Centrum Zdrowia Psychicznego
Centrum Zdrowia Psychicznego, które funkcjonuje w bytomskim szpitalu górniczym, oferuje pacjentom bardzo szeroki zakres pomocy. Do dyspozycji potrzebujących są poradnie i oddziały psychiatryczne (dzienny i całodobowy) oraz specjalne Punkty Zgłoszeniowo-Koordynacyjne (w budynku szpitala, przy al. Legionów 10 oraz w poradni Szombierki przy ul. Orzegowskiej 52A). Takie punkty, działają od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00-18:00. Pacjentów przyjmują tam specjaliści z zakresu ochrony zdrowia psychicznego (psycholog lub doświadczona pielęgniarka). Po ocenie zakresu trudności, udzielone są porady i sposoby rozwiązywania konkretnych problemów. Zazwyczaj, pacjenci kierowani są do pozostałych jednostek Centrum Zdrowia Psychicznego. Wśród nich, oprócz tych szpitalnych, jest także Centrum Medyczne Sigma Bi przy ul. Wyczółkowskiego.
Budynki C1 i C2
Centrum Zdrowia Psychicznego, na terenie szpitala, funkcjonuje w przestrzeni dwóch budynków. To C1 z lat 60. XX wieku oraz C2, powstały w 1911. Teraz, charakterystyczne budynki - doczekają się zasłużonego remontu. A takie działania, pomogą zoptymalizować dotychczasowe pomieszczenia i nadać im nową, niezbędną funkcjonalność. Na oddziale zmniejszone zostaną liczy osób w salach, co w znacznym stopniu zwiększy komfort pacjentów. I tak, w ramach ministerialnego wsparcia, utworzonych zostanie 7 sal 3-osobowych, 4 sale 4-osobowe i 1 sala 5-osobowa. Będą również 3 sale dla pojedynczych pacjentów oraz izolatka. Wszystko w pełni monitorowane. Po modernizacji, liczba łóżek na oddziale wzrośnie z 40 do 45. Dotacja pozwoli także na zakup niezbędnych mebli i innych elementów wyposażenia.
30 milionów na potrzeby psychiatrii
Oprócz remontu budynków, blisko 30 milionów wsparcia finansowego pozyskanego z Ministerstwa Zdrowia, pomoże także w sprawniejszym leczeniu pacjentów. To prozaiczne kwestie, takie jak montaż klimatyzacji i niezbędnego sprzętu. W szpitalu pojawią się nowe aparaty do elektrowstrząsów, przedczaszkowej stymulacji magnetycznej, biofeedbacku czy fototerapii. Wymieniony sprzęt jest przydatny w regulacji aktywności mózgu, co przekłada się na wyniki, m.in. w leczeniu lekoopornych depresji, psychoz czy zaburzeń lękowych. Do tego nowe pasy unieruchamiające, wózki, podnośniki, kozetki, krzesła, alkomaty, panele przyłóżkowe, ssaki elektryczne, aparat EKG, aparat EEG, defibrylatory czy pompa infuzyjna. Nowego wyposażenia, takiego jak komputery, doczeka się także szpitalny personel.
- Trzeba również mieć na uwadze komfort pracy personelu. W całym kraju jest deficyt psychiatrów. Liczę na to, że lepsze warunki pracy i nowoczesne wyposażenie przyciągną nowych specjalistów do pracy w Centrum Zdrowia Psychicznego. - przyznał Dariusz Kokoszka, dyrektor WSS nr 4 w Bytomiu.
Zgodnie z założeniem, pierwsze prace projektowe mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Inwestycja będzie realizowana do 2029.