Najpiękniejsza szkoła w Bytomiu odzyska blask

Neogotycki gmach Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bytomiu zniknął pod rusztowaniami. Trwa remont zabytkowej elewacji oraz sali koncertowej.

Prace prowadzi konsorcjum firm wyłonione w przetargu: Plan P Paulina Łyziak-Dyga z Krakowa (lider), Konserwacja Zabytków Patrycja Szkodlarska i Atartis Kaja Szkodlarska z Zabierzowa. Wartość inwestycji wynosi ponad 3,5 mln zł. Wykonawca ma 200 dni na realizację zamówienia.

Inwestycja obejmuje oczyszczenie cegieł na elewacji, naprawę uszkodzonych elementów, uzupełnienie ubytków, impregnację kamiennych zdobień oraz wymianę obróbek blacharskich wraz z orynnowaniem. Z kolei w zakresie odnowy auli zostanie przeprowadzona renowacja oryginalnych elementów wyposażenia (w tym boazerii, stolarki drzwiowej i konstrukcji balkonu), przebudowa podestów sceny i balkonu, a także montaż nowych foteli na widowni.

Miliony na Muzyczną

To kolejny etap modernizacji Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przy ul. Moniuszki. W 2019 roku kosztem 12,5 mln zł docieplono piwnice, stropy i ściany, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, instalacje centralnego ogrzewania i elektryczną, zastąpiono stare oświetlenie nowymi oprawami LED o mniejszym zużyciu energii elektrycznej oraz zbudowano instalację wentylacji mechanicznej i fotowoltaiczną, jak również zainstalowano nowoczesny system zarządzania budynkiem.

Budynek szkoły muzycznej jest jedną z pereł bytomskiej architektury. Wzniesiono go w 1870 roku według projektu Paula Jackischa dla ówczesnego gimnazjum humanistycznego, co oznacza, że jest najstarszym istniejącym budynkiem szkolnym w naszym mieście. Młodzi muzycy wprowadzili się do niego w 1945 roku. Obecnie placówka kształci dzieci i młodzież na poziomie I i II stopnia. W ostatnim rankingu magazynu "Perspektywy" szkoła zajęła trzecie miejsce wśród bytomskich liceów.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon