Bytom inwestuje w przedszkola. Jedno rozbuduje, drugie wybuduje

Od 16 lat miasto Bytom nie wybudowało nowego przedszkola. To jednak się zmieni. W Miechowicach wkrótce ruszy budowa nowej placówki z oddziałem żłobkowym. Tymczasem w Karbiu trwa rozbudowa Przedszkola Miejskiego nr 36, która weszła w decydujący etap.

Byt rozbudowa przedszkola miejskiego nr 36

W ostatnich dekadach raczej musieliśmy oglądać zwijanie się bytomskiej oświaty. Znikały kolejne szkoły, przedszkola i żłobki. Te, które dotrwały do dzisiejszych czasów są już w znacznym stopniu zmodernizowane, choć i w tej materii zostało jeszcze sporo do zrobienia. Niestety inwestycji w rozbudowę lub budowę zupełnie nowych budynków o tej funkcji bytomianie już dawno nie widzieli...

Obecny rok jest pod tym względem przełomowy. W kwietniu rozstrzygnięto przetarg na rozbudowę Przedszkola Miejskiego nr 36 przy ul. Popiełuszki. Inwestycja polega na dobudowie do istniejącego budynku dwóch nowych sal przedszkolnych wraz z zapleczem sanitarnym dla 50 dzieci oraz pomieszczeń dla logopedy i nauczycieli. Zamówienie obejmuje też prace w istniejącej części placówki. Warto podkreślić, że przy okazji zostaną zniwelowane różnice poziomów między terenem a wejściem do budynku, co ułatwi osobom niepełnosprawnym korzystanie z obiektu. Obecnie nowe skrzydło przedszkola jest już bliskie ukończenia. Budowlańcy prowadzą roboty wykończeniowe na elewacji.

Dotąd Przedszkole Miejskie nr 36 nie było w stanie pomieścić wszystkich dzieci, dlatego placówka funkcjonowała w dwóch odrębnych budynkach oddalonych od siebie o ponad pół kilometra. Część oddziałów znajdowała się bowiem w Szkole Podstawowej nr 21 przy ul. Racławickiej. Po zakończeniu inwestycji wszystkie dzieci znajdą opiekę w jednym miejscu. Wartość całego przedsięwzięcia wyniesie 1,8 mln zł. Wykonawcą jest firma S&K Building Systems z Lublińca.

Nowe przedszkole w Miechowicach

Dziś Urząd Miejski poinformował o zawarciu umowy z wykonawcą na budowę nowego przedszkola przy ulicy Nowej. Środki na realizację tego projektu pozyskano z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To już znacznie bardziej śmiałe przedsięwzięcie, ponieważ jego koszt wyniesie 10,3 mln zł. Skorzysta na nim aż 250 dzieci, z czego 25 maluchów w wieku 1-3 lat.

Inwestycja będzie realizowana w systemie projektuj-buduj, czyli wykonawca wpierw przygotuje stosowną dokumentację i uzyska niezbędne pozwolenia, a następnie przeprowadzi prace budowlane. Zgodnie z założeniami w nowym obiekcie znajdzie się 9-oddziałowe przedszkole z oddziałem żłobkowym, natomiast przy budynku przewidziano parking i tereny rekreacyjne. Nowa placówka pomieści oprócz sal przedszkolnych i żłobkowych pomieszczenia administracyjno-socjalne, pomieszczenia gospodarczo-techniczne, blok żywieniowy, szatnie, jadalnię, pokój dla pedagoga i logopedy oraz salę wielofunkcyjną z drabinkami gimnastycznymi i lustrami. Warto dodać, że w oddziale żłobkowym będą się znajdować między innymi: osobno pomieszczenia wc dla dzieci i rodziców, sala zabaw z zespołem sanitarnym, aneksem kuchennym i wydzieloną sypialnią oraz pomieszczenie dla pielęgniarki.

Nowe przedszkole docelowo ma zastąpić stare zabudowania Przedszkola Miejskiego nr 58. Parterowy budynek powstał w latach 70-tych ubiegłego wieku i uznano, że dalsze wydawanie pieniędzy na jego remonty nie jest uzasadnione ekonomicznie. Po zakończeniu budowy nowego obiektu, stary zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie parking. Prace mają potrwać do czwartego kwartału 2022 roku.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon