Wydawnicza gratka dla pasjonatów historii miasta. Premiera „Rocznika Bytomskiego”

Od kiedy w latach 90-tych zaprzestano drukowania „Magazynu Bytomskiego” brakowało w naszym mieście tego typu wydawnictwa. Tę lukę stara się zapełnić Fundacja Tajemniczy Bytom, której nakładem właśnie ukazał się pierwszy numer „Rocznika Bytomskiego” - nowego periodyku z artykułami poświęconymi historii Bytomia.

Byt rocznik bytomski nr 1

W 1970 roku Towarzystwo Miłośników Bytomia podjęło się wydawania „Magazynu Bytomskiego” w postaci książkowej. W zamyśle pomysłodawców wydawnictwo miało prezentować zarówno historię, jak i współczesność Bytomia i regionu w formie opracowań naukowych. Początkowo magazyn ukazywał się nieregularnie, w odstępach dwóch, trzech lat. Poszczególne numery zawierały zbiór artykułów opracowywanych przez różnych autorów, natomiast w późniejszym okresie książki skupiały się na jednej, wybranej tematyce. Po raz ostatni „Magazyn Bytomski” ukazał się w 1991 r., a kolejne wydawnictwa Towarzystwa Miłośników Bytomia były już osobnymi pozycjami, niezaliczanymi do żadnego cyklu.

„Magazyn Bytomski” stał się inspiracją dla Macieja Bartkowa, miejskiego radnego, autora książek historycznych i prezesa Fundacji Tajemniczy Bytom. By zapełnić po nim lukę podjął inicjatywę wydawania „Rocznika Bytomskiego”. Pierwszy numer posiada 180 stron i zawiera 16 publikacji opracowanych w większości przez samego Bartkowa, lecz znajdziemy w nim również teksty autorstwa Tomasza Saneckiego, Dariusza Pietruchy, Waldemara Gawrona, Artura Paczyny i Krzysztofa Wydro, a także wcześniej niepublikowane fotografie Leszka Zarzyckiego.

W pierwszym numerze „Rocznika Bytomskiego” przeczytamy m.in. o 1. Pułku Strzelców Bytomskich, lokalnej masonerii, tajemnicy Szybu Południowego, zaginionej rzeźbie jelenia z bytomskiego parku, zrabowanej kolekcji dzieł sztuki Muzeum Górnośląskiego, czy historii „Blues Bany”. Ponadto wydawnictwo zawiera duże, czarno-białe reprodukcje przedwojennych zdjęć stadionu przy ul. Olimpijskiej oraz fotografie handlu na pl. Sobieskiego i demontażu pomnika Armii Czerwonej z 1990 roku. Co ciekawe, redaktor naczelny w „Roczniku...” przedstawia również swoją koncepcję powołania Muzeum Historii Bytomia.

Pierwszy numer „Rocznika Bytomskiego” będzie mieć premierę już jutro, 5 czerwca, podczas Dnia Otwartego Schronu w Miechowicach, natomiast przedpremierowo można go już nabyć w Antykwariacie u Andzików przy ul. Kasztanowej.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon