Budżet Obywatelski 2023. Na jakie projekty zagłosowali mieszkańcy Bytomia?

37 519. Dokładnie tyle ważnych głosów w ramach kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego, oddali w tym roku mieszkańcy Bytomia. Spośród 42 projektów, realizacji doczeka się aż 12 różnych inicjatyw.

AS
Budżet Obywatelski 2023. Spotkanie autorów zwycięskich projektów z prezydentem Mariuszem Wołoszem

Wzorem poprzednich edycji, projekty zakwalifikowane do głosowania, podzielone były na dwie pule. Od 500 tys. do 2 mln zł, oraz do 500 tys. zł. Bytomianie zdecydowali, że w przyszłym roku, w mieście zrealizowany zostanie jeden projekt z tzw. dużej puli, oraz 11 z mniejszej.

W zaciętej rywalizacji, najlepszy okazał się projekt Stawiamy na łapy. Zgodnie z założeniem, za kwotę blisko 2 mln zł, kompleksową modernizację ma przejść bytomskie schronisko w Miechowicach. Taką inicjatywę wsparło aż 6246 mieszkańców.

- Będzie poszerzana fotowoltaika, zmodernizowane ogrzewanie podłogowe dla zwierząt. Ważna rzecz w tym całym projekcie to także centrum edukacji dla dzieci i młodzieży. Oprócz tego będziemy poszerzać schronisko, bo mamy już egzotarium, mamy pasiekę, będziemy poszerzać o pomieszczenie dla gryzoni. W planach mamy także przeniesienie kociarni. - wymienia Anna Kornas ze Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt w Miechowicach.

W ramach projektów do 500 tys. zł, w przyszłym roku w mieście pojawi się kilka nowości. Na zwycięskiej liście nie zabrakło znanych mieszkańcom poszczególnych dzielnic, realizowanych w przeszłości projektów. Tradycyjnie, środki przyznane w ramach budżetu obywatelskiego, pomogą w powstaniu kolejnych miejsc zabaw dla dzieci, terenów sportowych i rekreacyjnych czy inicjatyw angażujących konkretne społeczności. Oto najlepsza jedenastka:

 • Gryfno Kofeina (2885 głosów) - cykl wielopokoleniowych warsztatów sportowych i artystycznych,
 • Gryfny Plac Zabaw (1878 głosów) - ogólnodostępny plac zabaw dla dzieci, zlokalizowany na terenie Skarpy w Rozbarku,
 • Gramy dalej dla Knajfleldu (1609 głosów)- renowacja boisk przy Szkole Podstawowej nr 36,
 • Razem dla Stolarzowic i Górnik (1257 głosów) - to m.in. przebudowa pomieszczeń w Szkole Podstawowej nr 43 czy zakup nowego sprzętu dla OSP,
 • Bytom Aktywne Miasto II (1013 głosów) - odnowienie boiska na terenie Szkoły Podstawowej nr 33,
 • Rozwój OSP i współpraca z ZHR na terenie Bytomia (920 głosów) - doposażenie jednostki OSP w Suchej Górze,
 • Ogród deszczowy ze strefą wypoczynkową i domkami dla jerzyków (917 głosów) - taka przestrzeń ma powstać na terenach zielonych Szkoły Podstawowej nr 51,
 • Bytom na Sportowo (849 głosów) - doposażenie placu zabaw w Parku Łagiewnickim czy częściowa modernizacja strzelnicy w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektronicznych,
 • Mobilna Pracownia Pierwszej Pomocy - Ratujemy Życie (556 głosów) - ma służyć uczniom Szkoły Podstawowej nr 46,
 • Bytom Miastem Karate (150 głosów) - organizacja otwartego treningu karate dla chętnych oraz Mistrzostw Województwa Śląskiego w Karate Tradycyjnym,
 • Ławka Joanny Gryzik-Schaffgotsch (149 głosów) - kolejny gest uhonorowania ważnej postaci, ma powstać pomiędzy Szkołą podstawową nr 45 i Przedszkolem nr 39.

Po wstępnym oszacowaniu wartości poszczególnych inicjatyw do zrealizowania w przyszłym roku - Bytomski Budżet Obywatelski 2023 ma kosztować blisko 6 mln zł.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon