Będzie gdzie parkować. BSM otwiera nowe parkingi i rusza z nowymi inwestycjami!

„Gdzie zaparkować?” to pytanie spędza sen z oczu wszystkim mieszkańcom miast i osiedli, a wykonanie graniczy z cudem zmuszając kierowcę do wykazania się nie lada umiejętnościami i cierpliwością. Miejsca postojowe, a właściwie ich niewystarczająca ilość są w obecnej rzeczywistości dużym problemem nie tylko wielkich aglomeracji miejskich , ale także naszych osiedli. Budowane w czasach 70-tych, nazywane "blokowiskami" nie były projektowane z myślą o masowej motoryzacji mieszkańców. Mało kto w tamtym okresie miał samochód, a miejsce postoju najczęściej stanowiła zatoczka przed blokiem. Obecnie większość mieszkańców tych osiedli doczekała się samochodu i to nie jednego, a średnio dwóch w rodzinie i zaprojektowana 40 lat temu zatoczka, która mieści około 20 pojazdów stała się niewystarczająca i w wyniku bezowocnego poszukiwania miejsca, wielu kierowców stawia samochód gdzie się da czyli na trawie, chodniku, często spory kawałek od domu.

Chcąc wyjść naprzeciw potrzebom naszych mieszkańców w kwestii stworzenia nowych, dodatkowych miejsc postoju Bytomska Spółdzielnia Mieszkaniowa zrealizowała
w ubiegłym roku spore przedsięwzięcie jakim była budowa parkingu przy Grota Roweckiego, mieszczącego 84 pojazdy. Projekt, który wzbudzał dużo kontrowersji wśród naszych mieszkańców w efekcie końcowym przedstawia się bardzo profesjonalnie i cieszy się dużym zainteresowaniem co jest dowodem na to, że potrzeba była ogromna i udało się ją zaspokoić. Kolejne projekty, których realizacja przypadła na rok bieżący i już zostały oddane do użytku to parking przy ul. Cichej 1a i Chorzowskiej 20 - 26 miejsc postoju, Chorzowska 12a -22 miejsca oraz Chorzowska 27 c – 10 miejsc.

Wprawdzie częściej docierają do nas opinie pochlebne od naszych mieszkańców w aspekcie tworzenia miejsc postojowych, ale znaczną grupą są także mieszkańcy, których powstawanie nowych, betonowych powierzchni przeraża i jednoczesne „uszczuplenie” zieleni, martwi. Zdając sobie sprawę z faktu, że nowy parking to równocześnie degradacja publicznej przestrzeni, przyjęliśmy założenia zmierzające do zachowania równowagi w zielonej sferze i w miarę możliwości wyrównanie strat. Stąd nasadzenia ponad 30 sztuk drzew i ponad 200 ozdobnych krzewów wokół dużego parkingu na Grota Roweckiego, ozdobne krzewy oraz roślinne kompozycje w obszarze parkingów mniejszych przy Cichej i Chorzowskiej. Zapewniamy, że to nie koniec. W drodze rekompensaty po utracie wielkiego, zielonego placu przy nieruchomościach Grota Roweckiego zainicjowaliśmy pomysł na stworzenie miejsca relaksu dla naszych mieszkańców w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego 2020 r. Z ogromnym zaangażowaniem mieszkańców i samych pracowników BSM odkrzyknęliśmy sukces. Projekt dostał ogromne poparcie. Pozostaje tylko czekać na realizację, która ma mieć swój finał w tym roku. Niestety nie wszystkie Administracje dysponują terenami, które moglibyśmy przekształcić w parking. W tych obszarach gdzie budowa parkingu nie jest wykonalna, planowane i realizowane są prace mające na celu dostosowanie istniejących już miejsc postoju jakim są zatoczki bezpośrednio przed nieruchomościami do potrzeb mieszkańców – będziemy je poszerzać lub tworzyć nowe.

Nie rozwiążemy problemu z brakiem miejsc parkingowych całkowicie, ale postaramy się stworzyć ich na tyle więcej, aby choć w minimalnym stopniu polepszyć jakość życia naszych mieszkańców, a lokalizację naszych budynków uatrakcyjnić na rynku nieruchomości.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon