Wyjazd na wakacje bez szczepienia. Gdzie i za ile wykonać test na koronawirusa?

Chociaż każdego dnia, statystyki wykonanych szczepień wzrastają, a co za tym idzie, przybywa osób, które uzyskały Unijny Certifkat Covid... Wielu mieszkańców Bytomia bardzo negatywnie podchodzi do sprawy szczepień. Lista krajów, w których konieczne jest przedstawienie certyfikatu, zaświadczenia o przebyciu choroby lub negatywnego testu na koronawirusa zmienia się bardzo dynamiczne. Jedno jest pewne - miejsc, do których bez konsekwencji (takich jak chociażby kwarantanna po powrocie) można udać się na wypoczynek jest naprawdę mało.

Byt 202177066 4068529656555901 7099624008935567885 n

Chociaż brak szczepienia, na razie nie wyklucza możliwości swobodnego podróżowania, w większości krajów Unii Europejskiej, podczas przekraczania granicy (drogą morską, lądową czy powietrzną) konieczne jest posiadanie testu potwierdzającego negatywny wynik badania na COVID-19. Wszyscy udający się na wymarzony wypoczynek, muszą liczyć się z kosztami, które generuje wykonanie testów.

Obecnie, w Unii Europejskiej akceptowane są testy PCR (nie starsze niż 72h) i szybkie testy antygenowe (nie starsze niż 48h) stosowane w krajach UE i wykonywane w laboratoriach. Ich ważność liczy się od momentu pobrania wymazu.

Wielu mieszkańców Bytomia, w tym roku zdecydowało się na podróż chociażby do Chorwacji. Przez pewien czas zniesiono tam restrykcje dotyczące testu. Jednak od 1 lipca, na granicy ponownie należy przedstawić negatywny wynik. Podobna sytuacja dotyczy wszystkich, którzy decydują się na wyjazdy zorganizowane we własnym zakresie. W cenach wycieczek z biur podróży bardzo często uwzględnione są także obowiązkowe testy. Co z tymi, którzy sami organizują wypoczynek? Nie ważne - samolotem, autokarem czy samochodem - by uniknąć poważnych konsekwencji i mieć spokojne sumienie - potrzebny jest test.

Warto pamiętać, że honorowane na granicach zaświadczenie, powinno zostać wydane także w języku angielskim. Podczas wizyty w jednym z punktów pobrania materiału genetycznego, należy mieć na uwadze, że nie ma możliwości wykonania go za darmo. Testy komercyjne są płatne. Niektóre punkty przyjmują takich pacjentów tylko w określonych, niezarezerwowanych dla pacjentów NFZ godzinach.

Gdzie i za ile?

W samym Bytomiu, testy honorowane w Unii realizowane są w Punkcie Pobrań Diagnostyki przy ul. Olimpijskiej 2. Poniedziałek, środa - 17:15-18:00. Wtorek, czwartek, piątek - 14:15-15:00. Podane są wyłącznie godziny, w których obsługiwani są pacjenci prywatni.

  • Koronawirus SARS-CoV-2 szybki test antygenowy jakościowy z wynikiem w języku angielskim - 160 zł (wyniki dostępne do godziny),
  • SARS-CoV-2 metodą real time RT-PCR z wynikiem w języku angielskim i zaświadczeniem lekarskim o wyniku w języku angielskim - 439 zł (wyniki dostępne do 24 godzin).

Wyjazd w weekend

Dla osób, które rozpoczynają wakacje w sobotę lub niedzielę, alternatywą pozostają jednostki laboratorium Diagnoza w innych miejscowościach, albo wypad do Pyrzowic. Katowice Airport oferuje działający 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu punkt laboratorium Lab-MED. Ceny na lotnisku są bardzo korzystne. W przypadku testy antygenowego, koszt wynosi 140 złotych. Wynik także w języku angielskim dostępny jest po 30 minutach. Z kolei test PCR w wakacyjnej cenie to jedyne 240 zł. Wynik dostępny będzie po godzinie.

Warto mieć również na uwadze, że po powrocie do kraju, obywatele są kierowani na kwarantannę. W przypadku powrotu z kraju w Strefie Schengen oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z kwarantanny zwalnia ponowne wykonanie jednego z dopuszczonych testów. Trzeba to zrobić maksymalnie do 48 godzin od powrotu do Polski.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon