9-latek kilka dni spędził w śpiączce. Wystartuje bieg, aby mu pomóc

Gdy na ulicach Miechowic odbywał się półmaraton, nieopodal rozegrała się tragedia. 9-letni Szymon uległ poważnemu wypadkowi komunikacyjnemu i w stanie krytycznym trafił do szpitala. W najbliższą niedzielę odbędzie się bieg charytatywny na jego leczenie i rehabilitację.

Bieg po asfalcie

Wypadek zdarzył się 18 września na ul. Frenzla. Na pomoc Szymonowi wysłano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, którym przetransportowano go do Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Doznał licznych wielonarządowych obrażeń ciała, w tym ostrej niewydolności oddechowej, urazu aksonalnego mózgu, złamania kości czaszki, stłuczenia płuc, urazu kości łonowej, wielomiejscowego złamania kości kończyny dolnej lewej, złamania kości szyjki udowej lewej, złamania podudzia lewego, niedowładu połowiczego prawostronnego, pourazowego zeza rozbieżnego oka prawego, zmian pokrwotocznych w obrębie płata czołowego prawego, ciemieniowego prawego oraz złamania kości piszczelowej. Przez kilka dni podtrzymywano go w śpiące farmakologicznej.

Kilometry Pomocy

Szymon zaraz po wypadku przeszedł szereg zabiegów na oddziałach intensywnej terapii, urazowo-ortopedycznym i rehabilitacyjnym. Z powodu tak rozległych i poważnych obrażeń wymaga dalszej rehabilitacji ortopedycznej, neurologicznej i okulistycznej. Do pomocy 9-latkowi oraz jego rodzinie zaangażował się zarząd Fundacji Petralana, który zainicjował organizację biegu Kilometry Pomocy. Organizacja przekaże na leczenie młodego miechowiczanina 5 złotych za każdy pokonany kilometr przez uczestników imprezy.

Bieg odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 27 listopada o 10:00 w Parku Kachla. Start i metę wyznaczono przy Muszli Koncertowej. Do pokonania jest dowolna wielokrotność pętli, a jedynym ograniczeniem jest czas - trzeba zakończyć bieg do 14:00. Do akcji mogą również się włączyć osoby uprawiające nordic walking. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymają pamiątkowe medale, natomiast zawodnicy, którzy pokonają największy dystans dodatkowo dostaną drobne upominki.

Zapisy są prowadzone do 27 listopada na stronie ZmierzymyCzas.pl. Wysokość opłaty startowej wynosi 30 złotych, a liczba miejsc jest ograniczona. Biuro zawodów będzie czynne w dniu biegu od godziny 9:00.

Nie trzeba biec, aby pomóc Szymonowi

Nie każdy, kto chce pomóc 9-latkowi musi brać udział w biegu. Fundacja Petralana uruchomiła możliwość dokonywania wpłat na konto Fundacji z przeznaczeniem na rehabilitację Szymona. W tym celu należy wykonać przelew z dopiskiem „Pomoc Szymonowi Siuzdakowi” na konto w PKO Banku Polskim: 25 1020 2313 0000 3802 0531 2709

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon