Nowe tory przyśpieszą pociągi do Gliwic

PKP Polskie Linie Kolejowe chwalą się postępami przy modernizacji torów na szlaku pomiędzy Bytomiem i Zabrzem. Dzięki inwestycji pociągi do Gliwic, które znów mają kursować, będą znacznie szybciej docierać na miejsce, niż przed laty.

Byt 205089773 319066953182963 3685522387760279646 n

Towary w regionie

Dzięki przebudowie linii od Bytomia do Zabrza Biskupic, udało się w znacznym stopniu usprawnić przewóz towarów koleją w całym województwie śląskim. Z Biskupic, nowym torem pociągi jeżdżą do Maciejowa Północnego. Trwa również modernizacja toru między Mysłowicami a Sosnowcem. Inwestycja warta popnad 350 mln zł, została zrealizowana dzięki unijnemu wsparciu. Dzięki temu, pociągi w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym pojadą znacznie szybciej. Ponadto kursować będzie więcej składów.

Wzrośnie także poziom bezpieczeństwa na przejazdach drogowo-kolejowych. Nowoczesne tory bezstykowe i ekrany akustyczne w znacznym stopniu ograniczą hałas w pobliżu torowisk. Koleje w dalszym ciągu pozostają najbardziej ekologicznym środkiem transportu w okolicy. Sprawny przewóz ładunków w znacznym stopniu wpłynie na gospodarczy rozwój regionu.

Nowe tory

Na odcinku Bytom – Bytom Bobrek – Zabrze Biskupice, składy poruszają się po dwóch nowych torach. Ich prędkość może osiągnąć nawet 100km/h. Wymianie uległo 9 km torów i sieci trakcyjnej oraz 19 rozjazdów. Wyremontowano także wiadukt na szlaku Bytom Bobrek - Zabrze Biskupice oraz 3 przepusty. Trwają również prace w innych miejscach. Ich zakończenie przewidziane jest na 2023 r.

Dobrą wiadomością dla pasażerów jest przede wszystkim powrót pociągu relacji Bytom - Gliwice. Zarząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zapowiedział już, że połączenie zostanie przywrócone już w przyszłym roku. Dla mieszkańców to szybsza i wygodniejsza alternatywa. Autobus z bytomskiego dworca do Gliwic jedzie ponad 40 minut. W godzinach szczytu, znacznie dłużej. Częstotliwość jego kursowania nie jest zbyt wysoka. Powrót trasy kolejowej, która do 2013 roku cieszyła się sporym powodzeniem, zakłada uruchomienie 15 par pociągów. W dni robocze mają one kursować co godzinę. Z centrum Bytomia do Gliwic dotrzeć będzie można w 20 minut.

https://www.youtube.com/watch?v=tSvgRZ_bclg

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon