A może nad morze? Władysławowo to odpowiednie miejsce!

Władysławowo to urokliwa, nadmorska miejscowość, która każdego roku urzeka turystów z całego kraju i nic w tym dziwnego. Piękno natury jest tu na wyciągnięcie ręki. Piaszczyste plaże, szum morza, bogata roślinność, a także niezwykła historia, tworzą niezapomniany klimat tego miejsca. Poznajcie je.

Jedno miasto, wiele możliwości

Otwarte morze daje niecodzienne poczucie wolności. Gmina Władysławowo postawiła na jakość, która jest coraz bardziej zauważalna w przestrzeni publicznej. Razem z wiatrem i najpiękniejszymi piaszczystymi plażami na polskim wybrzeżu oferuje wiele atrakcji i obszarów rozwoju.

Na zachodzie gminy leży Karwia. Szerokość jej plaży wynosi aż 100 metrów. Tutaj uchodzi do morza lokalna struga - Karwianka.

Plaża Władysławowo
fot. Konrad Kędzior

Tuż obok w Ostrowie znajduje się ujście Czarnej Wdy. To jedno z niewielu miejsc, gdzie można bezpośrednio z nurtem wpłynąć na szerokie wody Bałtyku. Powstałe w ramach projektu Pomorskich Szlaków Kajakowych przystanie przyczynią się do stworzenia prowadzącego w kierunku morza, zadowalającego szlaku kajakowego.

Rezerwat przyrody Bielawa, na terenie mokradeł Bielawskie Błota. Jest to raj dla ornitologów, a jednocześnie ostoja unikatowych gatunków ptaków.

Gwiazda północy

Nieco dalej na wschód leży Jastrzębia Góra - kurort z historią sięgającą połowy XIX w. Posiada najwyższy klif nad polskim morzem. To właśnie Jastrzębia Góra od 2000 roku jest najdalej na północ wysuniętym punktem na mapie Polski. Dzięki takiemu położeniu występują tu rekordowo długi dzień (trwający aż 17 godzin i 20 minut) i krótka noc. Miejsce to ukochali sobie m.in. Krzysztof Penderecki i Edyta Geppert. Jastrzębia Góra obchodzi właśnie jubileusz 100-lecia istnienia.

W bliskim sąsiedztwie Jastrzębiej Góry leżą Tupadły. Słyną z legendy o bohaterskich rybakach ratujących z topieli króla Zygmunta III Wazę powracającego z wyprawy do Szwecji.

Zachód Słońca Władysławowo

Jedyne takie miejsce w Polsce

Rozewie. Przepiękny, wysoki klif z nie jedną, a aż dwiema morskimi latarniami, tworzącymi Blizarium – jedyny w Polsce kompleks latarni morskich i budynków towarzyszących. Mieści się tu Muzeum Latarnictwa Morskiego oraz Park Miniatur Latarni Morskich. Rozewska Bliza jest najstarszą w Polsce i liczy sobie 200 lat!

Tuż obok roztacza się malowniczy wąwóz Dolina Chłapowska, zwana Rudnikiem oraz miejscowość Chłapowo. Jak cała gmina znajduje się na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i jest atrakcją dla miłośników spacerów.

Atrakcje dla każdego

Władysławowo. Dzieje miasta nierozerwalnie związane są z pobytem gen. Józefa Hallera, po historycznych Zaślubinach Polski z morzem. Miasto z dostępem do dwóch mórz: Bałtyckiego i Zatoki Puckiej, zwanej Małym Morzem. Mekka znanych sportowców, przygotowujących się tutaj do olimpiad. Niektórzy z nich zostali upamiętnieni na słynnej Alei Gwiazd Sportu - jedynej w kraju.

Słone Łąki
fot. Konrad Kędzior

Ważnym punktem Władysławowa jest największy w Polsce port rybacki. Na jego falochronie usytuowany jest historyczny mural z 70. obrazami. Mural ten wpisany został do Księgi Rekordów Polski. Doskonale rozwija się turystyka morska, a na płytkich i wietrznych wodach zatoki - kitesurfing i windsurfing.

Pasjonaci muzyki klasycznej rozkoszują się koncertami organowymi we Władysławowskim i Jastrzębiogórskim kościele od kilkudziesięciu lat.

Wyjeżdżając z miasta nie sposób nie zauważyć zielonych pól rezerwatu florystycznego Słone Łąki.

Tymczasem w Chałupach…

Kultowe Chałupy z przeboju Zbigniewa Wodeckiego to stolica wind- i kite surfingu, ze względu na doskonałą płytkość i wietrzność wód Zatoki Puckiej. Co roku odbywa się tu widowiskowe wydarzenie „Kaszubskie łodzie pod żaglami”, prezentujące tradycje rybackie i kaszubskie. Malowniczo położone kampingi w pasie zatokowym są gwarancją niezapomnianych chwil o każdej porze roku.

Władysławowo
fot. Jakub Groenwald

Gmina Władysławowo pięknieje z każdym rokiem. Ponad 20 km piaszczystych plaż, niemal 30 km tras rowerowych, nieporównywalne krajobrazy i czyste powietrze tworzą znakomite warunki do wypoczynku.

Wakacyjny urlop to coś więcej niż opalenizna. Otwórzcie się na nowe możliwości i odwiedźcie Gminę Władysławowo.

Władysławowo zaprasza!
WWW | FACEBOOK | INSTAGRAM | TWITTER | YouTube

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon