Barbara Wadowska ma zostać radną. Zapełni wakat, którego nie obsadził Damian Bartyla

Na niespełna rok przed wyborami samorządowymi Bytom doczeka się nowej radnej. Ma nią zostać Barbara Wadowska. W ten sposób ma się w końcu zapełnić wakat po radnym Michale Lewickim. W styczniu wydawało się, że zajmie go Damian Bartyla, ale kiedy okazało się, że były prezydent Bytomia nie mieszka już w mieście, historia ta zyskała swój ciąg dalszy.

bytomski.pl
Bytom Rada Miasta

Opublikowane właśnie postanowienie Komisarza Wyborczego w Katowicach jest bardzo krótkie. Mówi o „wstąpieniu na wakujący mandat” radnego w okręgu wyborczym nr 2 przez Barbarę Wadowską, która cztery lata temu startowała pod szyldem Bytomskiej Inicjatywy Społecznej i KW Damiana Bartyli. Jak podkreśla komisarz Paweł Wysocki zyskała ona „kolejno największą liczbę głosów, a nie utraciła prawa wybieralności oraz nie zrzekła się pierwszeństwa do objęcia mandatu”.

Znacznie dłuższa jest historia, której finałem jest cytowane powyżej postanowienie. U jej zarania leży uchwała bytomskiej rady miasta, która we wrześniu 2020 r. wygasiła mandat radnego Michała Lewickiego zarzucając mu złamanie przepisów ustawy o samorządzie gminnym (konkretnie zaś zapisanego w niej zakazu prowadzenia działalności gospodarczej na majątku gminy). Lewicki, który do rady wszedł pod szyldem Bytomskiej Inicjatywy Społecznej i KW Damiana Bartyli nie zamierzał pogodzić się z takim obrotem sprawy, zapowiadał odwołanie, a spór definitywnie rozstrzygnął dopiero Naczelny Sąd Administracyjny. Przez cały ten czas wakat w bytomskiej radzie pozostawał.

W styczniu tego roku ukazało się postanowienie Komisarza Wyborczego, zgodnie z którym wakujący mandat w okręgu wyborczym nr 2 (Łagiewniki, Szombierki) objąć miał Damian Bartyla. Tyle, że były prezydent Bytomia nie zdążył nawet złożyć ślubowania, bo radni podczas lutowej sesji zdecydowali o wygaszeniu jego mandatu. Powód? Stracił prawo wybieralności, bo nie mieszka w Bytomiu.

- Damian Bartyla miał wystarczająco dużo czasu, żeby się do tego odnieść. Wielokrotnie wysyłano do niego pisma, do których się nie ustosunkował - tłumaczył wówczas radny Paweł Winiarski.

I tym sposobem wakat w radzie nadal pozostał. Teraz zapełnić ma go Barbara Wadowska. Do grona rajców dołączy na niespełna rok, ponieważ w kwietniu przyszłego roku odbędą się wybory samorządowe.

Damian Bartyla

Może Cię zainteresować:

Radni wygasili mandat Damiana Bartyli. Stracił prawo wybieralności, bo nie mieszka w Bytomiu

Autor: Patryk Osadnik

27/02/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon