Rozebrano mur przy Zabrzańskiej. To była trybuna dawnego stadionu GKS Szombierki

Charakterystycznym elementem przy wjeździe do Szombierek od strony Zamłynia był długi, ceglany mur ciągnący się wzdłuż ulicy Zabrzańskiej. Robotnicy, przy użyciu ciężkiego sprzętu dokonali właśnie jego rozbiórki. W ten sposób znikają ostatnie pozostałości pierwszego stadionu GKS Szombierki.

Byt mur szombierki mecz

Mur stanowił część trybuny dawnego stadionu. Po jego drugiej stronie wciąż znajdowały się stopnie, z których niegdyś kibice oglądali mecze Zielonych. Boisko utworzono w 1947 roku w miejscu placu drzewnego kopalni Szombierki. Choć występowała na nim jedna z najlepszych drużyn piłkarskich Górnego Śląska, to obiekt był bardzo skromny i nie przystawał do poziomu sportowego jego gospodarzy. Wybudowane w późniejszych latach trybuny na kilka tysięcy miejsc nie były w stanie pomieścić wszystkich zainteresowanych, przez co kibice wspinali się na pobliskie nasypy i pomosty, by móc obserwować rozgrywane tam spotkania. Z racji panujących tam warunków stadion przy Zabrzańskiej nazwano prześmiewczo "Hasiokiem".

Pomimo, że w 1968 r. oddano do użytku nowy obiekt przy ul. Modrzewskiego, to przez kolejne lata wciąż rozgrywano na nim mecze. W 1984 r. odbyła się na nim ostatnia gra Szombierek w Ekstraklasie, gdy drużyna przegrała z Widzewem Łódź 2:4. Później z Hasioka korzystały już tylko rezerwy i juniorzy.

W latach 90-tych przy okazji restrukturyzacji górnictwa dawny stadion Szombierek został sprzedany, boisko zalano asfaltem i utworzono na nim giełdę towarową. Obecnie na tym terenie pozostały już tylko garaże, mniejsze magazyny i plac manewrowy szkół nauki jazdy. W ostatnim czasie mur trybuny zaczął się przechylać w stronę chodnika, dlatego z uwagi na bezpieczeństwo pieszych i kierowców nakazano jego rozbiórkę.

Ciężki sprzęt już rozprawił się z dawną widownią, lecz od strony Zamłynia pozostał jeszcze jej nieduży fragment. Prace prowadzi firma Katowice Recykling. Obecnie trwa porządkowanie terenu, natomiast docelowo wykonawca odtworzy ogrodzenie z prefabrykowanych elementów żelbetowych. Koszt całego przedsięwzięcia wyniesie 144 tys. zł. Zakończenie robót powinno nastąpić w sierpniu.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Hokej polonia bytom kobiety

Hokeistki Polonii w finale play-off. O złoto ze Stoczniowcem

Tempo stolarzowice

W B-klasie rządzi przeciętność. Słaba runda naszych drużyn

13 PKO Bytomski Półmaraton

Bytomianin na podium w bytomskim półmaratonie

Polonia bytom liga

Mocne otwarcie Polonii Bytom. Pogrom dał lidera

Szombierki bytom 4 liga

Niespodzianka w Szombierkach. Utrzymanie niemal pewne

Obraz 921

Czas napisać kolejną piękną historię

20220201130425 download

Zakłady bukmacherskie na Ligę Mistrzów. Zakład bez ryzyka!