BPK przypomina: toaleta to nie śmietnik

Węgiel, chusteczki nawilżane, prezerwatywy, resztki jedzenia, szmaty, a nawet sztućce – wszystkie te przedmioty należą do grupy tych, które pracownicy Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego najczęściej znajdują w sieci kanalizacyjnej. Warto pamiętać, że toaleta to nie śmietnik, bo zapchanie sieci kanalizacyjnej jest przyczyną ponad 80 proc. awarii sieciowych i niezliczonej liczby zatkanych rur w pojedynczych mieszkaniach.

Pic 11

Co pracownicy Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego znajdują w sieci kanalizacyjnej? Najczęściej: węgiel, chusteczki nawilżane, prezerwatywy, resztki jedzenia, kule z patyczków kosmetycznych, kule ze spinaczy biurowych, biżuterie, obrączki, pieniądze, dokumenty, szmaty i sztućce. Ale zdarzają się też jeszcze bardziej zaskakujące znaleziska, jak izolacje z kabli telefonicznych, krzesła, firanki, prześcieradło, a nawet zderzak samochodowy czy obudowa telewizora.

Zapchania przyczyną 80 proc. awarii

To nieodpowiedzialne zachowanie ma swoje odzwierciedlenie w statystykach – zapchanie sieci kanalizacyjnej jest przyczyną ponad 80 proc. awarii sieciowych. – Zdecydowaną większość awarii (ponad 90 proc.) pracownicy BPK usuwają w czasie do 8 godzin, ale i tak każda wiąże się z niedogodnościami dla mieszkańców, nie wspominając o kosztach prac, które ostatecznie ponoszą wszyscy odbiorcy – mówi Tatiana Pożywiłko z Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego.

– Pamiętajmy, że przedmioty oraz substancje, które nie powinny się znaleźć w sieci kanalizacyjnej, to poważne zagrożenie nie tylko dla urządzeń eksploatowanych przez BPK, ale i tych które znajdują się w naszych domach i mieszkaniach. Przestrzegając zasad unikniemy zatkania sedesu, a w najgorszym przypadku nawet pęknięcia rury odpływowej i zalania mieszkania – dodaje Tatiana Pożywiłko.

Co można wyrzucić do toalety

Zapisy umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków wyraźnie wskazują czego odbiorca nie powinien wprowadzać do sieci kanalizacyjnej. Mówi o tym również ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Zatem co można wyrzucać do toalety? System jest przystosowany jedynie do przyjmowania ścieków z naszych domów, nieczystości sanitarnych i papieru toaletowego.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Dolny slask

Dolny Śląsk na weekend i wakacje. Miejsca warte odwiedzenia

Ruszyły zapisy na letnie Półkolonie na Skarpie

Ruszyły zapisy na letnie Półkolonie na Skarpie

Udana Majówka 2023 Pomysły na rekordowo długi weekend majowy Sprawdźcie te fajne propozycje

Udana Majówka 2023. Pomysły na długi weekend majowy

Krzysztof Wielicki gościem Pawła Kobylińskiego

Krzysztof Wielicki gościem Pawła Kobylińskiego

Z jaką walutą na urlop do Chorwacji?

Z jaką walutą na urlop do Chorwacji?

Silesia Club Bytom – kompleks sportowy, w którym ulubione dyscypliny można uprawiać przez cały rok, np. squasha

Silesia Club Bytom – kompleks sportowy w Bytomiu

Gdzie schowasz swój rower na zimę?

Gdzie schowasz swój rower na zimę?