54. edycja Złotych Masek. Twórcy z Bytomia zostali nagrodzeni

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru odbyła się 54. edycja nagrody teatralnej Złote Maski. Wśród laureatów wyróżnienia za szczególne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie sztuki teatralnej znalazły się choreografka Anna Piotrowska oraz Opera Śląska.

Andrzej Grygiel / slaskie.pl
Złote Maski dla Bytomia

W tym roku Złotą Maskę w kategorii „Choreografia/Ruch sceniczny” zdobyła Anna Piotrowska za choreografie do spektakli „Gemini tryptyk” oraz „Policzalni” w Teatrze Rozbark. Natomiast Opera Śląska została nagrodzona w kategorii „Spektakl roku” za spektakl baletowy „Sól ziemi czarnej” w reżyserii i choreografii Artura Żymełki.

Nagrody dla bytomskich twórców

Spektakl „Gemini tryptyk” swoją premierę miał w bytomskim teatrze w lutym 2021 roku i był kontynuacją trzech wcześniejszych realizacji artystki – „Gemini” i „Gemini&after”. Głównym motywem była kreacja i poszukiwanie zależności sióstr syjamskich związanych ze sobą quasi-nierozerwalną relacją. W najnowszej odsłonie Gemini spotkały się trzy części, które połączyły utwory Góreckiego. Motyw relacji został poszerzony o kontekst społeczny. Podczas konkursu jury doceniło także spektakl stworzony w ramach współpracy Teatru Rozbark z Bytomia i Teatru Tańca Zawirowania z Warszawy – „Policzalni”.

– Jest to ogromne wyróżnienie i docenienie naszej ciężkiej pracy, ale też tego, że warto wierzyć w ideały i realizować marzenia. Jest to zarazem potwierdzenie, że to, co proponuję w naszym teatrze, czyli zbiorową, autentyczną i demokratyczną współpracę znajduje zrozumienie. Dziękuję moim fantastycznym artystom i współpracownikom. Jest to nasza wspólna nagroda - mówi Anna Piotrowska, laureatka Złotej Maski.

„Sól ziemi czarnej” w reżyserii Artura Żymełki została oparta o film Kazimierza Kutza o tym samym tytule. Spektakl odnosi się do pierwowzoru i podkreśla Śląską siłę tradycji podkreślając poczucie regionalnej tożsamości.

Na koniec wręczenia nagrody Złotych masek odbyło się przedstawienie "Kto nas odwiedzi” na podstawie sztuki Igora Sawina, w wykonaniu Jadwigi Jankowskiej - Cieślak i Jana Peszka.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon