Wydawnicza gratka dla pasjonatów historii miasta. Premiera „Rocznika Bytomskiego”

Od kiedy w latach 90-tych zaprzestano drukowania „Magazynu Bytomskiego” brakowało w naszym mieście tego typu wydawnictwa. Tę lukę stara się zapełnić Fundacja Tajemniczy Bytom, której nakładem właśnie ukazał się pierwszy numer „Rocznika Bytomskiego” - nowego periodyku z artykułami poświęconymi historii Bytomia.

Byt rocznik bytomski nr 1

W 1970 roku Towarzystwo Miłośników Bytomia podjęło się wydawania „Magazynu Bytomskiego” w postaci książkowej. W zamyśle pomysłodawców wydawnictwo miało prezentować zarówno historię, jak i współczesność Bytomia i regionu w formie opracowań naukowych. Początkowo magazyn ukazywał się nieregularnie, w odstępach dwóch, trzech lat. Poszczególne numery zawierały zbiór artykułów opracowywanych przez różnych autorów, natomiast w późniejszym okresie książki skupiały się na jednej, wybranej tematyce. Po raz ostatni „Magazyn Bytomski” ukazał się w 1991 r., a kolejne wydawnictwa Towarzystwa Miłośników Bytomia były już osobnymi pozycjami, niezaliczanymi do żadnego cyklu.

„Magazyn Bytomski” stał się inspiracją dla Macieja Bartkowa, miejskiego radnego, autora książek historycznych i prezesa Fundacji Tajemniczy Bytom. By zapełnić po nim lukę podjął inicjatywę wydawania „Rocznika Bytomskiego”. Pierwszy numer posiada 180 stron i zawiera 16 publikacji opracowanych w większości przez samego Bartkowa, lecz znajdziemy w nim również teksty autorstwa Tomasza Saneckiego, Dariusza Pietruchy, Waldemara Gawrona, Artura Paczyny i Krzysztofa Wydro, a także wcześniej niepublikowane fotografie Leszka Zarzyckiego.

W pierwszym numerze „Rocznika Bytomskiego” przeczytamy m.in. o 1. Pułku Strzelców Bytomskich, lokalnej masonerii, tajemnicy Szybu Południowego, zaginionej rzeźbie jelenia z bytomskiego parku, zrabowanej kolekcji dzieł sztuki Muzeum Górnośląskiego, czy historii „Blues Bany”. Ponadto wydawnictwo zawiera duże, czarno-białe reprodukcje przedwojennych zdjęć stadionu przy ul. Olimpijskiej oraz fotografie handlu na pl. Sobieskiego i demontażu pomnika Armii Czerwonej z 1990 roku. Co ciekawe, redaktor naczelny w „Roczniku...” przedstawia również swoją koncepcję powołania Muzeum Historii Bytomia.

Pierwszy numer „Rocznika Bytomskiego” będzie mieć premierę już jutro, 5 czerwca, podczas Dnia Otwartego Schronu w Miechowicach, natomiast przedpremierowo można go już nabyć w Antykwariacie u Andzików przy ul. Kasztanowej.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Kobiecy Bytom

Bytomskie Centrum Kultury zaprasza na różnorodne wydarzenia

Fredie Mercury

Jak oni grają utwory Queen! Śląska parafialna orkiestra dęta

Byt Podgornafoto30x45 By 43sepiaaa

Spacer śladami bytomskiej społeczności...

Byt mural strzelcow bytomskich

Na bytomskim bloku powstał patriotyczny mural

Byt parking przed m1

Radio Zet i M1 urządzą kino samochodowe w Bytomiu

Byt bytom bartender union na kwarantannie

Bary zamknięte? Bytomscy barmani pokazują jak...

Byt live concert 388160 1280 1

Kaj się bawić 24 stycznia – 26 stycznia?