Arkadiusz Kocot zrezygnował z kierowania BPK. Powołano nowego prezesa i członka zarządu

Z funkcji prezesa BPK po trzech latach zrezygnował Arkadiusz Kocot. Udało mu się w tym czasie zredukować dług spółki z ponad 71 do niespełna 28 milionów złotych. Jego miejsce zajął Tomasz Barski, związany wcześniej m.in. z Zakładami Mechanicznymi Bumar-Łabędy. Do zarządu wszedł również Marcin Gwoździewicz, który w przeszłości pełnił obowiązki dyrektora Muzeum Śląskiego.

Bytomski.pl
BPK

O zmianach w Bytomskich Przedsiębiorstwie Komunalnym Urząd Miasta w Bytomiu poinformował we wtorek, 18 stycznia.

Po nieco ponad trzech latach ze stanowiska prezesa zrezygnował Arkadiusz Kocot. Przejął on stery w BPK po zmianie władz samorządowych. Jego zadaniem było wyprowadzenie spółki ze spirali zadłużenia, które wynosiło wówczas ponad 71 milionów złotych. Teraz to niespełna 28 milionów.

- Obszary aktywności spółki ograniczają się obecnie do tych wymienionych w statucie: dostarczania wody, doprowadzania i oczyszczania ścieków, czyli działalności taryfowej, a także prowadzenia składowiska i działalności odpadowej. Każdy z obszarów jest rentowny - zapewniał przed miesiącem Kocot.

Za jego kadencji BPK przejęło kontrolę nad miejskim składowiskiem odpadów, które zamiast niespełna miliona złotych straty, jak bywało to w latach poprzednich, przyniosło w 2020 roku prawie trzy miliony złotych zysku. W tym samym roku spółka przeznaczyła ponad 20 milionów złotych na remonty i inwestycje.

Nowy prezes i członek zarządu BPK

Nowym prezesem Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego został Tomasz Barski. Magistrat przedstawił go jako specjalistę od zarządzania, finansów oraz rachunkowości, który doświadczenie zdobywał m.in. w Zakładach Mechanicznych Bumar-Łabędy.

To absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, a także studiów menadżerskich MBA (Master of Business Administration) Krakowskiej Szkoły Biznesu. W przeszłości był głównym księgowym międzynarodowej firmy Dynniq Polska, zajmującej się transportem, członkiem zarządu ds. ekonomiczno-finansowych Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy, a także prezesem Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Katowicach.

Do zarządu BPK wszedł z kolei Marcin Gwoździewicz, absolwent wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a także kierunków public relations oraz zarządzania projektami na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. On również ukończył studia MBA, ale na Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie oraz Aspley Business School w Londynie.

Gwoździewicz zawodowo był związany z Urzędem Marszałkowskim w Katowicach, gdzie zarządzał departamentem kultury. Pełnił obowiązki dyrektora Muzeum Śląskiego, czyli instytucji kultury województwa śląskiego, był także pełnomocnika zarządu ds. administracji w ZBM-TBS w Bytomiu.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon