Brakuje na rachunki? Sprawdź, gdzie pożyczyć niewielką kwotę w Bytomiu

Wysoka inflacja drenuje kieszenie Polaków. Choć wynagrodzenia rosną, produkty i usługi drożeją w jeszcze większym stopniu, co przekłada się wprost na zubożenie społeczeństwa. Nic więc dziwnego, że coraz więcej mieszkańców Bytomia poszukuje sposobu na zasypanie dziur w budżecie domowym. Jednym z nich jest pożyczenie pieniędzy – pytanie, skąd je pozyskać? Poniżej opisujemy dostępne możliwości.

4517b0e93d667eda3520482b59e070df

Rodzina i znajomi

Zacznijmy od nieformalnego źródła, jakim są bliscy. Jeżeli wiesz, że ktoś z Twoich znajomych czy członków rodziny byłby w stanie pożyczyć Ci pieniądze, możesz rozważyć zgłoszenie się do niego. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest brak dodatkowych kosztów – trudno oczekiwać, żeby bliska Ci osoba zażądała odsetek za spłatę zobowiązania. Elastyczność ustalania warunków to również niewątpliwa korzyść – czas i sposób spłaty można dopasować do swoich indywidualnych potrzeb.

Jeśli chodzi o potencjalne ryzyka związane z pożyczaniem pieniędzy od bliskich, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na kwestie osobiste. Pamiętaj, że finanse mogą niestety stać się źródłem problemów w relacjach międzyludzkich, np. z powodu trudności w spłacie zobowiązania, a one mogą przecież zawsze wystąpić. Ograniczeniem jest też niska kwota – pożyczka 1000 zł to często maksymalny pułap, powyżej którego nie wypada już prosić o wsparcie.

Bank

Na znacznie większą sumę można się natomiast zadłużyć w jednym z wielu banków, które mają swoje oddziały w Bytomiu. O ile tylko dysponujesz odpowiednią zdolnością kredytową, w Twoim zasięgu znajdują się kwoty rzędu nawet ponad 100 tys. zł. To niewątpliwa zaleta zadłużania się w banku, podobnie jak relatywnie niskie koszty wynikające z odsetek. Ograniczeniem dla wielu klientów są zaś rygorystyczne procedury i trudne do spełnienia warunki, w efekcie czego wyłącznie osoby z wysokim wynagrodzeniem mają realną szansę na otrzymanie dużego kredytu. Klienci z niskim zarobkami, bezrobotni, pracujący na czarno i ze złą historią kredytową nie mają czego szukać w banku.

Firma parabankowa

Mieszkańcy Bytomia, którzy zostali odprawieni z banku z kwitkiem, mogą się udać po pożyczkę do firmy parabankowej. W mieście działa wiele takich punktów – obowiązujące w nich formalności, procedury i wymagania są znacznie prostsze niż w banku, co ułatwia pozyskanie środków. Trzeba jednak pamiętać, że chwilówki i inne pożyczki parabankowe są dość ograniczone pod względem kwotowym – ich maksymalna suma wynosi zwykłe kilka-kilkanaście tysięcy złotych. Mało zachęcające są też wysokie koszty tego rodzaju produktów, których RRSO często przekracza 100%. Dla porównania, dla kredytów gotówkowych parametr ten wynosi w połowie 2022 r. ok. 10-20%.

Zakład pracy

Dość mało popularnym, ale zdecydowanie wartym uwagi źródłem dodatkowej gotówki może być zakład pracy. Nie każdy o tym wie, ale większe firmy i instytucje publiczne niekiedy dają możliwość uzyskania wsparcia finansowego na bardzo korzystnych warunkach. Zdarza się też, że istnieje nawet możliwość umorzenia części lub całości zadłużenia.

Pożyczka prywatna

W internecie czy na słupach ogłoszeniowych można znaleźć oferty pożyczek od osób prywatnych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Choć ich warunki pozornie mogą wydawać się atrakcyjne, w razie zainteresowania taką usługą należy bardzo dokładnie przeczytać umowę, aby uniknąć ewentualnych pułapek.

Lombard

Innym dostępnym dla każdego źródłem dodatkowych środków finansowych mogą być lombardy, których wiele działa w Bytomiu. Wystarczy pozostawić w nich jakichś wartościowy przedmiot pod zastaw, aby otrzymać pożyczkę – po jej spłacie mienie zostaje zwrócone.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon