BPK szykuje się do budowy farmy fotowoltaicznej przy M1

Teren przy ulicy Magdaleny, o którym zrobiło się głośno na całą Polskę w związku z aferą śmieciową, ma zostać zagospodarowany. Miejska spółka chce wykorzystać go do produkcji energii elektrycznej.

Teren przy m1 bytom

O gruntach w sąsiedztwie Centrum Handlowego M1 zaczęło się robić głośno w 2016 roku, gdy pojawiły się podejrzenia, że dzierżawca nieruchomości, który miał przeprowadzić niwelację terenu zamiast gruzu wysypuje tam zwykłe odpady komunalne. Rok później telewizja TVN po raz pierwszy wyemitowała materiał reporterów programu UWAGA!, w którym ujawniono proceder transportu nielegalnych odpadów do Bytomia - właśnie na działkę przy M1.

Jak wykazały późniejsze ekspertyzy, na terenie przy ul. Magdaleny zakopano setki tysięcy ton najróżniejszych odpadów. Miejscami warstwa śmieci jest głęboka nawet na 8 metrów. Choć grunty zostały wyrównane, to nie ma możliwości postawienia na nich żadnych budynków, ponieważ teren nie ma odpowiedniej nośności. Wywiezienie odpadów i ponowna niwelacja to koszt wielu milionów złotych, na co Bytomia nie stać.

Miasto jednak znalazło inny sposób na wykorzystanie tego terenu. Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne ma na nim wybudować wielką farmę fotowoltaiczną. Spółka właśnie wystąpiła o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego przedsięwzięcia. Zgodnie z założeniami elektrownia słoneczna ma powstać na obszarze ok. 8 hektarów i będzie posiadać łączną moc 8 MW, co pod tym względem uplasuje ją w pierwszej dziesiątce największych instalacji w Polsce.

Dokładne terminy realizacji inwestycji nie są jeszcze znane. Farma fotowoltaiczna będzie powstawać etapami, choć nie wyklucza się też wybudowania jej od razu w całości.

Prąd z wysypiska

To jeden z projektów realizowanych w ramach tzw. klastra energii, który BPK powołało w zeszłym roku wraz z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną i Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Bytomiu. Inicjatywa przewiduje również budowę podobnej instalacji na terenie zrekultywowanego składowiska odpadów komunalnych przy ul. Kamieńskiej - Brzezińskiej.

Na pomysł stworzenia elektrowni słonecznej na terenie składowiska odpadów nie wpadł tylko Bytom. Państwowy Tauron w tym roku podjął się budowy ogromnej instalacji w Mysłowicach, na zrekultywowanych gruntach składowiska odpadów paleniskowych. Produkcja energii z tego źródła ma ruszyć już w 2023 roku.

BPK inwestuje w energię ze słońca

Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne inwestuje coraz większe środki w produkcję energii z odnawialnych źródeł. Na terenie oczyszczalni ścieków Miechowice powstała mikroinstalacja fotowoltaiczna o mocy 2x50 kWp, kolejne mają powstać na terenie oczyszczalni ścieków Centralna (3x50 kWp), oczyszczalni ścieków Bobrek (50 kWp) i przepompowni ścieków Śródmieście (50 kWp). Ponadto spółka już od dawna wytwarza prąd z biogazu produkowanego w trakcie procesu oczyszczania ścieków i planuje dodatkowo zwiększyć możliwości produkcyjne w tym zakresie. Już dziś energia z biogazu zaspokaja połowę zapotrzebowania oczyszczalni ścieków Centralna na prąd.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon