W Bytomiu jest bardzo mało milionerów. Mniej niż w innych śląskich miastach. Dlaczego?

Izba Administracji Skarbowej w Katowicach podała właśnie, że Bytom jest miastem w woj. śląskim, w którym mieszka stosunkowo mało, jak na liczbę ludności, milionerów. Wyprzedzają nas w tej statystyce znacznie mniejsze miasta.

Byt office 1574717 1920

Po raz kolejny, i to mimo pandemii, wzrosła liczba milionerów w województwie śląskim. Izba Administracji Skarbowej w Katowicach podaje, że w zeznaniach podatkowych za 2020 r. dochód przekraczający 1 mln zł wykazało ponad 3800 mieszkańców naszego województwa. To o 380 osób więcej niż w rozliczeniach podatkowych za 2019 r. oraz ponad 650 więcej niż w PIT za 2018 r.

Zgoła odmienna sytuacja jest w Bytomiu. Tutejszy Urząd Skarbowy zanotował za 2020 rok tylko 63 milionerów i milionerek. To o 1 mniej niż wykazano w PIT-ach za 2019 rok. Co ciekawe, w tej statystyce wyprzedzają nas znacznie mniejsze miejscowości i powiaty, jak Tarnowskie Góry (162 milionerów, wzrost rok do roku o 20), Kłobuck (125 milionerów, wzrost o 31) czy Cieszyn (137 milionerów, wzrost o 4).

Milionerzy to praktycznie sami przedsiębiorcy

Co zrobić, by zostać milionerem? Jak się okazuje, trzeba założyć i prowadzić (zyskowny) biznes. Śląscy milionerzy to bowiem praktycznie sami przedsiębiorcy. Są to osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym (blisko 90% milionerów). Drugie miejsce zajmują osoby osiągające przychód ze stosunku pracy oraz działalności wykonywanej osobiście (4%). W grupie osób zarabiających powyżej miliona złotych znaleźli się również podatnicy uzyskujący dochody z obrotu papierami wartościowymi (ponad 3,5%).

Najwięcej milionerów w woj. śląskim mieszka w okolicach:

  • Częstochowy,
  • Bielska-Białej,
  • Katowic.

Najszybciej bogacą się mieszkańcy:

  • Kłobucka,
  • Dąbrowy Górniczej,
  • Żor,
  • Gliwic.

W tych miastach i powiatach najbardziej wzrosła liczba milionerów. W Dąbrowie Górniczej i Kłobucku milionerów w 2020 r. było o ¼ więcej niż rok wcześniej.

Fot. Pixabay

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon