Powiększenie strefy płatnego parkowania w Bytomiu. Od lipca zmienią się także ceny

Po długich analizach i konsultacjach społecznych z mieszkańcami Bytomia, przyszła kolej na zmiany w systemie płatnego parkowania. Ten, od początku swojego istnienia posiada zarówno zwolenników jak i przeciwników. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej, podjęto nową uchwałę w sprawie parkowania. Zmiany wejdą w życie już w lipcu.

Szybka sprawa - parking gratis

Głównym problemem płatnej strefy zgłoszonym przez mieszkańców był brak darmowego postoju. Opłacie podlegała bowiem konkretna, najniższa jednostka czasowa. Teraz, pierwsze 20 minut parkowania będzie zupełnie darmowe. To rozwiązanie pomoże osobom, które mają do załatwienia szybką sprawę na mieście. W parkomatach będzie można pobrać darmowy bilet zerowy na konkretny numer rejestracyjny. Warto podkreślić, że taki bilet będzie można pobrać tylko raz dziennie. Nie dotyczy to oczywiście parkingu pod Urzędem Miejskim, gdzie za darmo można zostawić pojazd aż na godzinę.

Strefa będzie większa

Miejsce, w którym za postój będzie trzeba zapłacić powiększy się w stosunku do obecnego. To również efekt próśb mieszkańców. Szczególnie w Śródmieściu, z każdym miesiącem przybywa nowych pojazdów. Chytrzy, którzy chcą unikać opłat parkingowych, bardzo często parkowali swoje samochody poza strefą, blokując tym samym miejsce postojowe mieszkańców konkretnych ulic. To właśnie mieszkańcy terenów przy strefie bądź okolic szpitali, wnioskowali o rozszerzenie strefy. Z badania przeprowadzonego w 2020 roku przez Miejski Zarząd Dróg i Mostów wynika, że aż 55% mieszkańców bardzo źle ocenia dostępność miejsc parkingowych w strefie.

- Bardzo często kierowcy, którzy chcą uniknąć parkowania w Strefie Płatnego Parkowania, zostawiają swoje samochody w miejscach z nią sąsiadujących. Mieszkańcy ulic graniczących bezpośrednio ze strefą, wnioskowali o jej rozszerzenie, a przeprowadzona przez MZDiM w Bytomiu diagnoza sytuacji parkingowej potwierdziła ten fakt - mówi zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda

Gdzie będzie trzeba zapłacić?

Od lipca, liczba miejsc postojowych zwiększy się do 1250. Obejmie 54 ulice w centrum miasta. Do SPP dołączą:

  • Batorego,
  • Kolejowa,
  • Chrzanowskiego (na odcinku od ul. Wyczółkowskiego do ul. Wrocławskiej),
  • Sokoła (na odcinku od ul. Korfantego do ul. Matejki),
  • pl. Michała Wolskiego.

Nowe parkomaty i nowe stawki

Od lipca na ulicach pojawią się nowe punkty poboru opłat. Najpierw przejdą one jednak testy. Będzie można dokonywać w nich płatności także BLIKiem lub telefonem komórkowym. Oczywiście nadal pozostanie opcja klasycznej płatności bezgotówkowej przy użyciu karty.

Obecne stawki nie zmieniły się od ponad dekady. Pora więc na nowe ceny. Minimalna wartość zapłaty będzie wynosiła złotówkę. Dalsze opłaty będą uzaleznione od długości parkowania. Warto podkreślić, że w dalszym ciągu, są one niższe niż w sąsiednich miastach.

  • pierwsza godzina - 2,5 zł
  • druga godzina - 3 zł
  • trzecia godzina - 3,6 zł
  • czwarta i każda kolejna - 2,5 zł

- Nowe stawki mają nie tylko poprawić dostępność miejsc postojowych i zwiększyć ich rotację, ale także zniechęcić kierowców do wielogodzinnego blokowania miejsc postojowych, co potwierdzono w przeprowadzonych badaniach i analizach - mówi Marcin Michalik z Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu.

Miejski Zarząd Dróg i Mostów informuje także o możliwości wykupienia abonamentów parkignowych dla mieszkańców strefy. Ceny zaczynają się od 12,5 zł. Szczegóły dostępne są pod numerem telefonu 32 39 69 750.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon