Były olimpijczyk z Bytomia, Paweł Zagrodnik, dziś w roli trenera zawodniczki w Tokio

Paweł Zagrodnik, wychowanek klubu GKS "Czarni" Bytom, 9 lat temu w Londynie był o włos od medalu olimpijskiego. Dzisiaj (26 lipca 2021) jego podopieczna, walcząca w kategorii do 57kg, Julia Kowalczyk (KS Polonia Rybnik) zajęła na igrzyskach w Tokio 7. miejsce w judo w swojej kategorii.

Byt IMG 2966

Reprezentantka Polski, Julia Kowalczyk, dzisiejszy dzień rozpoczęła od wygranej z Węgierką Hedvig Karakas, trzecią zawodniczką Mistrzostw Świata z Roterdamu z 2009 r. Julia, kontrując atak Węgierki, przekonała sędziów do ocenienia jej rzutu na waza-ari.

Kowalczyk prowadziła od drugiej minuty i utrzymała przewagę do końca walki, awansując do drugiej rundy, gdzie czekała na nią Portugalka Telma Monteiro - pięciokrotna mistrzyni Europy.

Waleczna postawa Polki

Ich walka była zaciekła i rozstrzygnęła się dopiero w szóstej minucie dogrywki, gdy Portugalka wykonała błędny atak, za który dostała trzecie shido, co skutkowało przegraną Monteiro, a awansem naszej reprezentantki do ćwierćfinału Igrzysk Olimpijskich.

Następną przeciwniczką Julii była Kanadyjka Jessica Klimkait - nr 1 światowego i olimpijskiego rankingu. Polka w tej walce musiała uznać wyższość rywalki, przegrywając walkę w parterze przez duszenie. Mimo przegranej, nasza reprezentantka nadal miała szanse na zdobycie brązowego medalu. W repasażach Kowalczyk stanęła do walki przeciwko Gruzince Eteri Liparteriani - Mistrzyni Świata Juniorek 2019 z Marakeszu. W wyrównanej walce, w której Julia wykonała dużo wiecej ataków, zmusiła przeciwniczke do dwóch kar. Pomimo świetnej postawy Polki, w dogrywce Liparteriani rzuciła Julię na waza-ari, dając sobie awans do walki o medal, a naszą reprezentantke zostawiając na siódmym miejscu Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Czekamy na walkę Beaty Pacut

Warto wspomnieć, że Julia Kowalczyk dwa lata temu na tej samej hali podczas Mistrzostw Świata 2019 zdobyła brązowy medal, pokonując m.in. takie gwiazdy jak Nelson Levy Timna (Izrael), Daria Mezhetskaia (Rosja) czy Iveline Ilieve (Bułgaria).

W 2012 roku w Londynie na Igrzyskach Olimpijskich aktualny trener Julii Kowalczyk, Paweł Zagrodnik, jako zawodnik zdobył 5. miejsce, przegrywając po kontrowersyjnej ocenie sędziów w walce o brąz z Japończykiem Masashi Ebinumą.

29 lipca, w czwartek, na sali Nippon Budokan w Tokio wystartuje zawodniczka GKS "Czarni" Bytom, Beata Pacut - aktualna Mistrzyni Europy, która w pierwszej walce w swojej kategorii 78 kg zmierzy sie z 32. zawodniczką świata, Mazouz Sarah-Myriam z Gabonu.

Na zdjęciu od lewej: Julia Kowalczyk, Paweł Zagrodnik, Agata Perenc

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon