Oprócz pracy dyplomowej pisanej na klawiaturze komputera, powstały wyjątkowe murale

Pochodząca z Bytomia studentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Joanna Wojtała, w swojej pracy dyplomowej powróciła do miasta rodzinnego. Jednym z elementów jej projektu było stworzenie murali z elementami ceramiki. Te można już podziwiać w jednym z przejść podziemnych w Bytomiu.

Daj mi emocje

Tak zatytuowany został projekt studentki wrocławskiej ASP. Bytomianka skończyła lokalną Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną i Liceum Plastyczne w Tarnowskich Górach. Po maturze wyjechała, by kontynuować swoją naukę, od dziecka ukierunkowaną na sztukę, w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Realizacja plac dyplomowych na uczelniach ścisłych bądź artystycznych, może znacząco różnić się od tych znanych z uniwersytetów. Wybór Joanny Wojtały padł właśnie na murale, które były elementem jej pracy licencjackiej. Oprócz tego, oczywiście praca pisemna, oraz rzeźby, których wystawa odbędzie się we Wrocławiu.

- Zależało mi na tym, aby murale z maskami przedstawiającymi emocje pojawiły się w miejscu, które wywołuje u przechodniów jakiś rodzaj uczuć. Według mnie takimi „emocjonalnymi miejscami” są w każdym mieście podziemne tunele - mówi Joanna Wojtała, studentka ASP.

Dzieło współpracy

W swojej pracy, bytomianka nie zapomniała o innych artystach. Oprócz Karoliny Pierzchała, Karoliny Godzwon i Darii Jakubczyk - studentek z Akademii Sztuk Pięknych, w projekcie pomógł także jeden z doktorów Patryk Rogiński. Nie zabrakło również akcentów ze szkoły średniej Joanny Wojtały. Do powstania murali przyczyniły się także dwie absolwentki Liceum Plastycznego w Tarnowskich Górach. To Luiza Bochon i Małgorzata Majda.
Oprócz murali, powstał także 12 minutowy film przedstawiający kulisy pracy arystów, oraz specjalny teledysk zrealizowany przez Monikę Dróżdż, Aleksandrę Szczyrek i Tymoteusza Mierzwińskiego.

Do zobaczenia w przejściu podziemnym

Niezwykłe ozdoby będące także elementem projektu dyplomowego zobaczyć można w przejściu podziemnym dla pieszych przy Chorzowskiej i Arki Bożka.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon