Alejki nad stawem rozbłysną w nocy. Kolejny etap rewitalizacji Parku Kachla

Rewitalizacji zabytkowego Parku Kachla ciąg dalszy... Wkrótce wieczorne spacery staną się jeszcze bardziej romantyczne, bo Miejski Zarząd Dróg i Mostów zlecił oświetlenie alejek nad stawem Północnym.

Byt lawka nad stawem polnocnym

Park miejski pomiędzy ulicami Wrocławską i Olimpijską należy do ulubionych miejsc bytomian. Od lat jest stopniowo rewitalizowany, dzięki czemu odzyskuje swoją dawną świetność. Miasto kontynuuje te działania, by ta oaza zieleni w środku Bytomia stała się jeszcze bardziej przyjazna i bezpieczna dla mieszkańców. Wraz z końcem lipca MZDiM rozstrzygnął przetarg na budowę oświetlenia na terenach gminy, w ramach którego m.in. rozświetlone zostaną alejki dookoła stawu Północnego. Dzięki temu bytomianie będą mogli dłużej w ciągu doby cieszyć się spacerami po swoim ulubionym parku.

Latarnie mają stanąć przy pięciu ciągach pieszych rozmieszczonych z trzech stron zbiornika wodnego. Łącznie przewiduje się montaż 42 dekoracyjnych lamp dopasowanych do zabytkowego charakteru parku i nawiązujących do istniejącego już oświetlenia. Latarnie mają posiadać energooszczędne oprawy LED posiadające ustawialny próg redukcji strumienia światła i sterowanie detekcją ruchu. W celu ich zasilenia wykonawca będzie musiał wybudować ziemną linię kablową o łącznej długości ok. 1 kilometra.

Prace mają potrwać do 4 miesięcy. Oprócz robót w parku wykonawca będzie miał do montażu oświetlenie w pięciu innych lokalizacjach w Bytomiu: nad stawem Górnik w Miechowicach (między ul. Bukową a Olchową), przy drogach wewnętrznych prowadzących do garaży za stacją Circle K w Szombierkach i nowej zabudowy mieszkalnej w rejonie ul. Podleśnej w Stolarzowicach, wzdłuż ul. Cegielnianej oraz przy ul. Styczyńskiego w Miechowicach. Wartość inwestycji wyniesie 400 tys. zł, a zrealizuje ją Zakład Instalacji Elektrycznych ZREP S.J. z Bytomia.

Letnie Parkogranie

Od początku lipca co niedzielę nad brzegiem stawu Północnego odbywają się koncerty w ramach Letniego Parkogrania. Do tej pory odbyło się już 5 spotkań z muzyką nad wodą. W ostatnią niedzielę dla bytomskiej publiczności wystąpił folkowo-rockowy zespół 032 Band. Wcześniej w parku można było posłuchać popu, szantów, folku, a także liryki wokalnej. W trakcie kolejnego koncertu już 8 sierpnia zaprezentuje się Zespół Pieśni i Tańca „Wierna Rzeka” z województwa świętokrzyskiego, 15 sierpnia nad brzegiem stawu Północnego wystąpi kwintet blaszany Jania Band, 22 sierpnia posłuchamy pieśni operowych w wykonaniu Gabrieli Silvi oraz zaproszonych gości, natomiast w ostatnią niedzielę miesiąca na zakończenie cyklu zagra zespół Lorien Trio. Organizatorem Letniego Parkogrania jest Bytomskie Centrum Kultury. Wstęp na koncerty jest bezpłatny, lecz w cenie 5 złotych poprzez stronę internetową BCK można zamówić miejsce siedzące.

Zielone serce Bytomia

Park Kachla jest jednym z trzech zabytkowych parków w naszym mieście. Bytom jest pod tym względem unikatem, gdyż niewiele miast w Polsce może pochwalić się taką liczbą historycznych zieleńców. Zalożony w połowie XIX wieku był już wtedy przykładem rekultywacji terenów pogórniczych, ponieważ objął również obszary dawnej kopalni galmanu Teresa. Mało kto dziś zdaje sobie sprawę, że popularna Góra Miłości była pierwotnie... kopalnianą hałdą. Z kolei parkowe stawy to zapadliska powstałe w wyniku prowadzonej eksploatacji surowców na tym terenie. Za sprawą Adolfa Wermunda, a w późniejszych latach również Fritza Kӧehlera te zdegradowane grunty zamieniły się w zielone płuca miasta, oddzielające je od ówczesnej kopalni Karsten-Zentrum.

Choć Park Kachla należy do jednych z większych parków w okolicy, to pod względem zajmowanej powierzchni wiele brakuje mu do Parku Śląskiego. Mimo to na jego terenie znajduje się wiele różnych atrakcji: kompleks sportowy Torkacik, muszla koncertowa, basen odkryty, skate park, siłownia plenerowa, zespół kilkunastu kortów tenisowych, arboretum, rosarium, kilka placów zabaw, zakątek muz, a od niedawna także wodny plac zabaw. Ponadto zimą funkcjonuje tu również lodowisko plenerowe. W przeszłości na terenie bytomskiego parku istniał też ogród zoologiczny, palmiarnia i drewniany kościółek św. Wawrzyńca.

https://www.youtube.com/watch?v=JIvbOtiuuIA

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon