Bezpieczeństwo w samochodach Skoda – jakie technologie nas chronią?

Jest wiele powodów, dla których polscy kierowcy pokochali samochody marki Skoda. Jednym z nich jest to, że pojazdy te są zaawansowanymi technologicznie konstrukcjami, wyposażonymi w innowacyjne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo jazdy i wspomagające kierowcę. Sprawdźmy, jak działają najważniejsze spośród nich.

Bezpieczeństwo w samochodach Skoda – jakie technologie nas chronią?

Poziom zapewnianego bezpieczeństwa to jeden z najważniejszych czynników, jakie kierowcy biorą pod uwagę, wybierając samochód dla siebie. Nic w tym dziwnego, skoro ruch na drogach jest coraz większy, przybywa potencjalnych zagrożeń, a auto powinno nas przed nimi w możliwie najlepszym stopniu chronić. Obecnie produkowane modele wywiązują się z tego zadania nie tylko dzięki strefom zgniotu, poduszkom powietrznym czy ABS-wi, ale też z pomocą coraz liczniejszych, zaawansowanych systemów monitorujących jazdę i wspomagających kierowcę. Przyjrzyjmy się tego typu elementom wyposażenia, jakie znajdziemy w samochodach marki Skoda, które nabyć można w Salonie Skoda Śląsk.

Innowacyjne systemy bezpieczeństwa w samochodach Skoda

Skoda produkuje bardzo nowoczesne samochody, co oznacza między innymi, że ich użytkownicy cieszyć się mogą licznymi systemami, które nie tylko znacząco podnoszą poziom komfortu, ale też chronią bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów podczas każdej podróży. W naszych czasach coraz większa odpowiedzialność za pełnienie tej funkcji spoczywa na rozwiązaniach elektronicznych.

Spośród nich wymienić można przykładowo asystenta utrzymania pasa ruchu. Jest to system, który zapobiega niezamierzonej (niezasygnalizowanej kierunkowskazem) lub niekontrolowanej zmianie pasa ruchu czy zjazdowi na pobocze, jakie mogłyby doprowadzić do uderzenia w barierkę, inny pojazd lub pieszego. Przydaje się on zwłaszcza podczas długich podróży, kiedy zmęczenie może spowodować utratę kontroli nad samochodem. Dzięki asystentowi utrzymania pasa ruchu można uniknąć tragedii, toteż zdecydowanie warto nabyć wyposażoną w niego Skodę.

Na liście wyposażenia modeli tej marki znajdziemy również system monitorowania martwego pola, czyli obszaru, którego nie widzimy w lusterkach ani przez szyby samochodu. Jest on bardzo pomocny chociażby przy wyjeżdżaniu tyłem z miejsca parkingowego lub podczas wyprzedzania - pozwala się upewnić, czy pas, z którego zamieszamy skorzystać, jest wolny i możemy bezpiecznie przeprowadzić ten manewr.

Do listy systemów wręcz niezbędnych należy też dopisać automatyczne hamowania awaryjne. Funkcja ta uaktywnia się, kiedy system monitorowania pojazdu wykryje przeszkodę, a kierowca nie wciśnie pedału hamulca. Pozwala to uniknąć uderzenia w inny pojazd czy obiekt na drodze, jak również potrącenia pieszego, rowerzysty bądź zwierzęcia.

Zaawansowane funkcje wspomagające kierowcę w modelach Skoda

Poziom bezpieczeństwa podczas jazdy podnoszą również zaawansowane funkcje, zadaniem których jest wspomaganie kierowcy. Skoda oferuje liczne rozwiązania w tym zakresie. Jednym z nich jest adaptacyjny tempomat, który automatycznie redukuje prędkość jazdy w razie wykrycia przeszkody przed naszym samochodem. Wydatnie ułatwia to poruszanie się po ruchliwych drogach, a także sprzyja zachowaniu bezpiecznych odstępów od poprzedzającego nas pojazdu.

Rozpoznawanie znaków drogowych przypomina nam, z jaką prędkością możemy jechać na danym odcinku drogi, co nie tylko redukuje groźbę mandatu, ale, co ważniejsze, pomaga w zachowaniu bezpiecznej szybkości. Z kolei asystenta parkowania na pewno docenimy w mieście, gdzie zajęcie miejsca parkingowego niejednokrotnie bywa prawdziwą sztuką. System ten pomoże nam wygodnie i bezpiecznie zaparkować naszą Skodę, dzięki niemu możemy uniknąć uszkodzenia samochodu czy potrącenia kogoś.

Bezpieczeństwo pasywne - jak Skoda chroni pasażerów w razie wypadku?

Oczywiście, modele marki Skoda wyposażone są nie tylko w elektroniczne systemy sprzyjające bezpieczeństwu. Kierowcy i pasażerowie liczyć też mogą na "klasyczne" rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa pasywnego. Konstrukcja samochodów Skody absorbuje i rozprasza energię w chwili uderzenia, dzięki czemu jest ono mniej odczuwalne dla osób w środku, a ryzyko obrażeń czy zgonu ulega redukcji. Poduszki i kurtyny powietrzne skutecznie zmniejszają uszkodzenia ciała podczas wypadku, amortyzując uderzenie w elementy wnętrza auta. Z kolei systemy napinaczy pasów bezpieczeństwa szybko i skutecznie unieruchamiają pasażerów, zapobiegając wypadnięciu ich z siedzeń i pojazdu w razie zderzenia.

Przyszłość bezpieczeństwa w samochodach Skoda - co nas czeka?

Postęp technologiczny zachodzi nieustannie, zatem systemy bezpieczeństwa w samochodach również cały czas się rozwijają. Inżynierowie Skody pracują nad modernizacjami obecnych rozwiązań, a także nad zupełnie nowymi systemami, związanymi chociażby z autonomiczną jazdą, które pozwolą kierowcom i pasażerom odbywać spokojne, wolne od zagrożeń podróże.

Szerokiej drogi!

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon