Najpiękniejsza szkoła w Bytomiu odzyska blask

Neogotycki gmach Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bytomiu zniknął pod rusztowaniami. Trwa remont zabytkowej elewacji oraz sali koncertowej.

Prace prowadzi konsorcjum firm wyłonione w przetargu: Plan P Paulina Łyziak-Dyga z Krakowa (lider), Konserwacja Zabytków Patrycja Szkodlarska i Atartis Kaja Szkodlarska z Zabierzowa. Wartość inwestycji wynosi ponad 3,5 mln zł. Wykonawca ma 200 dni na realizację zamówienia.

Inwestycja obejmuje oczyszczenie cegieł na elewacji, naprawę uszkodzonych elementów, uzupełnienie ubytków, impregnację kamiennych zdobień oraz wymianę obróbek blacharskich wraz z orynnowaniem. Z kolei w zakresie odnowy auli zostanie przeprowadzona renowacja oryginalnych elementów wyposażenia (w tym boazerii, stolarki drzwiowej i konstrukcji balkonu), przebudowa podestów sceny i balkonu, a także montaż nowych foteli na widowni.

Miliony na Muzyczną

To kolejny etap modernizacji Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przy ul. Moniuszki. W 2019 roku kosztem 12,5 mln zł docieplono piwnice, stropy i ściany, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, instalacje centralnego ogrzewania i elektryczną, zastąpiono stare oświetlenie nowymi oprawami LED o mniejszym zużyciu energii elektrycznej oraz zbudowano instalację wentylacji mechanicznej i fotowoltaiczną, jak również zainstalowano nowoczesny system zarządzania budynkiem.

Budynek szkoły muzycznej jest jedną z pereł bytomskiej architektury. Wzniesiono go w 1870 roku według projektu Paula Jackischa dla ówczesnego gimnazjum humanistycznego, co oznacza, że jest najstarszym istniejącym budynkiem szkolnym w naszym mieście. Młodzi muzycy wprowadzili się do niego w 1945 roku. Obecnie placówka kształci dzieci i młodzież na poziomie I i II stopnia. W ostatnim rankingu magazynu "Perspektywy" szkoła zajęła trzecie miejsce wśród bytomskich liceów.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytomski Śpiący Lew

Uszkodzonego przez wandali Śpiącego Lwa poddano konserwacji

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców

Przywrócono połączenie Bytom-Gliwice

Ponad 4500 pasażerów połączenia kolejowego Bytom-Gliwice

Koci Gościniec w Bytomiu

Bytomski Koci Gościniec w tarapatach

Aula Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przed i po remoncie

Najpiękniejsza sala koncertowa Bytomia po renowacji

Zrzutka - Pomóż mi uratować Mamę

Bytomiankę czeka operacja za 150 tys. zł...

Ulica Miarki w Bytomiu

Zwężenie ulicy Miarki, ograniczenie prędkości