Beata Pacut z Bytomia zdobędzie dla Polski pierwszy medal na olimpiadzie w Tokio?

Beata Pacut z Bytomia jest aktualną mistrzynią Europy w judo do 78kg, a już za 2 dni (w czwartek 29 lipca 2021 roku) startuje na Igrzyskach w Tokio. Do pierwszej walki wg harmonogramu zawodów wyjdzie o godzinie 4.28 czasu polskiego.

Byt 179176670 5675584389133240 5499434384049574807 n

Beata Pacut z klubu GKS "Czarni" z Bytomia, walkę stoczy na macie pierwszej z zawodniczką z Gabonu, Mazouz Sarah-Myriam, która jest sześciokrotną medalistką mistrzostw Afryki oraz 32. zawodniczką rankingu światowego, a na Igrzyska dostała się z kwalifikacji kontynentalnej. Polka aktualnie zajmuje 16. miejsce, choć ranking nie zawsze wskazuje zwycięzcę, to Bytomianka wyjdzie do tej walki jako faworytka.

Beata Pacut z szansami na medal

Jeżeli Polce uda się przejść do kolejnej rundy, zawalczy o awans do ćwierćfinału z numerem 2. na świecie, 30-letnią Japonką Shori Hamadą. Japonka jest utytułowaną zawodniczką, ma złoty medal z Mistrzostw Świata seniorek z Baku z 2018 roku, a także srebrny, zdobyty rok później w Tokio. W karierze udało się jej wywalczyć już 17 medali z Pucharów Świata.

Beata Pacut w 2014 roku zdobyła brązowy medal Mistrzostw Świata Juniorek, które odbyły się w miejscowości Fort Lauderdale na Florydzie, ma także wiele medali Mistrzostw Polski i brązowy medal indywidualnie i drużynowo z Wojskowych Światowych Igrzysk Sportowych w Wuhan z 2019 roku.

Reprezentantkę Polski do Igrzysk przygotowywał trener Robert Krawczyk, były olimpijczyk i zawodnik GKS "Czarnych" Bytom, to pod jego opieką Beata Pacut wygrała Mistrzostwa Europy w Lizbonie w tym roku.

Olimpjskie zmagania Agaty Ozdoby-Błach

Dzisiaj (27 lipca 2021 roku) na japońskiej macie walczyła reprezentantka Polski do 63 kg, Agata Ozdoba-Błach, wygrywając w 1/16 finału z 33-letnią reprezentantką Ekwadoru, Estefanią Garcią. Rzuciła przeciwniczkę dwa razy na waza-ari i przeszła do kolejnej rundy, w której pokonała trzecią zawodniczkę świata wg rankingu, Japonke Miku Tashiro, dwukrotną v-ce mistrzynię świata. Agata Ozdoba-Błach, po efektownym rzucie na kouchi-makikomi, wygrała walkę przed czasem i awansowała do ćwierćfinału Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Niestety dalsza część turnieju nie poszła po myśli Polki i jej trenera i jednocześnie męża Łukasza Błacha, i przegrała dwie kolejne walki, plasując się na siódmej pozycji w klasyfikacji końcowej.

Jutro na macie zobaczymy także reprezentana Kejzy Team Rybnik, który zawalczy w kategorii do 90 kg mężczyzn.

Były olimpijczyk z Bytomia, Paweł Zagrodnik,...