Architektura Bytomia, którą w końcu można się chwalić. Kamienice przy Dworcowej znowu są piękne

Remont ul. Dworcowej w Bytomiu trwa i nadal trzeba uważnie patrzeć pod nogi. Warto jednak spojrzeć także w górę, bo tam też wiele się dzieje. Rewitalizacja tego deptaka obejmuje także stojące przy nim kamienice. Wiele z nich ponownie zachwyca swoją elewacją. Zobaczcie sami, mamy to na zdjęciach.

Prace na ul. Dworcowej w Bytomiu rozpoczęły się blisko rok temu. Zrobiono już to co pod ziemią, czyli sieci wodociągowe, kanalizację sanitarną i deszczową czy sieci elektryczne i teletechniczne. Częściowo ułożono już nową nawierzchnię ulicy.

I choć nadal trzeba uważnie patrzeć pod nogi, to warto także spojrzeć w górę. Trwająca rewitalizacja tej reprezentacyjnej ulicy obejmuje także część stojących przy niej kamienic. Niektóre z nich już wyglądają jak nowe i zachwycają swoją elewacją.

Modernizacja obejmuje 11 kamienic przy ul. Dworcowej

Remont obejmuje m.in kamienicę projektu Juliusa Schlesingera, o modernistycznej fasadzie z elementami art deco, przy ul. Dworcowej 9, neorenesansową kamienicę z 1892 roku przy ul. Dworcowej 2 czy wybudowaną według projektu czołowego architekta secesji Wilhelma Hellera kamienicę przy ul. Dworcowej 22. Rewitalizacja obejmuje także budynki przy ul. Dworcowej 14, 18, 21, 24, 29, 30, 31 i 32.

Po modernizacji ulica zostanie podzielona na trzy strefy: komercyjną - przeznaczoną dla lokalnych przedsiębiorców, rekreacyjną - na której królować będzie zieleń i mała architektura oraz strefę ruchu. Będą nowe zieleńce, rośliny w donicach, pergole, ławki i kosze na śmieci. Ruch samochodów na przebudowanej ul. Dworcowej zostanie uspokojony i ograniczony do niezbędnego minimum. Pojawi się też monitoring kontrolujący wjazd samochodów na ul. Dworcową.

Historia deptaku

Dworcowa to główna ulica handlowa w śródmieściu Bytomia, łącząca dzisiejszy plac Tadeusza Kościuszki (kiedyś Bulwar) z placem Michała Wolskiego. Jej początki sięgają średniowiecza, wtedy przecinała ówczesne przedmieście. Dzisiejszy wygląd zyskała dopiero w XIX w., kiedy przyłączono Bytom do linii kolejowej. Na jednym z jej końców wybudowano dwa dworce kolejowe.

Od tego momentu pełni rolę reprezentacyjną. To tę ulicę jako pierwszą w mieście widzieli przyjezdni, którzy pociągami docierali do Bytomia. To na ulicy Dworcowej powstawały bogato zdobione kamienice, w których mieściły się słynne na Śląsku hotele, kawiarnie, restauracje czy sklepy. Najstarszym zabytkiem przy ulicy Dworcowej jest kamienica nr 16 (dawny hotel „Sanssouci”, następnie „Keiserhof” i „Bristol”), kształtem nawiązująca do klasycyzmu, ale bogata w zdobnictwo secesyjne. Gmach wzniesiono w 1858 roku.

Byt nastawnia bt

Może Cię zainteresować:

Bytom. Cały budynek modernistycznej bramowej nastawni kolejowej „Bt" w końcu wpisany prawomocnie do rejestru zabytków

Autor: Katarzyna Pachelska

12/10/2022

Piekarska widok ogolny 2

Może Cię zainteresować:

Ostatnie zdjęcia zabytkowego bytomskiego Bulwaru przed niesławnym wyburzeniem. Po co zrobiono te zdjęcia?

Autor: Marcin Zasada

11/10/2022

Bytom ulica Dworcowa

Może Cię zainteresować:

Ilustrowane dzieje najwystawniejszej ulicy w Bytomiu: znana od średniowiecza piękna od 150 lat

Autor: Redakcja

07/09/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon