Tesco już pożegnaliśmy. Carrefour też zniknie z Bytomia?

Era hipermarketów przemija. Z Polski wycofują się kolejne sieci sklepów wielkopowierzchniowych, które w ostatnich latach coraz bardziej przegrywają konkurencję z dyskontami. Wkrótce z naszego kraju mogą zniknąć również francuskie markety Carrefour.

Byt carrefour bytom

Kto dziś pamięta takie sklepy, jak Hit, czy Géant? Konsumenci też już coraz bardziej zapominają, że niektóre z hipermarketów Auchan jeszcze niedawno nazywały się Real. Za jakiś czas zatrze się również pamięć po halach Tesco, które jedna po drugiej znikają z krajobrazu polskich miast. 25 czerwca zamknięto ostatni z trzech sklepów tej sieci w Bytomiu.

Dziś konsumenci już nie robią tak dużych zapasów, by starczyło im na miesiąc. Zamiast jeździć do hipermarketów położonych na obrzeżach, wolą kupować w mniejszych obiektach zlokalizowanych blisko miejsca ich zamieszkania. Mimo, iż nie posiadają one tak szerokiego asortymentu, to ich oferta została tak dopasowana do potrzeb Polaków, że w większości je zaspokaja.

W ślad za brytyjskim Tesco, które postanowiło całkowicie wycofać się z polskiego rynku, może pójść także francuski Carrefour. Jak donoszą media nad Sekwaną sieć szuka potencjalnego kupca zainteresowanego przejęciem jej punktów w naszym kraju. Oficjalnie firma zaprzecza, jednak jednocześnie stwierdza, że rozpatruje różne możliwości co do swoich aktywów. Co więcej, jeszcze niedawno trwały rozmowy z właścicielem kanadyjskiej sieci Circle K na temat przejęcia całej grupy Carrefour, lecz ostatecznie strony nie przeprowadziły transakcji.

Kto przejmie Carrefoura w Polsce?

Po tych doniesieniach zaczęto spekulować na temat tego, kto mógłby przejąć placówki Carrefour w Polsce. Padają różne pomysły, natomiast pewne jest, że nie będzie to łatwy proces. W ostatnich latach rynek hipermarketów przeszedł znaczną konsolidację i już przy sprzedaży polskiego oddziału sieci Real Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie zgodził się na przejęcie wszystkich sklepów przez Auchan z uwagi na ryzyko powstania monopolu na lokalnych rynkach. Wówczas Francuzi musieli odsprzedać 8 hipermarketów, a obiekt w Sosnowcu przy Drodze Ekspresowej S86 postanowiono wyburzyć, bo żadna z sieci nie była zainteresowana prowadzeniem działalności w tym miejscu.

Najprawdopodobniejszym wydaje się scenariusz, w którym sklepy Carrefour zostałyby rozsprzedane różnym podmiotom. Tak się stało w przypadku Tesco - poszczególne sklepy kupili m.in. Kaufland i Leroy Merlin, a resztę z nich przejęło Netto. Sytuacja Carrefoura jest o tyle bardziej skomplikowana, że w jego strukturze funkcjonują nie tylko duże markety, ale też mniejsze i większe sklepy osiedlowe (Carrefour Express i Globi), a nawet niewielka sieć dyskontów Supeco (najbliższy z nich działa w Piekarach Śląskich), zaś część z nich jest prowadzona w formule franczyzy przez drobnych przedsiębiorców.

W Polsce do Carrefour należy 90 hipermarketów (w tym 1 w Bytomiu), 150 supermarketów (1 w Bytomiu), 697 sklepów convenience (1 w Bytomiu) oraz 10 dyskontów. Łącznie daje to liczbę 947 obiektów handlowych. Według ubiegłorocznej "Listy 500" dziennika Rzeczpospolita (zestawienie uwzględniające wyniki za 2019 r.) Carrefour Polska był dziewiątym największym pod względem przychodów podmiotem na rynku handlu FMCG w Polsce.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon