytomia na Sylwester z Polsatem tramwajem