W Bytomiu jest bardzo mało milionerów. Mniej niż w innych śląskich miastach. Dlaczego?

Izba Administracji Skarbowej w Katowicach podała właśnie, że Bytom jest miastem w woj. śląskim, w którym mieszka stosunkowo mało, jak na liczbę ludności, milionerów. Wyprzedzają nas w tej statystyce znacznie mniejsze miasta.

Byt office 1574717 1920

Po raz kolejny, i to mimo pandemii, wzrosła liczba milionerów w województwie śląskim. Izba Administracji Skarbowej w Katowicach podaje, że w zeznaniach podatkowych za 2020 r. dochód przekraczający 1 mln zł wykazało ponad 3800 mieszkańców naszego województwa. To o 380 osób więcej niż w rozliczeniach podatkowych za 2019 r. oraz ponad 650 więcej niż w PIT za 2018 r.

Zgoła odmienna sytuacja jest w Bytomiu. Tutejszy Urząd Skarbowy zanotował za 2020 rok tylko 63 milionerów i milionerek. To o 1 mniej niż wykazano w PIT-ach za 2019 rok. Co ciekawe, w tej statystyce wyprzedzają nas znacznie mniejsze miejscowości i powiaty, jak Tarnowskie Góry (162 milionerów, wzrost rok do roku o 20), Kłobuck (125 milionerów, wzrost o 31) czy Cieszyn (137 milionerów, wzrost o 4).

Milionerzy to praktycznie sami przedsiębiorcy

Co zrobić, by zostać milionerem? Jak się okazuje, trzeba założyć i prowadzić (zyskowny) biznes. Śląscy milionerzy to bowiem praktycznie sami przedsiębiorcy. Są to osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym (blisko 90% milionerów). Drugie miejsce zajmują osoby osiągające przychód ze stosunku pracy oraz działalności wykonywanej osobiście (4%). W grupie osób zarabiających powyżej miliona złotych znaleźli się również podatnicy uzyskujący dochody z obrotu papierami wartościowymi (ponad 3,5%).

Najwięcej milionerów w woj. śląskim mieszka w okolicach:

  • Częstochowy,
  • Bielska-Białej,
  • Katowic.

Najszybciej bogacą się mieszkańcy:

  • Kłobucka,
  • Dąbrowy Górniczej,
  • Żor,
  • Gliwic.

W tych miastach i powiatach najbardziej wzrosła liczba milionerów. W Dąbrowie Górniczej i Kłobucku milionerów w 2020 r. było o ¼ więcej niż rok wcześniej.

Fot. Pixabay

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Oczyszczalnia bobrek

Oczyszczalnia do likwidacji. Zastąpi ją przepompownia

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Ulica Miarki, Bytom

Ulica Miarki. Nowa organizacja ruchu już na stałe

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony

Byt akukuotwarcie11

Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi rzut...