BPK przypomina: toaleta to nie śmietnik

Węgiel, chusteczki nawilżane, prezerwatywy, resztki jedzenia, szmaty, a nawet sztućce – wszystkie te przedmioty należą do grupy tych, które pracownicy Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego najczęściej znajdują w sieci kanalizacyjnej. Warto pamiętać, że toaleta to nie śmietnik, bo zapchanie sieci kanalizacyjnej jest przyczyną ponad 80 proc. awarii sieciowych i niezliczonej liczby zatkanych rur w pojedynczych mieszkaniach.

Pic 11

Co pracownicy Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego znajdują w sieci kanalizacyjnej? Najczęściej: węgiel, chusteczki nawilżane, prezerwatywy, resztki jedzenia, kule z patyczków kosmetycznych, kule ze spinaczy biurowych, biżuterie, obrączki, pieniądze, dokumenty, szmaty i sztućce. Ale zdarzają się też jeszcze bardziej zaskakujące znaleziska, jak izolacje z kabli telefonicznych, krzesła, firanki, prześcieradło, a nawet zderzak samochodowy czy obudowa telewizora.

Zapchania przyczyną 80 proc. awarii

To nieodpowiedzialne zachowanie ma swoje odzwierciedlenie w statystykach – zapchanie sieci kanalizacyjnej jest przyczyną ponad 80 proc. awarii sieciowych. – Zdecydowaną większość awarii (ponad 90 proc.) pracownicy BPK usuwają w czasie do 8 godzin, ale i tak każda wiąże się z niedogodnościami dla mieszkańców, nie wspominając o kosztach prac, które ostatecznie ponoszą wszyscy odbiorcy – mówi Tatiana Pożywiłko z Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego.

– Pamiętajmy, że przedmioty oraz substancje, które nie powinny się znaleźć w sieci kanalizacyjnej, to poważne zagrożenie nie tylko dla urządzeń eksploatowanych przez BPK, ale i tych które znajdują się w naszych domach i mieszkaniach. Przestrzegając zasad unikniemy zatkania sedesu, a w najgorszym przypadku nawet pęknięcia rury odpływowej i zalania mieszkania – dodaje Tatiana Pożywiłko.

Co można wyrzucić do toalety

Zapisy umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków wyraźnie wskazują czego odbiorca nie powinien wprowadzać do sieci kanalizacyjnej. Mówi o tym również ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Zatem co można wyrzucać do toalety? System jest przystosowany jedynie do przyjmowania ścieków z naszych domów, nieczystości sanitarnych i papieru toaletowego.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon