Becetka wraca do gry

Jest nowa wersja Projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Dzięki wprowadzonym zmianom Bytom ma nadal szansę sfinansowanie projektu Becetki.

Bytomski2 faldyobwodnicabytomslajder

Becetka czyli Bytomska Centralna Trasa Północ-Południe została odrzucona przez marszałka w kwietniu. Wówczas to władze województwa przedstawiły listy rankingowe projektów transportowych do realizacji w przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Becetka trafiła do rezerwy, na 6. miejsce. Tym samym szansę na realizację projektu w sposób znaczący spadły.

Teraz okazuje się, iż na skutek konsultacji społecznych zapis o rankingowaniu projektów drogowych oraz tworzeniu listy podstawowej oraz rezerwowej zostanie zniesiony. O dofinansowaniu decydować będzie stopień gotowości projektów do realizacji.

Koszt budowy Becetki to ok.290 milionów złotych. Trasa ma połączyć drogi krajowe nr 11 i 79, obwodnicę północną oraz autostradę A1. Dzięki Becetce miał zostać ułatwiony dojazd do terenów poprzemysłowych, a co za tym idzie uatrakcyjnić te obszary pod względem inwestycyjnym. Budowa tej trasy jest dużą szansą na rewitalizację Elektrociepłowni Szombierki, bowiem zabytkowy kompleks jest obecnie słabo skomunikowany i trudno do niego dojechać.

Po mało satysfakcjonującej decyzji marszałka Izabela Domogała, naczelniczka Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich w Dzienniku Zachodnim powiedziała: Mamy gotowe studium, projekt, wizualizacje. Moglibyśmy już wbijać łopatę.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt siemianowicka

Becetka bez dofinansowania

Wizualizacja BeCeTki na odcinku od skrzyżowania ul. Strzelców Bytomskich i Odrzańskiej

Ruszył przetarg na budowę Becetki

Byt becetka koncepcja

Budowa trasy północ-południe coraz bliżej [MAPKA]

"Tomek! Hamuj kur***" [VIDEO]

Bytomski2 siemianowicka

Jednak wyremontują całą ulicę

Bytomski2 szkody1

Zmasakrowana obwodnica

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom