Uczniowie bytomskiego Muzyka stypendystami Ministra Kultury

Dwóch uczniów bytomskiego "Muzyka" zostało stypendystami Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. To Maksym Pistelok i Miłosz Leniec.

Byt Be Funky collage 88

Stypendia ministra właściwego ds. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego za osiągnięcia artystyczne przyznawane są uczniom szkół artystycznych, którzy uzyskali bardzo dobre wyniki w nauce oraz są laureatami krajowych lub międzynarodowych konkursów. W tym roku szkolnym wśród stypendystów znaleźli się uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina

  • Maksym Pistelok
  • Miłosz Leniec

Maksym Pistelok gra na kontrabasie

Maksym Pistelok jest absolwentem klasy kontrabasu dr. hab. Jana Kotuli, jest również laureatem wielu konkursów krajowych i zagranicznych. Młody muzyk uczestniczył w kursach muzycznych w Polsce i poza jej granicami, poszerzając wiedzę i zgłębiając tajniki gry na instrumencie pod okiem znanych muzycznych autorytetów: prof. Leszka Sokołowskiego, prof. Jana Kotuli, prof. Tomasa Petocza.

Jego kariera muzyczna została dostrzeżona przez specjalistów, dzięki czemu w swoim dorobku artystycznym posiada między innymi Nagrodę Specjalną (dla najlepszego uczestnika konkursu grającego pierwszy rok na kontrabasie). Otrzymał ją na V Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym im. Wiktora Gadzińskiego w Katowicach.

Młody adept sztuki uczestniczy w pracach scholi parafialnej, gdzie oprócz gry na kontrabasie śpiewa i gra na gitarze basowej. Dodatkowo prowadzi zespół młodzieżowy. Maksym współpracuje również z orkiestrą „Canto ergo sum” – zespołem katedry katowickiej i uczestniczy w projekcie jazzowym z gitarzystą i kontrabasistą Piotrem Pospieszałowskim.

Maksym mimo swojego młodego wieku osiągnął już bardzo dużo w zakresie występów scenicznych. Miał zaszczyt koncertować z kameralnym zespołem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, zrealizować występ w kwintecie z kameralistami AUKSO oraz w kwartecie kontrabasowym ze swoim profesorem w ramach koncertu „Mistrz i uczeń”. Koncert ten miał miejsce w trakcie kursów muzycznych w Łańcucie.

Miłosz Leniec postawił na puzon

Miłosz Leniec, również tegoroczny absolwent, uczył się w klasie puzonu mgr. Jarosława Meisnera. Muzyk od najmłodszych lat był zafascynowany klasycznym oraz współczesnym repertuarem puzonowym i orkiestrowym. W czasie edukacji brał udział w wielu muzycznych festiwalach, konkursach, projektach oraz koncertach w kraju i za granicą.

Koncertował jako muzyk orkiestry z takimi zespołami jak Filharmonia Dolnośląska, Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna, Cisowski Music Academy. Współpracował również z wybitnymi dyrygentami.

Swoje umiejętności gry na puzonie doskonalił w czasie wielu kursów i warsztatów muzycznych pod okiem najlepszych instrumentalistów z Polski i zagranicy. Jest laureatem wielu konkursów i festiwali muzycznych. W 2019 roku został wyróżniony przez Radę Rodziców przy Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu za bardzo wysokie wyniki w nauce i wzorowe zachowanie, a w 2020 roku za osiągnięcia artystyczne otrzymał Stypendium Województwa Śląskiego oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ministerialne stypendium ułatwia laureatowi start w artystyczne życie. Finansowe wsparcie może skrócić drogę do zakupu wymarzonego instrumentu czy udziału w międzynarodowym konkursie. Ma ono także za zadanie wesprzeć rodziców stypendysty w podejmowaniu istotnych decyzji o przyszłości dziecka. Cieszymy się zatem, że uczniom naszej szkoły udało się uzyskać stypendium i tym samym pielęgnować muzyczną pasję!

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon