Ścianka wspinaczkowa i siłownia w budynku dawnej kopalni? Trwa rewitalizacja obiektów KWK Rozbark

Lata swojej świetlności ma już dawno za sobą. Ostatni wagon węgla wyjechał stamtąd w 2004 roku. Poza Teatrem Tańca i Ruchu Rozbark, powstałym w budynku dawnej cechowni w 2014 roku, miejsce zostało niemalże zapomniane. Nieliczni spacerowicze, najczęściej w towarzystwie swoich czworonożnych przyjaciół, obserwowali, jak z roku na rok, obiekt niszczeje w zapomnieniu. Z czasem teren został częściowo ogrodzony. Pojawiła się także tabliczka TEREN BUDOWY - NIEUPOWAŻNIONYM WSTĘP WZBRONIONY, która dała nadzieję, że dziedzictwo dawnej kopalni, uda się uratować...

Jedno z najlepszych w Europie

Podobnych obiektów trudno będzie szukać w okolicy. Powstające przy ul. Chorzowskiej, nowoczesne Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych, umożliwi mieszkańcom różnorodny wybór, dostosowany do ich potrzeb i oczekiwań.

- To będzie kolejny po lodowisku przy ul. Pułaskiego nowoczesny obiekt w Bytomiu, z którego będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy miasta. Cieszę się, że zabytkowe obiekty po KWK Rozbark zyskały nowe oblicze i staną się wizytówką Bytomia - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Bogata oferta dla wszystkich

Różnorodne ścianki pozwolą rozwinąć nową pasję chętnym, którzy postanowią rozpocząć swoją przygodę z boulderingiem. Jednym z głównych zadań obiektu, będzie właśnie przyciągnięcie nowych osób, które zarażą się pasją do wspinaczki. Dla zaawansowanych sportowców, powstanie doskonała przestrzeń do widowiskowych pokazów, oraz możliwości organizowania różnego rodzaju zawodów na bardzo wysokim poziomie. Na najwyższym poziomie dawnej kotłowni kopalni, powstanie nowoczesna trenażerownia dla fanów treningów wytrzymałościowych. Dzięki dużej ilości nakręconych chwytów, możliwe będzie wykonywanie różnorodnych sekwencji wspinaczkowych. Oprócz boulderowni, powstanie także kilkunastometrowa ściana przeznaczona do wspinaczki z liną. Wysokie kąty nachylenia jednego z poziomów boulderowni, umożliwi naprawdę profesjonalne treningi na zaawansowanym poziomie. Powstanie także Kilter Board z regulowanym kątem przewieszenia i LEDowymi chwytami, które są nowością na rynku europejskim. W połączeniu z aplikacją na telefon, możliwe będzie ok. 40 tys. kombinacji. Obok powstanie pochylnia o kącie przewieszenia blisko 40 stopni, na której zamocowane będą drewniane chwyty. Boulderownia będzie oczywiście posiadać miejsce dla najmłodszych. Powstanie również nowoczesna siłownia, zaplecze szkoleniowo-treningowe czy baza noclegowa.

- Uzupełnieniem dla strefy wewnętrznej, będzie również powstająca część boulderowni zewnętrznej. Przeprowadzenie zawodów wspinaczkowych na zadaszonej i oświetlonej ścianie zewnętrznej jest rzadkie, a tym samym wyjątkowo atrakcyjne dla widzów i samych sportowców - podkreśla Dobromir Bujak ze Skarpy Bytom.

Praca wre...

Gotowe są już dwa piętra boulderów. Łącznie, mają one zająć ponad tysiąc metrów kwadratowych. Oprócz elementów sportowych, odnawiane są także wnętrza, które pozostaną utrzymane w loftowym stylu.

- Jesteśmy zadowoleni z tempa realizowanych prac. Z każdym dniem pokopalniane obiekty pięknieją. Obecnie powstało już kolejne piętro boulderów na poziomie -1, a cechą charakterystyczną tego miejsca będzie szeroki, symetryczny fragment ścian, który umożliwi przeprowadzenie pojedynków boulderowych na czas. Nasz obiekt będzie miał więc potencjał do organizacji zawodów rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej, jak również możliwość przeprowadzania treningów na niemal każdego rodzaju formacjach, a ich różnorodność pozwoli sprawdzić wszystkie umiejętności zawodników - mówi Dobromir Bujak, prezez KS Skarpa Bytom.

Niektóre zmiany widać już nawet z ul. Chorzowskiej. Obiekt ma zostać skończony i oddany do użytku już jesienią.

fot. UM w Bytomiu

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon