Arkadiusz Kocot zrezygnował z kierowania BPK. Powołano nowego prezesa i członka zarządu

Z funkcji prezesa BPK po trzech latach zrezygnował Arkadiusz Kocot. Udało mu się w tym czasie zredukować dług spółki z ponad 71 do niespełna 28 milionów złotych. Jego miejsce zajął Tomasz Barski, związany wcześniej m.in. z Zakładami Mechanicznymi Bumar-Łabędy. Do zarządu wszedł również Marcin Gwoździewicz, który w przeszłości pełnił obowiązki dyrektora Muzeum Śląskiego.

Bytomski.pl
BPK

O zmianach w Bytomskich Przedsiębiorstwie Komunalnym Urząd Miasta w Bytomiu poinformował we wtorek, 18 stycznia.

Po nieco ponad trzech latach ze stanowiska prezesa zrezygnował Arkadiusz Kocot. Przejął on stery w BPK po zmianie władz samorządowych. Jego zadaniem było wyprowadzenie spółki ze spirali zadłużenia, które wynosiło wówczas ponad 71 milionów złotych. Teraz to niespełna 28 milionów.

- Obszary aktywności spółki ograniczają się obecnie do tych wymienionych w statucie: dostarczania wody, doprowadzania i oczyszczania ścieków, czyli działalności taryfowej, a także prowadzenia składowiska i działalności odpadowej. Każdy z obszarów jest rentowny - zapewniał przed miesiącem Kocot.

Za jego kadencji BPK przejęło kontrolę nad miejskim składowiskiem odpadów, które zamiast niespełna miliona złotych straty, jak bywało to w latach poprzednich, przyniosło w 2020 roku prawie trzy miliony złotych zysku. W tym samym roku spółka przeznaczyła ponad 20 milionów złotych na remonty i inwestycje.

Nowy prezes i członek zarządu BPK

Nowym prezesem Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego został Tomasz Barski. Magistrat przedstawił go jako specjalistę od zarządzania, finansów oraz rachunkowości, który doświadczenie zdobywał m.in. w Zakładach Mechanicznych Bumar-Łabędy.

To absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, a także studiów menadżerskich MBA (Master of Business Administration) Krakowskiej Szkoły Biznesu. W przeszłości był głównym księgowym międzynarodowej firmy Dynniq Polska, zajmującej się transportem, członkiem zarządu ds. ekonomiczno-finansowych Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy, a także prezesem Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Katowicach.

Do zarządu BPK wszedł z kolei Marcin Gwoździewicz, absolwent wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a także kierunków public relations oraz zarządzania projektami na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. On również ukończył studia MBA, ale na Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie oraz Aspley Business School w Londynie.

Gwoździewicz zawodowo był związany z Urzędem Marszałkowskim w Katowicach, gdzie zarządzał departamentem kultury. Pełnił obowiązki dyrektora Muzeum Śląskiego, czyli instytucji kultury województwa śląskiego, był także pełnomocnika zarządu ds. administracji w ZBM-TBS w Bytomiu.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Krzysztof Twardzik

BPK - Nowy eBOK, nowe możliwości

Teren przy m1 bytom

BPK szykuje się do budowy farmy fotowoltaicznej przy M1

Najwyzsza izba kontroli logo

Radni Bartyli chcą kontroli NIK. Wcześniej wyśmiewali izbę

Byt pec bpk

Prywatyzacji PEC i BPK nie będzie

Byt konferencja po bpk

Katastrofalna sytuacja BPK

Byt bpk z dolu

Prokuratura: wiceprezes BPK otrzymała 2 zarzuty

Byt kurtyna wodna

BPK nagrodzone za kurtyny