Będzie nowy mural w Bytomiu: balerina, opa albo dziołszka

Z okazji jubileuszu 770-lecia Bytomia w przestrzeni miasta powstanie nowy mural. Do końcowego etapu wybrano 3 projekty. O realizacji jednego z nich zadecydują mieszkańcy.

Do konkursu "Zmalujmy coś w Bytomiu 2" wpłynęło ponad 40 projektów murali stworzonych przez początkujących i zawodowych artystów z całego kraju. Zgłoszone prace nawiązują do przemysłowego dziedzictwa miasta, jego zabytków, a także górnośląskiego folkloru.

– Podobnie jak w ubiegłym roku, także tym razem jurorzy nie mieli łatwego zadania. Zgodnie z regulaminem, pod głosowanie internautów trafiły tylko trzy najlepsze prace. Jesteśmy ciekawi, na który z projektów postawią bytomianki i bytomianie – mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Spośród nadesłanych zgłoszeń jury wyselekcjonowało zaledwie 3 prace, które mają szansę na uwiecznienie na ścianie kamienicy przy ul. Witczaka 42. Ostateczną decyzję podejmą jednak sami mieszkańcy w internetowym plebiscycie na facebookowym profilu Urzędu Miejskiego. Głosowanie potrwa do 22 maja. Aby oddać głos, należy wybrać odpowiednią reakcję pod postem z projektami murali.

Wśród prac zakwalifikowanych do finałowego etapu znalazły się projekty:

  • Grzegorza Lechwara przedstawiający tancerkę baletową w charakterystycznym stroju na tle górniczego szybu
  • Kariny Kwaśniak przedstawiający postać starszego artysty rzeźbiącego w drewnie kościół WNMP
  • Łukasza Chwałka przedstawiający dziewczynę w stroju rozbarskim na tle motywów górniczych

Autor nagrodzonego projektu otrzyma 10 tys. zł, natomiast jego mural zostanie wykonany na wysokiej na 14 metrów ścianie szczytowej kamienicy przy ul. Witczaka 42. To bardzo eksponowane miejsce przy jednej z głównych arterii komunikacyjnych miasta, a także przy zrewitalizowanym w ubiegłym roku placu, na którym powstały miejsca do wypoczynku i mnóstwo zieleni.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon