BORYS GODUNOW w ramach obchodów jubileuszu 55-lecia pracy artystycznej maestro Wiesława Ochmana

W sobotę 26 października na scenę Opery Śląskiej powróci szczególnie oczekiwany przez melomanów spektakl w reżyserii Wiesława Ochmana „BORYS GODUNOW”.

Bytomski2 JUBIL Ochamna 975px 345

Wprowadzenie do repertuaru „Borysa Godunowa” w 2004 r. uznane zostało za jedno z najbardziej ambitnych i odpowiedzialnych zadań w historii śląskiej sceny operowej; spektakl zrealizowany został z niezwykłym rozmachem inscenizacyjnym, w pięknych i bogatych kostiumach, znakomicie korespondujących z rewelacyjną i monumentalną muzyką.

Warto także nadmienić, że Jubilat – inscenizator i reżyser przedstawienia – Wiesław Ochman – na czołowych scenach świata sam wielokrotnie kreował dwie tenorowe partie tego dzieła: Dymitra Samozwańca i Kniazia Szujskiego.
Twórca „Borysa Godunowa” – Modest Musorgski, to w historii muzyki postać wyjątkowa. Przykuwający mocą samorodnego kompozytorskiego talentu geniusz-nowator, a jednocześnie człowiek prawdziwie tragiczny. Żył niespełna 43 lata, jednak to, co stworzył wywarło ogromny wpływ nie tylko na muzykę Rosji. Claude Debussy napisał: „On jest i pozostanie jedynym twórcą dalekim od szablonów i oschłych formuł. Nigdy wrażliwość artysty nie wyraziła się równie prostymi środkami – ma się wrażenie sztuki tworzonej przez jakiegoś dzikusa, który idąc tropem swej wrażliwości na każdym kroku odkrywa muzykę”. „Borys Godunow”, jeden z największych i najbardziej oryginalnych dzieł w całej literaturze operowej, to monumentalny fresk historyczny o posępnej głębi, przykuwający uwagę scenami zbiorowymi.

Rzecz dzieje się w Rosji i Polsce na przełomie XVI i XVII wieku. Po objęciu tronu przez Borysa Godunowa po Rosji krążą plotki o domniemanym związku cara ze śmiercią prawowitego następcy, carewicza Dymitra. W oparciu o poemat Puszkina stworzył Musorgski sceny operowe malujące wyraziście tragedię rosyjskiego ludu oraz polityczną anarchię, a na tym tle – osobisty dramat cara Borysa.

Uroczysty spektakl w Operze Śląskiej odbędzie się w ramach obchodów JUBILEUSZU 55-LECIA PRACY ARTYSTYCZNEJ MAESTRO WIESŁAWA OCHMANA.

Więcej o spektaklu: Opera Śląska - Borys Godunow

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytomski5 superbohatery 004

Nalot superherosów [ZDJĘCIA]

Bytomski5 DSC 3893d

Dzień Kobiet w operze

Kobiety ze Śląska

Bytomski4 wywiad geppert

Edyta Geppert zaśpiewała na bytomskiej gali...

Bytomski2 parada samochodow 001

X Parada Pojazdów Zabytkowych - FOTOrelacja

Bytomski2 herb gryfy

Za rok Bytom będzie mieć 760 lat!

Bytomski2 1345381742

Przyjechały z Afryki na Dni Bytomia