Odkryj magiczny Szydłów, zwany stolicą śliwki!

Szydłów w woj. Świętokrzyskim jest świetnym miejscem na jednodniowy pobyt. Co można zobaczyć w tym zabytkowym mieście? Największe wrażenie robią mury obronne, wraz z monumentalną Bramą Krakowską. Po murach, zbudowanych z lokalnego wapienia, można pospacerować, wczuwając się w atmosferę dawnych czasów.

Byt ZDJ ś CIE G ü ô WNE

Szydlow Brama Krakowska

Rezydencja królów polskich w Szydłowie

Turysta swoje kroki powinien skierować przede wszystkim na plac zamkowy. Znajduje się tu wyjątkowy zamek. Jedyna zachowana na ziemiach polskich, nieprzekształcona od średniowiecza, rezydencja królów polskich. Pałac królewski powstał za panowania Władysława Jagiełły. Po przeciwnej stronie dziedzińca zamkowego znajduje się Skarbczyk, a w nim Muzeum Zamków Królewskich, z makietami zamków, realistycznymi manekinami królów, zabytkami archeologicznymi i multimediami.

Kościółek z jaskiniami

W miasteczku były kiedyś trzy kościoły. Obecnie funkcje sakralne spełnia tylko jeden – gotycka fara pw. św. Władysława ufundowana przez króla Kazimierza Wielkiego. Poza murami miejskimi znajduje się kościółek pw. Wszystkich Świętych. To najstarszy zabytek w miasteczku, w którym podziwiać można polichromię datowaną na 1375 r. Jest to tzw. „biblia ubogich” – malowidła przedstawiające sceny z Nowego Testamentu dla niepiśmiennego ludu. W skałach pod świątynią znajdują się jaskinie. Według legendy, przechowywał w nich zrabowane skarby założyciel miasta – zbój Szydło. W Szydłowie znajdował się jeszcze jeden kościół – pw. św. Ducha. Po obu stronach kościoła dobudowane były skrzydła szpitalne dla chorych i ubogich. Obecnie zachowany w formie trwałej ruiny.

Szydlow Nocne zwiedzanie

Synagoga przetrwała do dziś

W XVI w. Żydzi zbudowali w miasteczku murowaną synagogę. Budynek przetrwał do dziś, będąc jedną z najstarszych, zachowanych bożnic w Polsce. Na głównej sali można obejrzeć liczne judaiki oraz dzieła jednego z najbardziej cenionych rzeźbiarzy – prof. Kazimierza G. Zemły. Świetność dawnych czasów wraca wraz z rycerzami, którzy raz do roku zjawiają się w Szydłowie na turnieju rycerskim. Walczą o miecz króla Kazimierza Wielkiego, który w XIV w. uczynił Szydłów miastem warownym.

Święto Śliwki w sierpniu w Szydłowie

Kto szuka innych klimatów, nie rozczaruje się odwiedzając miasteczko podczas sierpniowego Święta Śliwki. Bo Szydłów to warownia wśród śliw, jak go określono w jednym z magazynów „National Geographic”. Można go także nazwać stolicą polskiej śliwki, bo pochodzi stąd od 10 do 20% rocznej produkcji śliwek w Polsce. Jeśli komuś mało letnich wrażeń, a lubi sport, to z pewnością zainteresuje się najstarszą w Polsce, uliczną biegową imprezą sylwestrową. Corocznie, na przełomie roku, ulicami Szydłowa biegają dzieci, młodzież oraz czołowi zawodnicy z Polski i innych krajów. Najbardziej plastyczne słowa i tak nie oddadzą w pełni magii Szydłowa. Nie brak tu zakamarków i ciekawostek, których nie wymieniono w tym tekście, bo i nie sposób tego zrobić. Warto więc wsiąść na rower, w samochód czy inny środek lokomocji i odkryć Szydłów po swojemu.

W sezonie wakacyjnym, w soboty, organizowane jest nocne zwiedzanie miasta.

Punkt Informacji Turystycznej w Szydłowie
ul. Szkolna 7, 28-225 Szydłów
tel. 41 354 53 13
www.szydlow.pl/turystyka

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Gmina Cisne Zdjęcie Główne

Cisna – urokliwa miejscowość w samym sercu Bieszczad

Plaża

Wiosenny wypoczynek nad Bałtykiem? Dlaczego nie!

Marina Sopot

Sopot – uzdrowisko na każdą porę roku

Funzeum w Gliwicach 3

Wielkie otwarcie Funzeum w Gliwicach już 26 i 27 lutego 2022

Rekord Polski - największy kabaczek

Jak wyhodować giganta, czyli wielka pasja do warzyw

Byt zdjecie glowne

Lubuskie – polska Toskania na zachodzie kraju

Byt 203488482 772283416802173 6085234702388567199 n

Drugi dzień Śląskich Manewrów w Szombierkach....