Ars Cameralis w Bytomiu

XXII edycja festiwalu Ars Cameralis zagości w Bytomiu. Na scenie Bytomskiego Centrum Kultury wystąpią: 13 listopada - Emily Wells i 17 listopada - duet Stubborn Heart, zaś 24 listopada w Jazz Clubie Fantom zagra abed.

Bytomski4 arsc

Ars Cameralis to przede wszystkim – chociaż nie tylko – intrygujące, muzyczne odkrycia. W tym roku organizatorzy postawili bowiem na nazwiska, które niekoniecznie są na świeczniku, ale z pewnością prezentują wysoki poziom artystyczny. Do kilku znanych już artystów dołączają zjawiskowe wokalistki, poszukujący i eksperymentujący z własnym głosem wykonawcy czy wirtuozi muzyki klasycznej, a nawet silna reprezentacja duńskiej sceny alter-popowej! XXII edycja Festiwalu Ars Cameralis odbędzie się między 10 a 26 listopada.

Emily Wells

emili

13 Listopada - Emily Wells to wykonawczyni, producentka, wokalistka i kompozytorka znana ze zróżnicowanego wykorzystania klasycznego i współczesnego instrumentarium, jak i śmiałego eksperymentowania podczas występów na żywo. Klasycznie szkolona jako skrzypek, gra również na perkusji, klawiszach, syntezatorach analogowych czy też wszystkim innym, co akurat zabierze ze sobą na trasę. Jej własny, niepowtarzalny styl to mieszanka na pozór zupełnie odmiennych gatunków, takich jak: muzyka klasyczna, folk, hip-hop czy soul. Emily Wells z niezwykłą łatwością i wyczuciem, poprzez niezliczone ilości zapętleń, sampli i symfonii tworzy muzyczne historie wymykające się łatwym kategoryzacjom. Jej utwór „Becomes the Colour” pojawił się na soundtracku filmu „Stoker” (reż.Chan-wook Park), a ostatnie wydawnictwo „Mama” zbiera bardzo pochlebne recenzje. Koncert Emily Wells jest zarazem kolejnym z koncertów w cyklu Muzyka Od Środka.

„Mama” to zapierający dech w piersiach album, prezentujący bardzo wysoki poziom inwencji i pomysłów Emily ( ...). W końcu, to naprawdę nie ma znaczenia, czy określamy jej muzykę jako klasyczny folk, czy też hip-hop: jest to po prostu naprawdę świetna płyta, która utwierdza w przekonaniu, że mamy do czynienia z prawdziwym talentem godnym zapamiętania - John Murphy, „musicomh.com”.

Strona www: http://www.emilywellsmusic.com/
Teledysk do utworu „Passenger”
http://www.youtube.com/watch?v=MXAaPvVaZDQ
Teledysk do utworu „Mama's Gonna Give you Love”
http://www.youtube.com/watch?v=aGOcxhsl-S8

13 listopada, godz. 20.00
BECEK Bytomskie Centrum Kultury, Plac Karin Stanek 1, sala ToTu
Bilety: ulgowe: 15, normalne: 20 zł

Stubborn Heart

stub

Cztery dni później – 17 listopada – po raz pierwszy w Polsce! - wystąpi Stubborn Heart. Brytyjski duet, w skład którego wchodzą: Luca Santucci i Ben Fitzgerald, tworzy zdaniem niektórych recenzentów „uderzająco nowoczesny pop pochodzący z alternatywnej przyszłości”. Sami, swoją muzykę określają raczej mianem elektronicznego soulu płynącego prosto z serca. Twierdzą, że są częścią dłuższego rodu niż ten będący kontynuacją garażowego dubstepu, powołując się na silne wpływy lat 60., synthpopu lat 80., a także muzyki techno, house i garage lat 90. Porównywani z The XX, SBTRKT, Mount Kimbie, Jamesem Blakem czy Four Tet. Ich debiutancki album spotkał się z niezwykle pozytywnym odzewem w magazynach pokroju „NME”, „The Guardian”, a także w „BBC6 Music”. Mimo krótkiej kariery zdążyli wystąpić już na wielu imprezach światowej klasy, m.in. na Eurosonic czy Latitude Festival.

Są porównywani do Jamesa Blakea, Jamiego Woona, Mount Kimbie i innych. Muzyczne eseje tworzone przez Stubborn Heart, mówiąc uczciwie, to jednak jeszcze dalsze (jeśli nie głębsze) wypady do sfery delikatnych wokali rozpościerających się ponad szarpaniem elektronicznych rytmów - Paul Lester, „The Guardian”.

Teledysk do utworu „Penetrate” http://www.youtube.com/watch?v=LVFkwgJgqk4
Teledysk do utworu „Need Somoeno” http://www.youtube.com/watch?v=Ko-4HzSPsmA

17 listopada, godz. 20.00
BECEK Bytomskie Centrum Kultury, Plac Karin Stanek 1, sala ToTu
Bilety: ulgowe: 15, normalne: 20 zł

Slugabed

slu

Slugabed 24 listopada w Jazz Club Fantom. Slugabed nie potrafi i nie chce podążać za innymi. W czasie gdy setki jego brytyjskich kolegów po fachu próbuje kopiować a to Buriala, a to Hudsona Mohawke, a to jeszcze kogoś innego, Slugabed skacze od jednej stylistyki do drugiej, bawi się nią i natychmiast porzuca. Gdy pół Londynu zachwyca się jakimś trendem, Slugabed zdążył się już nim znudzić i rozpocząć pracę nad wersją 3.0. Zamiast dać się zaszufladkować i odcinać kupony, szuka inspiracji wszędzie, a jedyny wspólny mianownik jego utworów, to absolutne szaleństwo. Jego produkcje są na wskroś nowoczesne, zaskakujące i wyprzedzają konkurencję o całe pokolenie. Ma niebywały zmysł do melodii, choć często są one najpierw masakrowane za pomocą cyfrowych i analogowych narzędzi. Nie popełnił jeszcze dwóch podobnych utworów. Non-stop nagrywa i remiksuje, współpracuje z legendarną wytwórnią Ninja Tune, ale prowadzi też swój label - Activia Benz - w którym wydaje tylko i wyłącznie muzykę równie nowoczesną i nieprzewidywalną, jak swoja. Nie respektuje żadnych granic, również geograficznych - wydaje artystów od Los Angeles przez Glasgow aż po Moskwę. Na swojej stronie www napisał o sobie, że jest po prostu kolesiem, który kocha muzykę i nie lubi pisać o sobie w trzeciej osobie. W czasie gdy czytaliście te słowa nagrał pewnie nowy utwór i zremiksował trzy kolejne. Jest tytanem pracy, ale przede wszystkim genialnym producentem tanecznych arcydzieł.

http://ninjatune.net/artist/slugabed
http://activiabenz.bandcamp.com/

24 listopada, godz. 20.00
Jazz Club Fantom, Plac Karin Stanek 1, Bytom
Bilety: ulgowe: 15, normalne: 20 zł

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt michal rejner

Artysta industrialny. Dla sztuki wystąpił w TV... bez spodni

Wedrujace obrazy

Obrazy wędrują po mieście

Byt DSC 0616make

Grzegorz Kulik o języku śląskim, tłumaczeniach książek

Byt bytomska jesien literacka 03

XIV Bytomska Jesień Literacka online

Byt biblioteka

Dziesiątki tysięcy złotych na nowe tytuły w...

Byt teatrrozbark1

Bytomski spektakl podbija Polskę

Byt odgruzowanie bytomia

Kolejny cenny obraz trafił do zbiorów Muzeum...