Bez odpoczynku ani rusz

Trwają kolejne wakacje w cieniu pandemii COVID-19. W tym roku niby jest lepiej - mamy szczepionki. Niestety osób zaszczepionych jest nadal stosunkowo niewiele. Poza tym, na horyzoncie czai się kolejna mutacja koronawirusa. Czy w tych warunkach da się skutecznie odpocząć? Czy można sobie pozwolić na taki urlop, na jaki ma się ochotę?

Byt wakacje 1

Trwają kolejne wakacje w cieniu pandemii COVID-19. W tym roku niby jest lepiej - mamy szczepionki. Niestety osób zaszczepionych jest nadal stosunkowo niewiele. Poza tym, na horyzoncie czai się kolejna mutacja koronawirusa. Czy w tych warunkach da się skutecznie odpocząć? Czy można sobie pozwolić na taki urlop, na jaki ma się ochotę?

Odpoczynek - ważna rzecz

Generalnie pracujemy coraz dłużej. Oczywiście, to się nam opłaca - coraz więcej zarabiamy. Niestety wielu z nas zatraca się w pracy kosztem życia prywatnego. Czasem zupełnie rezygnujemy z wypoczynku. A to duży błąd. Przecież pracownik, który jest przemęczony psychicznie i fizycznie, staje się mniej efektywny. Brak czasu na relaks jest wrogiem kreatywności. Jest to udowodnione naukowo - badania przeprowadzone przez Ernst & Young wykazują, że każde dodatkowe 10 godzin spędzonych na wakacjach zwiększa wydajność pracownika o 8%. Z kolei, według naukowców z Institute of Technology z Massachusetts, prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca u osób rezygnujących z wypoczynku rośnie o 30% u mężczyzn i aż o 50% u kobiet. Więc nie ma żartów. Trzeba wypoczywać, bo to dobre i dla kariery zawodowej i dla naszego zdrowia. Nawet w dobie pandemii.

Urlop w pandemii

Jeśli zdecydujemy się na wakacyjny wyjazd za granicę w 2021, to musimy pamiętać o kilku sprawach. Przede wszystkim. żeby uniknąć niespodzianek, należy zapoznać się z przepisami sanitarnymi i obostrzeniami obowiązującymi w kraju, do którego zamierzamy się udać. W ostatnich dniach wiadomości nie są optymistyczne - w Europie szerzy się wariant delta wirusa. W związku z tym, niektóre kraje podjęły decyzję o zaostrzeniu rygorów sanitarnych. Np. rząd Grecji postanowił, że w restauracjach i barach mogą przebywać tylko osoby zaszczepione lub z negatywnym wynikiem testu. W dwóch regionach Hiszpanii wprowadzono godzinę policyjną w godzinach od 0:30 do 6.00. Jeśli chodzi o przyjazd turystów, to większość krajów Unii Europejskiej ma podobne zasady. Należy pamiętać, że będziemy musieli udowodnić, że jesteśmy zaszczepieni przeciwko COVID-19 lub okazać negatywny wynik testu albo zaświadczenie o przechorowaniu zakażenia koronawirusem. Dokumentem potwierdzającym zaszczepienie musi być Unijny Certyfikat COVID-19. Obecnie honorowane są dwa rodzaje testów: antygenowe i genetyczne PT-PCR. Wynik testu powinien być w języku angielskim i ma zawierać następujące dane:

  • imię i nazwisko,
  • nr dowodu osobistego,
  • wynik testu,
  • data pobrania próbki,
  • metoda wykonania testu.

Dokładne informacje, które kraje wymagają paszportów covidowych, a które testów, i czy trzeba taki test robić po czy przed wylotem warto sprawdzać na bieżąco online. W przypadku Chorwacji świetnym źródłem informacji jest strona https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/wyjezdzam-do-chorwacji-jak-przygotowac-sie-do-wyjazdu

Przezorny zawsze ubezpieczony

Żeby efektywnie odpocząć, trzeba mieć głowę wolną od niepokojów. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu wakacyjnym. Poza standardowymi ubezpieczeniami turystycznymi, przy wyjeździe za granicę w 2021 firmy oferują nam specjalne ubezpieczenia od COVID-19. Podstawowym zadaniem takiego ubezpieczenia jest pokrycie kosztów leczenia oraz zwrot kosztów transportu i testów. Oczywiście, polisę możemy rozszerzyć o dodatkowe zagrożenia, jak np. zwrot kosztów w przypadku rezygnacji. Zawsze warto dokładnie przemyśleć, jakie ryzyka w przypadku naszej podróży są najbardziej prawdopodobne.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon