Bez odpoczynku ani rusz

Trwają kolejne wakacje w cieniu pandemii COVID-19. W tym roku niby jest lepiej - mamy szczepionki. Niestety osób zaszczepionych jest nadal stosunkowo niewiele. Poza tym, na horyzoncie czai się kolejna mutacja koronawirusa. Czy w tych warunkach da się skutecznie odpocząć? Czy można sobie pozwolić na taki urlop, na jaki ma się ochotę?

Byt wakacje 1

Trwają kolejne wakacje w cieniu pandemii COVID-19. W tym roku niby jest lepiej - mamy szczepionki. Niestety osób zaszczepionych jest nadal stosunkowo niewiele. Poza tym, na horyzoncie czai się kolejna mutacja koronawirusa. Czy w tych warunkach da się skutecznie odpocząć? Czy można sobie pozwolić na taki urlop, na jaki ma się ochotę?

Odpoczynek - ważna rzecz

Generalnie pracujemy coraz dłużej. Oczywiście, to się nam opłaca - coraz więcej zarabiamy. Niestety wielu z nas zatraca się w pracy kosztem życia prywatnego. Czasem zupełnie rezygnujemy z wypoczynku. A to duży błąd. Przecież pracownik, który jest przemęczony psychicznie i fizycznie, staje się mniej efektywny. Brak czasu na relaks jest wrogiem kreatywności. Jest to udowodnione naukowo - badania przeprowadzone przez Ernst & Young wykazują, że każde dodatkowe 10 godzin spędzonych na wakacjach zwiększa wydajność pracownika o 8%. Z kolei, według naukowców z Institute of Technology z Massachusetts, prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca u osób rezygnujących z wypoczynku rośnie o 30% u mężczyzn i aż o 50% u kobiet. Więc nie ma żartów. Trzeba wypoczywać, bo to dobre i dla kariery zawodowej i dla naszego zdrowia. Nawet w dobie pandemii.

Urlop w pandemii

Jeśli zdecydujemy się na wakacyjny wyjazd za granicę w 2021, to musimy pamiętać o kilku sprawach. Przede wszystkim. żeby uniknąć niespodzianek, należy zapoznać się z przepisami sanitarnymi i obostrzeniami obowiązującymi w kraju, do którego zamierzamy się udać. W ostatnich dniach wiadomości nie są optymistyczne - w Europie szerzy się wariant delta wirusa. W związku z tym, niektóre kraje podjęły decyzję o zaostrzeniu rygorów sanitarnych. Np. rząd Grecji postanowił, że w restauracjach i barach mogą przebywać tylko osoby zaszczepione lub z negatywnym wynikiem testu. W dwóch regionach Hiszpanii wprowadzono godzinę policyjną w godzinach od 0:30 do 6.00. Jeśli chodzi o przyjazd turystów, to większość krajów Unii Europejskiej ma podobne zasady. Należy pamiętać, że będziemy musieli udowodnić, że jesteśmy zaszczepieni przeciwko COVID-19 lub okazać negatywny wynik testu albo zaświadczenie o przechorowaniu zakażenia koronawirusem. Dokumentem potwierdzającym zaszczepienie musi być Unijny Certyfikat COVID-19. Obecnie honorowane są dwa rodzaje testów: antygenowe i genetyczne PT-PCR. Wynik testu powinien być w języku angielskim i ma zawierać następujące dane:

  • imię i nazwisko,
  • nr dowodu osobistego,
  • wynik testu,
  • data pobrania próbki,
  • metoda wykonania testu.

Dokładne informacje, które kraje wymagają paszportów covidowych, a które testów, i czy trzeba taki test robić po czy przed wylotem warto sprawdzać na bieżąco online. W przypadku Chorwacji świetnym źródłem informacji jest strona https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/wyjezdzam-do-chorwacji-jak-przygotowac-sie-do-wyjazdu

Przezorny zawsze ubezpieczony

Żeby efektywnie odpocząć, trzeba mieć głowę wolną od niepokojów. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu wakacyjnym. Poza standardowymi ubezpieczeniami turystycznymi, przy wyjeździe za granicę w 2021 firmy oferują nam specjalne ubezpieczenia od COVID-19. Podstawowym zadaniem takiego ubezpieczenia jest pokrycie kosztów leczenia oraz zwrot kosztów transportu i testów. Oczywiście, polisę możemy rozszerzyć o dodatkowe zagrożenia, jak np. zwrot kosztów w przypadku rezygnacji. Zawsze warto dokładnie przemyśleć, jakie ryzyka w przypadku naszej podróży są najbardziej prawdopodobne.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

IMG 8019

Bytomianie zapłacą więcej za śmieci. Podwyżka jesienią

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Straż pożarna Bytom (zdjęcie ilustracyjne)

Nocny pożar w kamienicy w Bytomiu. 12 osób ewakuowano

Oczyszczalnia bobrek

Oczyszczalnia do likwidacji. Zastąpi ją przepompownia

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Ulica Miarki, Bytom

Ulica Miarki. Nowa organizacja ruchu już na stałe

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony