Bez Gorzelika i BeCeTki nie ma co marzyć o ŚCN w EC Szombierki?

Jerzy Gorzelik zrezygnował z funkcji członka zarządu województwa, a kierowany przez niego Ruch Autonomii Śląska wystąpił z koalicji z Platformą Obywatelską w sejmiku. Redaktorzy Życia Bytomskiego sądzą, iż może to oznaczać koniec idei Śląskiego Centrum Nauki w Elektrociepłowni Szombierki.

Bytomski2 405639 221234547951304 1584461725 n

Gorzelik jest gorącym zwolennikiem lokalizacji ŚCN w obiekcie poprzemysłowym. Był jedynym spośród najwyżej postawionych polityków w województwie, który nie zgadzał się z decyzją poprzedniego marszałka o budowie Śląskiego Parku Nauki w chorzowskim parku. - Wraz z odejściem Gorzelika EC Szombierki straci jednego z nielicznych na arenie wojewódzkiej stronników - pisze Marcin Hałaś, w swoim felietonie.

Wtóruje mu naczelny ŻB, Tomasz Nowak. Jego zdaniem odejście Gorzelika jeszcze bardziej osłabia nasze miasto na arenie wojewódzkiej. Nie dość, że kończą się nadzieje na ŚCN w EC Szombierki, to jeszcze Urząd Marszałkowski dobija miasto decyzją o wpisaniu budowy Bytomskiej Centralnej Trasy Północ-Południe na listę rezerwową projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego, co w praktyce oznacza, że pieniędzy na tę inwestycję nie będzie. Natomiast właśnie dzięki tej drodze, Elektrociepłownia miała wreszcie zostać należycie skomunikowana z resztą miasta. Jej brak będzie głównym argumentem za tym, aby nie utworzyć tam ŚCN.

Marnym pocieszeniem wydają się zapewnienia minister rozwoju regionalnego, Elżbiety Bieńkowskiej, że Bytom trafi na listę kilkudziesięciu miast z całego kraju, które z powodu poważnych problemów rozwojowych, otrzymają dodatkową pulę 2 mld zł. Przy tak dużej liczbie beneficjentów, nasze miasto może dostać niewielką sumę środków. Tymczasem szacuje się, że kompleksowa rewitalizacja bytomskiej substancji mieszkaniowej wymaga co najmniej 1 mld zł.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt okw nr 50 bytom

Wyniki wyborów do Sejmu i Senatu w Bytomiu...

Byt flaga ue

Oficjalne wyniki Eurowyborów w Bytomiu

Byt wolosz przemawia

Wołosz będzie ślubować

Byt bartyla 2023

Może jednak Bartyla powinien zostać? [KOMENTARZ]

Byt piniondze

RIO: trzeba na bieżąco monitorować zadłużenie

Byt marsz wroclawska

Śmieci zatopią prezydenta? Będzie referendum?

Byt sp kultura w bytomiu

Prezydent nie odpowiedział na petycje