Arche wciąż chce kupić EC Szombierki. Jednak na przeszkodzie stanęły formalności

Być może już w najbliższych dniach Grupa Arche oficjalnie ogłosi zakup Elektrociepłowni Szombierki. Inwestor nie wycofuje się z transakcji. Na przeszkodzie stoją jednak ostatnie kwestie formalne.

Maciej Poloczek
EC Szombierki

Grupa Arche podpisała umowę przedwstępną na zakup Elektrociepłowni Szombierki 19 stycznia 2022 roku. Wiadomość ta była w tamtej chwili dość zaskakująca, choć od kilku miesięcy spekulowano, że jakieś prywatny inwestor przymierza się do tej transakcji, a wśród zainteresowanych wymieniano właśnie firmę Władysława Grochowskiego, która zajmuje się przekształcaniem zabytkowych obiektów m.in. w hotele.

W czerwcu wykonano szczegółową inwentaryzację EC Szombierki. - Skanujemy każde pomieszczenie, wykorzystując do tego pomiary laserowe - wyjaśniał wówczas Piotr Grochowski, główny architekt Arche. - Naszym celem na ten rok jest zabezpieczenie obiektu, aby nie ulegał on dalszej degradacji - tłumaczył.

Nowy inwestor miał ostatecznie przejąć EC Szombierki po pół roku, które minęło dokładnie 19 lipca. Jak dowiedzieliśmy się we wtorek, 26 lipca, nie zrezygnował z zakupu. Na przeszkodzie stoją jednak pewne kwestie formalne po stronie obecnego właściciela, które nie zostały jeszcze w pełni rozwiązane. Niewykluczone jednak, że w najbliższych dniach Arche będzie mogło oficjalnie ogłosić zakup najważniejszego zabytku Górnego Śląska.

Plany inwestora wobec EC Szombierki

Przypomnijmy plany, jakie ma wobec EC Szombierki Arche. Sam remont może kosztować około 300 milionów złotych. Inwestor ma zamiar pozyskać część pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który jest przeznaczony dla regionów dotkniętych negatywnymi skutkami zmian związanych z dążeniem do neutralności klimatycznej.

- Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to oczywiście jednak z możliwości. Nie oznacza to jednak, że bez niego nie damy sobie rady. Mamy wypracowany system, który doskonale sprawdził się w przypadku naszych poprzednich inwestycji - zapewnił Władysław Grochowski na spotkaniu z mediami.

EC Szombierki pod kierownictwem Arche ma stać się ośrodkiem wielofunkcyjnym. Wewnątrz zaplanowano ulokowanie uczelni wyższej (Jakiej? Nie wiadomo), hotelu, restauracji oraz przestrzeni o funkcji kulturalnej, wystawienniczej czy kongresowej, a nawet manufaktury dawnych rzemiosł.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon